Hlavička
29/03/2020

První oběť zdravotníků: Zemřela sestra z Thomayerovy nemocnice

Smutná zpráva přišla z pražské Thomayerovy nemocnice. Zemřela zdravotní sestra, která se nakazila novým koronavirem. Nemocnice to už potvrdila s tím, že žena zemřela doma. Česko už má skoro tři tisíce nemocných a šestnáct mrtvých, kteří podlehli nemoci Covid-19.

reklama

reklama

Informaci o úmrtí zdravotní sestry přinesl portál Seznam Zprávy s odvoláním na mluvčího nemocnice Petra Suleka: \""Můžeme potvrdit, že doma zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. S ohledem na přání rodiny nebudeme sdělovat žádné další informace.\""


Sestry se nakazily od pacienta

reklama

O čtyřech zdravotních sestrách z Thomayerovy nemocnice, které se nakazily koronavirem, informovala média zhruba před týdnem. Dvě z nich se s největší pravděpodobností nakazily od pacienta, který se v nemocnici léčil se zápalem plic, ale protože nikam necestoval, nebylo u něj zprvu podezření na koronavirus.

Teprve když se k jeho obtížím připojily potíže s dechem, podstoupil testy, které nákazu potvrdily. Teď leží ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici. Další dvě sestry pracují na oddělení následné péče a zdroj nákazy u nich nebylo možné určit. Další zdravotní sestry z nemocnice testování podstupují. 


Nákaza dosáhla na nejzranitelnější - seniory v ústavech

V podobné situaci, kdy zdravotníci putují do karantény, se ovšem nachází stále více ordinací, oddělení nemocnic nebo sociálních ústavů. Zejména v domovech pro seniory teď propuká nákaza nejrychleji. Masivní šíření koronaviru mezi klienty těchto domovů hlásí Praha i domovy v Litoměřicích, Českém Krumlově, Havlíčkově Brodě i jinde.

Společně s pacienty tak bývá karanténa uvalena také na pečující zdravotníky, což i v případě dobrých výsledků testů výrazně ubírá zdravotnickému personálu na počtu a síle. Ukazuje to i případ Itálie, která je nejpostiženější evropskou zemí a kvůli nedostatku personálu tam na mnoha místech kolabují zdravotní služby.


Česko: Skoro tři tisíce nakažených, 16 mrtvých

Aktuálně má Česko 2805 potvrzených případů nákazy a celkem šestnáct obětí nemoci. Hospitalizovaných muselo být 227 lidí, z nichž asi padesát má těžký průběh onemocnění. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se Česko dostává do kritické fáze. \""Nastává kritická fáze epidemie, kdy uvidíme, jak si stojíme,\"" uvedl v České televizi ministr k nejnovějším statistikám o nákaze.

\""To číslo určitě není nikterak optimistické, ale musíme vyhodnotit situaci v následujících dnech, jestli to bude stabilní trend nárůstu,\"" dodal ministr. Statistiky zatím ukazují, že jeden člověk s koronavirem nakazí 1,6 dalších lidí. Podle Vojtěcha by se Česko mělo dostat na hodnotu 1,2.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxfuel.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama