Hlavička
Příběhy -
28/09/2020

Srovnání lékaře z Francie: Českému chaosu proti covidu se nestačím divit

Jak Češi zvládají epidemii koronaviru? Kde dělají chyby? A jak to vypadá jinde? Kritický pohled Francie nabízí český lékař, který tam pracuje a prožil tam i první vlnu epidemie. Postup zdejší vlády považuje za chaotický a chápe zmatenost a rozladěnost české veřejnosti.

reklama

reklama

MUDr. Lubomír Skopal pracuje v Alsasku ve Francii třetím rokem jako onkolog. Zejména oceňuje, jak postupovala francouzská vláda, když upozadila svoji roli a přenechala slovo týmu odborníků.

V dopise prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi naopak nešetří kritikou postupu české vlády a ministerstva zdravotnictví...


reklama

Dobrý večer do ČR, pane prezidente.

Se zájmem jsem si přečetl Váš článek na Našem zdravotnictví k nové vlně nákazy Covidem-19. (Kubek: Máme problém. U koronaviru jsme pokazili vše, co jsme mohli - pozn. red.) Chci se s Vámi podělit o pohled lékaře mimo ČR na dění v mojí vlasti...

Od roku 2017 pracuji jako onkolog ve Francii v okresní nemocnici. Jako jeden z nemnoha českých lékařů jsem zde mohl opravdu zažít epidemii Covid-19 v plné síle v běžné nemocnici v době sanitární krize.

Po  třech měsících izolace a práce ve Francii jsem se v červnu mohl poprvé vrátiti domů a porovnávat opatření francouzské vlády s tou českou. Zdůrazňuji, že v ČR naštěstí nešlo o takovou epidemii Covidu, jakou zažila západní Evropa.

Od prvních opatření v sanitární krizi francouzská vláda ustavila tým mnoha expertů na zdravotnictví. Každodenně v televizi vystupoval jeho šéf, profesor Solomon, epidemiolog a infekcionista z Pasteurova ústavu. Z pověření vlády denně veřejnost informoval o počtu nemocných, infikovaných a o počtu úmrtí.

S vědeckou racionalitou vysvětloval denně sanitární opatření ministerstva zdravotnictví široké laické i odborné veřejnosti - zcela v souladu s informacemi francouzského ministra zdravotnictví, kterým je lékař. Z jejich vystoupení bylo jasné, že se oba dobře orientují v problematice, o které hovoří.

Po ukončení epidemie ve všech nemocnicích zůstala hygienická a bariérová pravidla v platnosti: roušky pro lékaře a pacienty, dezinfekce rukou před vyšetřením pacienta, omezení návštěv a podobně. Roušky ve veřejné dopravě byly povinné všude pro všechny a bez výjimek. Denní publicita ve sdělovacích prostředcích z iniciativy vlády byla a je samozřejmostí. Sociální distancování v uzavřených prostorech zůstalo stále v platnosti.

Chci zdůraznit, že nošení roušek je zde považováno za nejmenší zlo v boji proti Covidu a za velmi levné a efektivní opatření. Francouzská vláda rozeslala v létě chudým občanům (cca 7 milionů osob) textilní roušky pro účinnou prevenci. Jejich nošení je opakovaně podporováno provedenými studiemi jak ve Francii tak i v zahraničí (a stále je to levnější než léčba infekce). 

Covid je po prázdninách ve Francii na vzestupu, a tak nás čekají nová opatření v efektivní prevenci. Vláda tady mohutně navýšila kapacity testování na 800 tisíc lidí týdně (Francie má asi 66 milionů obyvatel). Koncem roku bude možné testovat dokonce jeden milion Francouzů týdně. Stále je to levnější než léčit Covid. Ozývají se samozřejmě alternativní minoritní názory jiných odborníků, ale bez racionální argumentace.

I u německých sousedů byla a stále trvá sanitární obezřetnost. Tedy povinné nošení roušek ve veřejných prostorech, povinné sdělení kontaktu (telefonního čísla nebo emailu) při posezení v restauraci či kavárně, bude-li někdo z hostů pozitivní.

V srpnu a září jsem byl na dovolené doma v ČR a nestačil jsem se divit. Chaotická opatření v režii ministra, nelogicky se měnící informace a doporučení. Histriónské vystupování premiéra Babiše, který všechno řídí a zachraňuje. Pro mne pak nepochopitelná prezentace několika chronicky známých akademických celebrit zpochybňujících racionální doporučení českých epidemiologů. Petice různých profesorů, kteří možná v praxi ani nevyšetřovali ani neléčili nemocné s touto infekcí a v tomto oboru nemají žádné vzdělání. 

Ve výsledku musí být český občan zmatený a rozladěný. 

Z výše uvedených důvodů si Vám dovoluji poděkovat za Váš lékařsky racionální postoj a odvahu. A přeji Vám hodně fyzických a psychických sil v dalších měsících.

Při nekompetentnosti ministra zdravotnictví (Vojtěcha - pozn. red.) by nebylo špatné založit odborný tým Vědecké rady ČLK, který by byl nápomocen českým lékařům a všem občanům. Infekce tu zůstane ještě dlouho a veřejnost si zaslouží pravidelné a spolehlivé informace v boji proti nemoci. 


S pozdravem

Dr. Lubomír Skopal

Alsasko, Francie

11.9.2020



reklama

reklama

reklama

reklama