Hlavička
29/11/2020

Přehled opatření: Od čtvrtka otevřou obchody, restaurace i služby

Vláda rozhodla, že od čtvrtka 3. prosince Česko přeskočí do třetího stupně systému PES a znovu se tak otevřou obchody, restaurace a dosud omezené služby. Zruší se i zákaz nočního vycházení a zákaz nedělního prodeje. Povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách zůstává.

reklama

reklama

Vláda také Sněmovnu požádá o prodloužení nouzového stavu, který zatím platí do 12. prosince. Rozvolňování opatření je ale už jisté, i kdyby do čtvrtka hodnoty na indexu PES ještě vystoupaly. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se totiž hodnoty PES drží už týden na stupni tři, což bylo podmínkou pro rozvolňování.

\""Už nyní po dva dny, bez zápočtu hlavního města Praha, je skóre pod hodnotou 60 a k současnému dni je většina krajů, konkrétně 8, v rizikovém skóre tři,\"" uvedl Blatný s tím, že předpokládá v příštím týdnu další zlepšování epidemické situace.

Ministr nicméně vyloučil, že by se do konce roku Česko mohlo dostat na ještě nižší stupeň dva. Další rozvolňování protiepidemických opatření tedy letos už zřejmě nepřijde. Blatný naopak počítá s tím, že se situace může i mírně zhoršit. \""Rozvolnění samo o sobě pravděpodobně zastaví další pokles, může dojít i k určitým vlnkám i lehce nahoru,\"" přiznal ministr zdravotnictví.

reklama


Plánované změny přehledně...

Co se tedy všechno od čtvrtka změní? Rozsah rozvolňování bude velký, ale některá omezení přesto budou platit dál. Od příštího pondělí se otevřou i školy, byť pro střídavou výuku.

Především se otevírají všechny obchody a nákupní centra. Stále v nich ale smí být jeden zákazník na patnáct metrů čtverečních a lidé budou muset dodržovat rozestupy a nosit roušky. Končí rovněž nedělní zákaz prodeje a povoluje se i pořádání venkovních trhů, ale mezi stánky budou muset být čtyřmetrové rozestupy.

Restaurace mohou ve čtvrtek opět otevřít, ale bude pro ně stále platit omezení otevírací doby mezi desátou večer a šestou ráno. Kapacita míst pro hosty bude omezena na polovinu a u stolu budou moci sedět nanejvýš čtyři lidé.

Rozvolní se i opatření kolem shromažďování lidí venku. Tam se bude moci sejít až 50 lidí najednou, dosud to smělo být pouze šest. Končí rovněž zákaz nočního vycházení nebo konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech. Ve všech vnitřních prostorách, kde se setkávají lidé, ale stále platí povinnost nosit roušku.

Mění se i režim provozu památek, galerií nebo muzeí. Památky smí navštěvovat najednou jen deset lidí, muzea a galerie mohou přijmout jen čtvrtinu návštěvníků ze své běžné kapacity. Kina a divadla však zůstávají stále zavřená.

Veřejnosti se otevírají i dosud omezené služby. Veškerý personál ale musí nosit roušku nebo respirátor. Provoz se povoluje i knihovnám a knihkupectvím. Knihovny mohly dosud vydávat knihy podobně jako restaurace jídlo jen přes výdejní okénko, od čtvrtka se ale jejich provoz přizpůsobuje pravidlům v obchodech - každý návštěvník pro sebe musí mít patnáct metrů čtverečních plochy. Totožné opatření se vztahuje i na knihkupectví.

Mění se rovněž pravidla pro sport a otevírají se některé skupinové lekce. Těch se včetně cvičitele bude moci účastnit najednou deset lidí, ale budou muset mít nasazené roušky, pokud půjde o prostor pod střechou. Naopak profesionální sportovci jsou na tréninku nebo při soutěžích povinnosti nosit roušky zbaveni.

Školy do mírnějšího protiepidemického systému přecházejí až od příštího pondělí. Důvodem je, aby se na to mohly připravit. Druhý stupeň základní škol, všechny střední a odborné ovšem budou muset žáky rozdělit na skupiny, které se budou střídat vždy po týdnu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama