Spor o brožuru k rakovině. Opozice: Babiš dělá kampaň z veřejných peněz

V hádku premiéra s opozicí ve Sněmovně se zvrhl pokus vydat brožuru o onkologické prevenci. Vzhledem k tomu, že jsou v ní i celostranové fotografie ministra Vojtěcha a premiéra Babiše, to poslanci kritizovali jako předvolební agitaci za veřejné peníze. Pojišťovny ji zatím nerozešlou, ale ministerstvo ji už nabídlo ke stažení.

Padesátistránková publikace se zabývá bojem proti rakovině a náklady na její rozeslání mají být nejméně 15 milionů korun. Podle informací Seznam Zprávy k distribuci knihy tlačil dopisem všechny tuzemské zdravotní pojišťovny ministr Adam Vojtěch. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) její rozeslání už avizovala veřejně.

Po kritice opozice premiér Andrej Babiš oznámil, že publikace se bude tedy rozesílat až po volbách.  Věcí se zabývá i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran jako možným přestupkem. Prozatím ale odmítá případ komentovat.


Opozice: Je to za hranou myslitelného

Jádrem sporu není publikace samotná, ale fakt, že obsahuje i fotografie ministra Vojtěcha a premiéra Babiše společně s textem. Podle opozice jde o jasnou předvolební kampaň zaplacenou z veřejných peněz. Piráti se kvůli tomu chtějí obrátit dokonce na soud.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš napsal na Twitteru, že je to „za hranou myslitelného“. Proto chce, aby soud vydal předběžné opatření, které distribuci brožury zakáže. „Všeobecná zdravotní pojišťovna rozešle propagační volební leták Andreje Babiše za 15 milionů z peněz pojištěnců, které mohly být použity na záchranu lidí s rakovinou. A to proti vůli správní rady. Takto zacházet s penězi lidí je za hranou myslitelného,“ napsal na Twitteru Bartoš.

Podobně reagoval také lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala. „Vypadá to, že Andrej Babiš už do holdingu zahrnul i VZP. I proto je nutné přinést změnu. Oligarchizace státu musí skončit. Změna je na dosah. Už za tři týdny,“ napsal předseda ODS. Šéf Lidovců Marian Jurečka to pak dokonce označil za „prasárnu“.

Seznam Zprávy přitom uvedly, že mají k dispozici dopis, kterým začátkem září vyzýval ministr Vojtěch zdravotní pojišťovny k rozeslání publikace. Ten se brání, že termín distribuce knihy nechával na pojišťovnách. 


Babiš: Vymyslel jsem to já

Na kritiku opozice premiér reagoval před poslanci poměrně emotivně. „Představte si, že tuhle brožuru jsem vymyslel já. Skandál! Já jsem jí vymyslel. A strávil jsem na tom hodiny jednání. A je to skvělá brožura. (…) Unikátní fantastická brožura, která tu ještě nikdy nebyla. Nikdy,“ uvedl Babiš. „Vy jste nikdy nic nevymysleli a teďka tady skáčete, že je to nějaká kampaň. Žádná kampaň to není,“ dodal.

Nicméně nakonec prohlásil, že se publikace o onkologii a důležitosti prevence bude distribuovat až po volbách: „Rozuměl jsem tomu dobře, že opozice chce, aby brožura byla odeslána až 11. října. Pokud s tím všichni souhlasí, já s tím problém nemám. Budu volat pana ministra nechť to pošlou 11. října.“


Ministerstvo knihu už zveřejnilo na webu

VZP už oznámila, že náklady na publikaci ji přijdou na 15 milionů korun. Přesto, že nejprve oznámila, že začne publikaci tento čtvrtek rozesílat, od záměru pojišťovna nakonec po kritice opozice raději ustoupila. Ostatní zdravotní pojišťovny jsou také zdrženlivé.

Publikaci ale zveřejnilo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví. Na Twitteru to doprovodilo textem: „Stáhněte si brožuru na podporu onkologie, o které se dnes hodně mluví, a udělejte si názor sami. Je v ní 19 odborníků, kteří bojují za dobrou věc. Na rakovinu každý rok kvůli zanedbané prevenci zemřou tisíce lidí. A to chceme změnit. Nic víc.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxfuel, CC0Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat