Hlavička
28/02/2018

Poradce ministra způsobil škody za miliony. Kariéře to nevadí

Poradcem ministra zdravotnictví se stal muž, který způsobil zdravotním pojišťovnám škodu za asi 50 milionů korun. Před lety totiž až dvojnásobně přecenil léky na bronchitidu. Ministrovi Adamu Vojtěchovi (v demisi) to ale nevadí a svěřil svému poradci lékovou politiku.

reklama

reklama

Na ministrova poradce Filipa Vrubela upozornil anonymní dopis rozeslaný do redakcí. Údajně ho napsali zaměstnanci ministerstva. Upozorňuje nejen na Vrubelovo někdejší selhání, které stálo zdravotní pojišťovny desítky milionů, ale i na možný střet zájmů nového poradce.

O kauze informoval Deník.cz. Ministr za svým poradcem stojí, anonymní dopis odmítl jako nekonkrétní a střet zájmů u svého poradce nevidí.


reklama

Chyba ve vzorečku stála pojišťovny 50 milionů

O jaké pochybení poradce Vrubela jde? Není rozhodně malé ani levné. Filip Vrubel kdysi působil na ministerstvu zdravotnictví jako šéf farmacie. Před sedmi lety ale udělal chybu. Rozhodl, že léky na bronchitidu podraží a pojišťovnám je ocenil až na dvojnásobek předchozí ceny.

Jenže se ukázalo, že Vrubel použil pro výpočet špatný vzoreček. Bohužel se na pochybení přišlo až loni, po šesti letech. Po celou dobu tak pojišťovny přeplácely tyto léky až dvojnásobně. Šlo o celkem devět medikamentů, kterých se v Česku spotřebuje kolem 200 000 balení ročně. Například za lék Luviac pojišťovny platily 353 korun, i když správná cena měla po celou dobu být 189 korun.


Na předražené léky se přišlo po 6 letech

Při takových částkách přišly podle vlastních odhadů zdravotní pojišťovny celkem asi o padesát milionů korun. Přitom se proti předražení léků po celou dobu odvolávaly - ovšem marně. Loni to potvrdila i mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Hana Pavlíčková. \""Při hloubkové revizi jsme zjistili, že bylo toto rozhodnutí nesprávné,\"" uvedla mluvčí. O případu tehdy také podrobně informoval Deník.cz. Pojišťovny loni zvažovaly dokonce právní kroky a možnost, že by po státu peníze vymáhaly. 

Tentýž Filip Vrubel se teď i přesto stal poradcem ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (ANO). A znovu bude radit s léky - ministr mu svěřil lékovou politiku. \""Má také kompetenci řídit a úkolovat vedoucí pracovníky resortu,\"" píše se v anonymním dopise o Vrubelovi.


Střet zájmů? Dávno, říká ministr. Platil přitom ještě před měsícem

Dopis ovšem upozorňuje i na střet zájmů nového poradce Vrubela. Podle jeho autora pracuje Vrubel prostřednictvím společnosti Deloitte pro zahraniční farmaceutické firmy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svého poradce hájí. Pro Deník reagoval: \""Informace z anonymního dopisu, který podle mě vůbec nepsali zaměstnanci ministerstva, se neopírají o nic konkrétního. Pan Vrubel už dávno opustil své působiště ve společnosti Deloitte, které je mu vyčítáno. Navíc je to jeden z největších odborníků u nás.\""

Pojem \""dávno opustil\"" je ale z úst ministra velmi realtivní. Jak zjistila redakce Našeho zdravotnictví, ve svém profesním profilu na síti Linkedin poradce Vrubel uvádí, že u společnosti Deloitte pracoval ještě v lednu tohoto roku.

\""Osobně jsem se podílel na vývoji obchodních a distribučních modelů pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky,\"" uvádí o sobě sám Filip Vrubel. Píše také, že klientům \""rozvíjel daňové a právní poradenství ... s přihlédnutím k požadavkům farmaceutického průmyslu\"".

David Garkisch

Foto: Pixabay, CC0 Creative Commons


reklama

reklama

reklama

reklama