Hlavička
27/04/2020

PŘEHLEDNĚ: Jaké obchody a služby se dnes otevírají? Za jakých podmínek?

Dnes se rozhodnutím vlády rozvolňují některá ochranná opatření proti šíření nákazy novým koronavirem. Otevírají se menší či středně velké obchody, autoškoly, posilovny, knihovny, ZOO či bohoslužby. Ale u všech budou stále platit i jistá hygienická opatření.

reklama

reklama

O uvolňování restriktivních opatření kvůli koronaviru rozhodla vláda ve čtvrtek. Více informací najdete v článku PŘEHLEDNĚ: Opatření proti koronaviru se zmírní. Postupně v pěti etapách 


Jde už o druhou vlnu, která souvisí se záměry ministerstva zdravotnictví postupně \""promořovat\"" populaci nákazou. Před tímto postupem ovšem lékaři varují. Více jsme o tom psali například v článku Promoření populace virem? Hazard s životy lidí, varuje šéf lékařů Kubek

reklama


Velké obchody zůstávají zavřené

Dneškem se otevřou obchody do 2 500 m2, autoškoly, posilovny a fitness bez zázemí (šatny, sprchy), bohoslužby do 15 osob, knihovny a venkovní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad. Stále ovšem za stanovených hygienických podmínek. 

\""S ohledem na to, že pokračuje příznivý vývoj onemocnění a Velikonoce ani první vlna uvolňování se na křivce neprojevily, můžeme si dovolit náš plán mírně urychlit. Rozvolnění každé oblasti však s sebou nese přísná hygienicko-epidemiologická pravidla. A ta je nyní opravdu důležité dodržovat, abychom čísla nakažených nadále udrželi pod kontrolou,\"" odůvodnil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


V obchodech žádné zkoušení oblečení

Od dnešního dne se otevírají menší a střední provozovny, včetně turistických informačních center, pokud nejsou v nákupních centrech nad 5 000 m2. Stanovený počet metrů čtverečních je plocha vyhrazená pro klienty. Jejich otevření doprovázejí důležité preventivní požadavky. Patří mezi ně dodržování odstupů dva metry, resp. na jednoho zákazníka by mělo být počítáno s nejméně 10 m2 prodejní plochy. Na místě bude muset být dostupná dezinfekce rukou.

Roušky u zákazníků i zaměstnanců jsou samozřejmé. Personál bude pracovat v rukavicích a rukavice budou pro klienty na vyžádání. Plochu provozovny je možné přehradit páskou nebo jiným vhodným způsobem, aby respektovala maximální dočasně povolený výměr.

\""Obchody by měly aktivně bránit hromadění osob bezprostředně u vstupu do provozovny. Upřednostňovat bezhotovostní platby. Omezit koutky k sezení či odpočinkové zóny, kde by mohlo dojít ke zdržování a shlukování osob. Nepovoluje se také zkoušení oblečení, takže nebudou otevřeny zkušební kabinky,\"" doplnil ministr Vojtěch.

Dokonce i reklamace doznaly změn. Pokud zákazník zboží vrátí, bude i to muset zůstat v prodejně tři dny v jakési karanténě, uložené v krabici s tímto nápisem a bez jakéhokoli dalšího použití nebo manipulace.


Knihovny budou mít knihy v karanténě

Rozvolnění neplatí pro provozovny, které se nacházejí v nákupních centrech nad 5 000 m2, pokud nedisponují samostatným vchodem z venkovních prostor. Dále pro služby, kde dochází ke kontaktu s povrchem těla zákazníka (holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby).

Nic ze zákazů se nemění ani pro kavárny, lahůdkářství, vinotéky, pivotéky s výjimkou prodeje bez konzumace v prodejně a prodeje s konzumací přes výdejní okénko, restaurace, hospody, bufety (s výjimkou prodeje přes výdejní okénko) nebo školní jídelny (opět s výjimkou výdeje přes výdajové okénko) a zaměstnanecké stravování s výdejem jídla pro veřejnost.

Manipulace s knihami a dalším podobným zbožím bude probíhat výlučně rukavicích ze strany personálu. Pro zákazníky bude dokonce povinná (!) dezinfekce rukou u vstupu a doporučená u výstupu z prodejny knihkupectví. I s knihami vrácenými do knihoven bude zacházeno speciálním způsobem. Budou odloženy do krabice s nápisem \""karanténa\"" a kdokoli se jich bude smět dotknout až po dvou dnech. 


Do autoškoly a fitka jen s rouškou

Obnovuje se také provoz autoškol a center pro zdokonalovací výcvik řidičů, za jasně definovaných hygienických podmínek. Znamená to teoretické školení řidičů do pěti lidí najednou a v případě praktických jízd smí být v autě jen jeden učitel a jeden žák. 

Posilovny a fitness centra se otevírají bez možnosti využití zázemí, jako jsou sprchy, šatny, kde je vyšší epidemiologické riziko. Lidé ale budou moci cvičit jen s rouškou nebo zakrytými ústy a nosem. U skupinových cvičení budou muset dodržovat rozestupy dva metry na jednu místnost či trenéra smí být jen osm dalších lidí.


Otevřená ZOO a botanické zahrady

Ve druhé vlně se také otevírají venkovní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad. Zájemci o návštěvu si ale budou moci vstupenky kupovat jen on-line, aby se nesetkávali u pokladen. Taky bude omezený jejich počet na plochu zahrad a stále zůstanou zavřené i vnitřní pavilony a expozice. A to až do doby, než se lidem otevřou také hrady a zámky. I v zahradách budou muset všichni návštěvníci nosit roušky.

Od dnešního dne se uvolňují i ochranná opatření pro studenty. Mohou do knihoven, laboratoří, na klinickou a výzkumnou praxi a také omezeně chodit na konzultace nebo zkoušky. 


Věřící při přijímání mohou sundat roušku

Pro věřící se zpřístupňují bohoslužby - ovšem současně jen pro patnáct lidí najednou. A i tak budou muset lidé dodržovat rozestupy dva metry (pokud nepatři do jedné rodiny), povinně si dezinfikovat ruce a nosit roušky. \""Vyjma okamžiku přijetí Eucharistie/Večeře Páně,\"" uvádí k povolení ministerstvo zdravotnictví.

Zakazuje se žehnání svěcenou vodou a duchovní si budou muset před  obřadem i po něm dezinfikovat ruce. Stejná pravidla platí i pro svatby a křty. Kostely přesto zůstávají otevřené pro osobní modlitbu a individuální duchovní péči.

Celé znění hygienických doporučení k druhé vlně naleznete ZDE.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama