Spor o Linku 112 pokračuje. Záchranáři se ohradili proti vysvětlení televize

Pořad Linka 112, který začala vysílat televize Prima, hned vyvolal ostrou kritiku záchranářů, hasičů a policie. Ti všichni se od něj distancovali. Spor vygradoval v otázku, jestli je tato televizní fikce užitečná nebo naopak škodí. Profesionálové se shodují , že je nebezpečná.

Nový pořad Linka 112 se na obrazovkách objevil poprvé 3. prosince. Jak televize Prima říká, volně navazuje na příběhy Policie v akci a jde o podle ní "o dramatizaci reálných příběhů".

Už první díly ale vyvolaly jednotné odsouzení ze strany všech složek Integrovaného záchranného systému (IZS). Více jsme o tom psali v článku Pořad Linka 112 je nebezpečný, varují záchranáři, hasiči i policie

Vadí jim, že postupy "zcela zásadně odporují realitě", někdy jsou i v rozporu se zákony a diváky v omyl. Pořad tak podle hodnocení profesionálů může být i nebezpečný.


Prima: Je to nedorozumění, šíříme osvětu

Televize Prima reagovala prohlášením, podle kterého ji reakce zdravotníků, hasičů a policistů překvapila a vnímá ji jako nedorozumění. "Rekonstrukce jednotlivých příběhů jsou vytvářeny týmem odborníků, v pořadu se objevují skuteční profesionálové, kteří svou práci považují za poslání. Televize Prima věří, že tímto pořadem dokáže šířit osvětu mezi veřejností při poskytování první pomoci," uvádí televize v reakci.

"Nejde o edukativní pořad v pravém významu, ale o náhled do denní práce všech složek IZS," popisuje televize pořad Linka 112. Nicméně na dalším místě tvrdí, že se "snaží o nezkreslený popis práce dispečerů na lince 112". Akcentuje prý rodinné příběhy dispečerů a chce ukázat, že "i hrdinové mají svou lidskou stránku".


Záchranáři: Je to nesmysl. A volejte radši 155

Proti takovému vysvětlení se ale záchranáři znovu ohradili, a opět jednotně za všechny záchranky v zemi. "Pořad vede diváky k hrubě zkreslenému pohledu na práci operátorů linky 112 a prezentuje jim informace, které pro ně mohou být nebezpečné," napsali záchranáři.

Upozornili na zásadní problém, že dispečeři linky v seriálu vystupují jako zdravotníci, přestože to je v rozporu se zákonem. Linka 112 je zřízena jako jednotné číslo tísňového volání po celé Evropě a je tedy ideální pro spojení cizinců v Česku nebo pro kontakt v cizině. Na lince nesedí zdravotník, který tak ani nemůže fungovat stejně, jako popisuje kritizovaný pořad.

"Operátor linky 112 není zdravotnickým pracovníkem a nemůže zpracovávat tísňovou výzvu ani vysílat zásahové prostředky, jak je v seriálu prezentováno. Tato vysoce odborná činnost přísluší pouze operátorům tísňové linky 155," vysvětlili záchranáři.

"V případech, kdy je ohroženo lidské zdraví nebo život, je nutné vždy volat primárně na číslo 155. Nedochází tak ke zdržení při přepojování hovoru z linky 112 a profesionální zdravotníci poskytnou volajícímu i účinné rady pro první pomoc," dodali ve svém prohlášení.

Funkci i způsob použití linky 112 vysvětlují na svých oficiálních stránkách hasiči. Ti se od pořadu také stručně distancovali. "Na základě velkého ohlasu laické i odborné veřejnosti Hasičský záchranný sbor ČR prohlašuje, že na uvedeném pořadu nespolupracuje s TV Prima. Nejedná se o pořad, který by Hasičský záchranný sbor ČR spoluvytvářel či garantoval," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.


Profesionálové: I Modrý kód a "Růžovka" pletou lidem hlavu

Zajímavý je i ohlas, který tento spor vyvolává mezi zdravotníky i veřejností. Ukázalo se to například na facebookovém profilu Naše zdravotnictví. Diskutující totiž zmiňovali i další televizní seriály jako je třeba Modrý kód (TV Prima) nebo podobný seriál TV Nova. "Plete to lidem hlavu stejně jako například Modrý kód nebo Ordinace v růžové zahradě. Dobře, že se ohradili," napsal jeden z diskutujících. Ani další lidé scénáristy nešetřili: "Nechápu, jak to může někdo odvysílat.Do reality to má hodně daleko. Blbne to lidem akorát hlavu."

"112 se mi jako zdravotníkovi nelíbí. Považuji to za přehrávanou věc, která by mohla třeba i ublížit. Co se týká Ordinace, stále musím pacientům vysvětlovat, že tento seriál a realita se dost liší. A z vět typu ´Ale v Růžovce to dělají jinak´ opravdu kvetu," reagovala další diskutující zdravotnice.

Pořad Linka 112 poběží podle TV Prima každý všední den až do 21. prosince. Přestože se zpracováním přibližuje reality show, vystupují v něm herci a situace jsou připravené scénáristy a dramaturgy.


David Garkisch

Foto: libreshot.com, CC0


Anketa

Odrážejí české televizní seriály o zdravotnictví realitu?

Celkem hlasovalo 482 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat