Hlavička
28/04/2020

Stav nouze bude trvat zatím do půlky května, rozhodli poslanci

Vyhlášený stav nouze kvůli nákaze novým koronavirem bude v Česku trvat do neděle 17. května. Dnes to odsouhlasili poslanci, i když vláda chtěla původně nouzový stav udržet o týden déle. Není to konečný termín, protože ho Sněmovna může opět ještě prodloužit.

reklama

reklama

O to, jestli má stav nouze pokračovat nebo dříve skončit, se dnes mezi poslanci svedla několikahodinová bitva. Opozice vesměs žádala jeho brzké zastavení, ale rozhodnutí nakonec bylo kompromisem. Termín 17. května navrhli komunisté a nakonec se na něm shodla většina poslanců. Vláda přitom žádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu až do 25. května.


Stav nouze už smí ze zákona prodlužovat jen poslanci

reklama

Stav nouze kvůli nákaze Covid-19 vyhlásila vláda 12. března. Podle zákona takový stav ale platí pouze 30 dní a následně ho smí prodloužit pouze rozhodnutí poslanců, nikoli už jen vlády. To už se teď stalo podruhé, i když Sněmovna preventivně rozhodovala v polovičním obsazení poslanců.

Pro návrh komunistů bylo nakonec 54 ze 101 přítomných poslanců. Proti se jich naopak vyslovilo 24, především z pravicové opozice. Spory mezi poslanci se vedou především o to, jestli a kdy je nutné či možné ochranná opatření rozvolnit a podpořit tak ekonomiku. Opozice viní vládu z toho, že při tom postupuje chaoticky i protiprávně.


Opozice: Vláda postupuje chaoticky a neumí to vysvětlit

Piráti, kteří se hlasování zdrželi, kritizovali hlavně to, že vláda své kroky nedokáže nijak vysvětlit a obhájit a drží zemi v šachu. \""Aniž by vysvětlila, na základě jakých dat svá opatření koná, na základě jakých dokumentů nakupuje pro stát ochranné pomůcky, aby zákonně odůvodnila svá opatření či předložila schéma pro kompenzace lidí postižených krizí,\"" uvedl pro ČTK předseda Pirátů Uvan Bartoš.

Jak ODS, tak TOP 09 nebo například STAN či KDU-ČSL se vyjádřili podobně. \""Nedočkali jsme se žádných podstatných informací, proč zrovna 25. květen. Vláda odmítala odpovídat a když už nebylo zbytí, tak se ministr zdravotnictví tvářil, že vlastně neví, co chceme. Chtěli jsme jediné: aby, když už říká musíme to dotáhnout

reklama

reklama

reklama

reklama