Hlavička
29/08/2022

Sněmovna přehlasovala Zemanovo veto. Platby za státní pojištěnce letos klesnou

Platby za státní pojištěnce do zdravotnictví budou po lednovém navýšení po zbytek roku nižší. Poslanecká sněmovna přehlasovala po šestihodinové debatě veto prezidenta Miloše Zemana a schválila tak novelu, která mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění.

reklama

reklama

Součástí novely je také automatická valorizace plateb za státní pojištěnce. Ta by se měla od roku 2024 počítat z vyměřovacího základu každoročně navýšeného o součet růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy.

Cílem novely je podle vládních představitelů úspora výdajů státního rozpočtu na letošní rok ve výši 14 miliard korun. Na základě rozhodnutí bývalého kabinetu premiéra Andreje Babiše činí platby za státní pojištěnce od ledna letošního roku 1967 korun. Podle novely platby klesnou do konce letošního roku na 1487 korun.

Prezident Zeman ale při vetování novely uvedl, že jde o opatření, které za současné nepříznivé ekonomické situace bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Stejně se vyjádřila i Česká lékařská komora

reklama

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka ale mají zdravotní pojišťovny prostředků dost a kvalita či dostupnost zdravotní péče není nijak ohrožena.

Předloha bude účinná den potom, co vyjde ve sbírce. Prezidentovo veto přehlasovala Sněmovna hlasy104 poslanců vládní koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama