Hlavička
Rady a tipy -
15/07/2019

Stačí na dovolenou průkaz pojišťovny? Kdy a kam se raději připojistit?

Ty otázky řeší asi každý, kdo se vydává na dovolenou za hranice: Je opravdu nutné se připojistit, když máme v Evropě jako Evropané zajištěnou péči i na průkaz pojišťovny? Kde jinde je to nutné? Co když se něco stane? Není lepší mít raději i komerční cestovní připojištění?

reklama

reklama

Především je nutné zdůraznit – i pro odpůrce členství v Evropské unii – že jako Evropané máme velkou výhodu. Při cestách po kontinentu máme nárok na „nezbytnou zdravotní péči“ jako kdokoli místní. Pád z motorky, šlápnutí na hřebík nebo mořského ježka, otrava z jídla, zánět ucha – na cokoli si vzpomenete, to s vámi bude řešit místní lékař stejně jako s kýmkoli ze svých místních pacientů. A zpravidla úplně zadarmo.

Neznamená to ovšem, že návštěva lékaře bude úplně zadarmo a že některé poplatky nebudete muset uhradit. I kvůli tomu se může hodit komerční připojištění. Jak se v tom ale vyznat?

V zásadě je to jednoduché, nejlépe na tom budete s kartou zdravotní pojišťovny i komerčním připojištěním. Zaručí vám to, že se případné ošetření, nemoc nebo úraz zcela obejdou bez jakýchkoli poplatků na váš účet. Dokonce si můžete vybrat, kterým dokladem se u lékaře prokážete, a jsou s tím spojené i další výhody. Ale raději popořadě...

reklama


V EU stačí kartička pojišťovny. Má to ale háčky

V zemích EU (a ve Švýcarsku) máte na účet své zdravotní pojišťovny nárok na poskytnutí „nezbytné zdravotní péče“ za stejných podmínek jako místní pojištěnci. Potřebujete k tomu jen Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), což je ta modrá strana kartičky z vaší zdravotní pojišťovny, kterou si na cesty rozhodně přibalte k občance nebo cestovnímu pasu.

Tento nárok v zemích Evropské unie má ale některé limity. Náklady na péči si nakonec mezi sebou vyúčtují pojišťovny v obou zemích, o to nemusíte mít strach. V některých zemích (například Francie) ale budete muset za svoji péči nejprve zaplatit a až později si nechat peníze uhradit od své zdravotní pojišťovny.

Navíc nemůžete přijít ke každému lékaři, na každou kliniku a do každé nemocnice, ale budete si muset vyhledat to správné místo. „Podmínkou k uplatnění průkazu je vyhledat zdravotnické zařízení napojené na veřejný systém,“ upozornil na jedno z úskalí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Pojišťovny už ovšem nehradí ostatní poplatky spojené s ošetřením a léčbou. U nás to býval třeba třicetikorunový regulační poplatek, který v některých zemích EU funguje. Také se to týká poplatků za recept, hospitalizaci a podobně. „Pacient, který má sjednané komerční připojištění na cesty do zahraničí, však může tyto výdaje následně uplatnit u pojišťovny, kde si pojištění sjednal,“ vysvětlil jednu z výhod připojištění mluvčí VZP.


Komerční připojištění má výhody i omezení

Velkou výhodou komerčního pojištění je asistenční služba, která je klientovi nápomocná ve výběru zdravotnického zařízení nebo třeba při komunikaci s lékaři a podobně. Asistenční služba zároveň garantuje zdravotnickému zařízení úhradu poskytnutých služeb, takže pacient na místě nic neplatí. Někdy ale bývá takový telefonát dokonce podmínkou, abyste mohli připojištění využít. „Pozor na to, že kontaktování asistenční služby a využití doporučeného zdravotnického zařízení mohou být podmínkou pojistného plnění,“ potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Raději byste si podmínky komerčního připojištění měli pořádně přečíst. Bývá omezena výše částky, kterou můžete čerpat. Některé druhy sportů mohou být z připojištění vyňaty a stejně tak i některé nemoci, které si s sebou takříkajíc vezete už z domova a se kterými se léčíte. Taková omezení zase Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) nemá, takže na cesty po Evropě je vždy lepší ho přibalit, i když už jste komerčně připojištěni.


Seznam států, se kterými má Česko dohodu o pomoci

Na nutnou a neodkladnou péči máte nárok i v několika dalších státech, se kterými má Česko uzavřené mezistátní smlouvy. Týká se to Severní Makedonie, Srbska, Černé Hory, Turecka, Albánie a Tuniska.

Kromě Makedonie a Srbska, kde akceptují kartu EHIC, musíte mít ale do vyjmenovaných zemí speciální formuláře své zdravotní pojišťovny. V těchto zemích se komerční připojištění určitě vyplatí více než v EU.

A nakonec jednoduchá rada: pokud cestujete kamkoli jinam po světě, je komerční připojištění naprostou nezbytností a nutností.


David Garkisch

Foto: Pixnio.com, (CC0)



reklama

reklama


reklama

reklama