Hlavička
17/12/2020

Smutný rekord: Počet obětí koronaviru v Česku překročil deset tisíc

Dnes ráno ministerstvo zdravotnictví v nejnovější statistice potvrdilo, že počet lidí, kteří zemřeli na koronavirus, přesáhl hranici deseti tisíc. První nakažený zemřel letos koncem března, poslední včera. Obecně teď v Česku umírá dvojnásobek lidí, než je obvyklý průměr. Může za to covid-19.

reklama

reklama

I když si to možná většina lidí ještě letos na jaře nedokázala představit, Česko na sklonku roku dosáhlo smutného rekordu. Rostou i počty nově nakažených - jen ve středu přibylo dalších  8 235 lidí s potvrzenou diagnózou covid-19. Takových čísel přitom země dosahovala naposledy v polovině listopadu. Potvrzuje se tak rostoucí trend nákazy.

V tuto chvíli s nemocí aktuálně bojuje skoro 70 tisíc lidí, z toho přes čtyři tisíce se léčí s vážnějším průběhem nemoci v nemocnicích. Od března se covidem-19 nakazilo a vyléčilo přes půl milionu obyvatel.


reklama

Od pátku bude Česko znovu na čtvrtém stupni rizika

Nepříznivé statistiky se promítají i do protiepidemického systému PES, jeho skóre se drží na 71 bodech, což znamená, že Česko je čtvrtém stupni rizika. Vláda zemi ale až dodnes drží na stupni tři, do čtvrtého se Česko přesune až zítra. V pěti krajích je ovšem podle statistik situace ještě kritičtější a jsou dokonce v pátém stupni rizika. Nejhůř je na tom Kroměřížsko, pak Chrudimsko, Havlíčkobrodsko, Rychnovsko, Opavsko a Karvinsko. Mírně roste i podíl pozitivních testů - zhruba každý čtvrtý člověk, který se nechá otestovat, je pozitivní.

Protiepidemická opatření se proto od pátku opět zpřísní. Znovu zavřít budou muset například restaurace, bude zakázáno noční vycházení mezi 23 a 5 hodinou ráno, ale obchody zůstanou otevřené a služby budou dál fungovat. Ke zpřísnění režimu v Česku ostatně ministra zdravotnictví Jana Blatného opakovaně vyzývá i Česká lékařská komora. Obává se, že by nová rostoucí vlna epidemie mohla zahltit nemocnice a celé české zdravotnictví. Více o tom například v článku Lékařská komora vyzývá premiéra k okamžitým opatřením proti nákaze


Jaká opatření budou platit?

Kromě restaurací budou muset uzavřít i hotely, veřejné tělocvičny a posilovací centra nebo bazény. Nebude už také možné koupit si ani přes výdejní okénko alkoholické nápoje, ale jiné ano.

Opět se vrací zákaz nočního vycházení, z něhož ovšem budou platit některé výjimky, například pro cesty z a do zaměstnání. Proti předchozím opatřením ale vláda otevřené služby jako jsou třeba kadeřnictví, holičství nebo kosmetika.

Kromě toho vláda žákům a studentům prodloužila vánoční prázdniny. Namísto od 22. prosince budou mít školáci volno už od 18. prosince. Vláda dnes také rozhodla, že požádá v souladu se zákonem poslance o prodloužení nouzového stavu o měsíc. Zatím platí do 23. prosince. Více zde: Nouzový stav se prodlužuje jen do Vánoc. Případů nákazy opět přibývá Nově chce vláda Sněmovnu požádat o jeho prodloužení do 22. ledna.


David Garkisch

Ilustrační foto: Fars News Agency, Mohsen Atayi, CC 4.0


reklama

reklama

reklama

reklama