Proč havaroval záchranářský vrtulník? Možná kvůli oslnění pilota při přistání

Odpověď na otázku, jaká byla příčina nehody záchranářského vrtulníku u Dobříše, hledá nyní policie a Ústav pro letecké nehody. Vrtulník havaroval při přistání k vážně zraněnému muži, kterého srazil vlak. Posádce vrtulníku ani nikomu jinému se při nehodě nic nestalo.

Sérii nešťastných událostí spustila nehoda na trase vlaku mezi Dobříší a Starou Hutí. Vlak tam před čtvrtou ráno srazil člověka. Muž byl velmi těžce zraněný. "Ve 3:48 jsme přijali informaci o vážně zraněném muži, kterého srazil vlak. Muž by utrpěl ztrátové zranění dolních končetin a vážné poranění hlavy. Po příjezdu záchranky byl v hlubokém bezvědomí. Na místě byla zahájena okamžitá resuscitace, byly zajištěny jeho životní funkce," popsala důvod zásahu letecké záchranky mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.


Pilot rotorem zavadil o síť na kraji hřiště

Na místo nehody vyrazil policejní vrtulník, který zajišťuje leteckou záchrannou službu ve středních Čechách. Startoval z Ruzyně a přistával ve Staré Huti před pátou ráno. "Pilot z dosud nezjištěných příčin zavadil vrtulí o konstrukci na fotbalovém hřišti, kde přistával, a došlo k poškození vrtulníku," uvedla mluvčí policie Eva Kropáčová.

Nehoda se naštěstí stala při přistávání vrtulníku a tedy v nízké výšce. Pilot údajně nemohl přistát na větším fotbalovém hřišti a zvolil sousední menší. Při přistání pak zavadil rotorem o síť na okraji hřiště.


Oslnilo pilota rozsvícení světel na hřišti?

Nehodě se kromě policie věnuje i Ústav pro letecké nehody. Podle deníku Blesk je jednou z vyšetřovacích verzí to, že na místě při přistání někdo rozsvítil světa, aby navedl vrtulník na správnou pozici. Namísto toho ale došlo omylem k osvícení pilota, který byl připraven přistát na noční vidění. 

Vrtulník řídil policejní pilot s třicetiletou praxí u policejní letecké služby. Na palubě byla v tu dobu čtyřčlenná posádka - dva piloti, jeden lékař a jeden záchranář. Ačkoliv se nikomu na palubě ani v okolí  nehody nic nestalo, škody budou patrně značné. Je to zřejmé už z fotografií z místa nehody. Stroj - typ Eurocopter EC 135 T2 - má poškozený hlavní rotor i ocasní část, která je částečně odlomená.


Za poškozený vrtulník už létá náhradní stroj

Potenciální pacienti nehodu vůbec nepoznají. Havarovaný vrtulník totiž nahradil záložní stroj. Na tomhle postupu se začalo pracovat brzy po nehodě. "Bezprostředně po ohledání místa technici demontovali zdravotnické zařízení z vrtulníku a převezli ho k okamžité instalaci do náhradního vrtulníku, který bude nadále letecká záchranná služba využívat," vysvětlila policejní mluvčí Kropáčová. Už odpoledne po nehodě havarovaný vrtulník odvezli pryč na nákladním autě.

Kvůli nehodě vrtulníku zraněného muže transportovala sanitka. "Byla u něj zahájena intenzivní lékařská péče, byly mu zajištěny dýchací cesty, muž byl připojen k umělé plicní ventilaci a vzhledem k okolnostem byl transportován pozemní cestou do motolské nemocnice," doplnila mluvčí záchranky.


David Garkisch

Foto: Policie ČR


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat