Speciální pelíšky pomáhají předčasně narozeným dětem. Je jim jako u mámy

Na svět přicházejí dříve, než by měly. Předčasně narozené děti to od svých prvních chvil nemají lehké. K tomu, aby se i přes všechny potíže měly trochu lépe, pomáhají i unikátní pelíšky. Děti v nich leží podobně jako v děloze a jsou do nich uloženy už na porodním sále.

Je to sice jen drobná a možná banální zpráva, ale na rozdíl od většiny ostatních je veskrze pozitivní: nedonošeným miminkům v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se bude odpočívat a spát o trochu lépe. Budou totiž ležet ve speciálních „pelíšcích“ pro nedonošené děti. Jeden z nich je dokonce upravený i pro dvojčata.


Pelíšky od Nedoklubka

Pět takových pelíšků věnovala nemocnici organizace Nedoklubko, která v Česku podporuje rodiny předčasně narozených a nezralých dětí. Speciální pomůcka je určená pro péči o ta nejmenší a nejzranitelnější miminka. Díky ní mohou zdravotníci děťátku zajistit optimální polohování připomínající přirozenou polohu v děloze matky.

Pelíšek jim poskytuje pocit bezpečí, významně snižuje jejich stres a zvyšuje celkový komfort dětí. Dar v hodnotě přes 25 000 korun předali na konci minulého týdne přímo ve zlínském perinatologickém centru regionální zástupci Nedoklubka společně s výkonnou ředitelkou organizace Lucií Žáčkovou.


V péči o nedonošené děti jsme na špici

Všechna riziková těhotenství jsou v Česku soustředěna do dvanácti perinatologických center, v nichž je k dispozici specializovaná péče včetně intenzivní péče o novorozence. Pro Zlínský kraj je takovým centrem Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, kde se každoročně narodí okolo 60 až 70 dětí s porodní hmotností do 1,5 kilogramu.

„Jednotka intenzivní a intermediární péče novorozeneckého oddělení každoročně pečuje o více než tři sta dětí narozených při rizikových porodech. Jsou to nejen nezralé děti narozené od čtyřiadvacátého týdne těhotenství, ale také děti se ztíženou poporodní adaptací, děti nemocné, s vrozenými vývojovými vadami. České zdravotnictví se v péči o tyto skupiny dětí může výsledky srovnávat s nemocnicemi v nejvyspělejších státech světa,“ popsal Jozef Macko, primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.


Lékař: Rodiče se hned musí stát součástí ošetřovatelského týmu

Zlínská nemocnice spolupracuje s organizací Nedoklubko už řadu let. „Jsou to lidé, kteří sami mají jako rodiče zkušenost s nezralými nebo předčasně narozenými dětmi a dokážou se do pocitů těchto rodin vcítit. Dobře vědí, čím si rodiče maličkých miminek procházejí. Speciální pelíšky, které jsme dnes dostali, už několik let používáme přímo na porodních sálech. Už tam do nich pokládáme nejmenší novorozence a spolu s pelíšky je pak umisťujeme do inkubátorů. Důležité pak pro nás je, aby se rodiče od první chvíle zapojili do péče o maličké miminko a aby se stali součástí ošetřovatelského týmu. Je třeba zdůraznit, že dnes jsou výsledky péče o nejmenší novorozence opravdu na velmi dobré úrovni a děti s porodní váhou od osmi set gramů vstupují díky naší péči do života téměř ve sto procentech případů ve velmi dobrém stavu a bez vážnějších následků a komplikací v dalším životě. To je konečně cílem našeho snažení,“ podotkl Jozef Macko.

Zástupci Nedoklubka přivezli do Zlína kromě čtyř speciálních pelíšků pro jednotlivá miminka a jednoho pelíšku pro dvojčata také další dárky pro rodiče maličkých novorozenců. „Naší hlavní náplní je podpora rodičů po předčasném porodu a dnes už spolupracujeme se všemi dvanácti perinatologickými centry v zemi. Všude máme své koordinátorky, které vozí maminkám do porodnic pletené chobotničky, srdíčka, ponožtičky, ale i časopisy Nejste v tom sami, omalovánky Devatero sil nebo knížky Vítej, kulíšku, kde rodiče najdou příběhy se šťastným koncem a spoustu dalších důležitých informací. Vědomí, že existují další rodiny, které mají podobnou zkušenost, jim může pomoci, aby tuto náročnou situaci zvládli a aby v tom nebyli sami,“ doplnila Lucie Žáčková.


David Garkisch

Foto: Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat