Hlavička
14/10/2019

Přilož ruce! Záchranka se pokusí o rekord v nepřetržité resuscitaci

I když se Češi možná často podceňují a myslí si o sobě spíše to horší, celosvětově excelujeme v pomoci lidem se zástavou srdce. Přestože se bojíme, pomůžeme. Jak na to? To si mohou lidé pozítří vyzkoušet v Praze při zajímavém maratonu, který aspiruje na národní rekord.

reklama

reklama

Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují ještě před příjezdem záchranářů laici. Ročně tak náhodní zachránci přispějí v hlavním městě k záchraně desítek lidí a v tomto ohledu patří Praha ke světové špičce.

Při příležitosti Světového dne záchrany života se pražská záchranka ve středu 16. října pokusí společně s veřejností vytvořit nový český rekord v nepřetržité resuscitaci. Hlavním cílem akce Přilož ruce je motivovat občany, aby se nebáli resuscitaci poskytnout.


reklama

Resuscitace z rukou laiků je pro přežití často zásadní

Akci podporuje i pražský magistrát a odehraje se právě před jeho vchodem na Mariánském náměstí. Oficiálně ji odstartuje ředitel pražské záchranky Petr Kolouch ve středu v osm hodin ráno.

„K nejzávažnějším událostem naše posádky dojíždějí v Praze do osmi minut, což je i ve světovém srovnání excelentní čas. V případě zástavy oběhu ale dochází po pěti minutách k odumírání buněk v mozku, proto je laická resuscitace pro kvalitní přežití pacientů zásadní. Ačkoliv je ochota Pražanů pomoci v těchto případech mimořádná, chceme touto akcí všem ukázat, že poskytnout resuscitaci podle rad našich profesionálních operátorek dokáže skutečně každý,“ vysvětlil ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.


Přijďte si na dvě minuty vyzkoušet masáž srdce

Do „štafetové“ resuscitace prováděné na figuríně, která se používá i při výcviku zdravotníků, se bude moci ve středu na Mariánském náměstí zapojit každý, kdo bude mít zájem. Akce je otevřená pro širokou veřejnost.

Na místě bude připravený vyhřívaný zdravotnický stan, dobrovolníci se budou při resuscitaci střídat přibližně po dvou minutách. Cílem je, aby si resuscitaci pod dohledem profesionálních zdravotníků vyzkoušelo co nejvíce zájemců.


Když zachraňujete, nejste sami. Máte pomoc na telefonu

„Naše dispečerky a dispečeři v roce 2018 vedli přes 750 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací. Jsou vyškoleni, aby po telefonu poskytovali jasné a návodné rady, které každému zachránci pomohou resuscitaci účinně provádět do příjezdu posádek záchranné služby,“ uvádí Petr Kolouch.

Akci rád a vřele podporuje pražský magistrát. „Zvu všechny Pražany, aby si přišli resuscitaci vyzkoušet a zvládli ji pak v momentě, kdy mohou dostat příležitost zachránit lidský život. Stovky resuscitací provedených každý rok laiky ukazují, že Pražané jsou ochotní pomáhat, a mám z toho opravdu radost. Cením si nesmírně také práce všech dispečerek a dispečerů, díky nimž může každý laik dostat přes telefon odbornou asistenci. Ve středu se zapojím hned ráno a budu se těšit, že nás bude ve štafetě celý den co nejvíc,“ pozvala Pražany Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Aktuální rekord v délce nepřetržité resuscitace dosahuje šesti hodin, pod dohledem Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje ho letos dosáhly děti z brněnských škol v rámci Dne linky 155 konaného v květnu. Tato akce byla inspirací pro její pražskou obdobu.


David Garkisch

Ilustrační foto: flicr.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama