Náborový videoklip, který by měl mladé přitáhnout ke studiu „zdrávky“, v ostrém testu na Facebooku zatím docela pohořel. Zveřejnil ho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a podle prvních reakcí vyvolal spíše vlnu výsměchu, hněvu a kritiky od sester a zdravotníků.
Příspěvek ministra zdravotnictví byl na Facebooku sotva sedm osm hodin a už stačil nasbírat desítky nelichotivých komentářů, které naprosto převážily kladné či spíše neutrální reakce, pokud se vůbec nějaké objevily. I když náborový videoklip zjevně míří na školáky a teprve budoucí zdravotníky, u těch současných zjevně propadl.
Hrdinové, kteří čelí výzvám
Ministr nebo jeho PR tým zveřejnil na facebookovém profilu Adama Vojtěcha krátké video lákající nové studenty ke studiu zdravotnických škol. Doprovázelo ho sdělení: „Jít studovat zdravotnickou školu je volbou na celý život. Podívejte se na krátký spot, proč to má smysl. #studujzdravku.“ Podle označení Facebooku k němu náležela i zpráva, že ministr „má inspiraci“.
Spot skutečně není dlouhý. Obsahuje režírované záběry několika mladých zdravotníků při práci v nemocnici a doprovází ho pouze tento komentář: „Dny, měsíce, roky. Neustále čelí novým výzvám. Hrdinové, kteří pomáhají druhým ve dne v noci, kteří neřeší, zda se jim to hodí nebo zda jsou unaveni. Pomáhají, protože chtějí pomáhat. Je to výzva, je to poslání. Přidej se k nim, studuj zdrávku...“
Sestra: Připomíná mi to předminulé století
Není pochopitelně dosud jasné, jaký zásah bude mít spot u cílové skupiny, tedy u žáků, kteří se rozhodují, kde dál studovat po střední škole. Jejich zkušenější kolegové z praxe ho ale příliš vřele nepřijali.
„Co mi to jen připomíná? Takové pracovní podmínky měly sestry v 19. století. Tohle někdo může myslet vážně? Sestry spaly v pokojích společně se svými pacienty, aby byly k dispozici i v noci, neměly žádný prostor pro osobní volno, spaly v podkroví nebo ve sklepě v nemocnicích. Pokud spaly na pokojích společně s pacienty, byly od nich odděleny pouze plentou. Jen zřídka jim bylo povoleno opustit nemocnici po setmění. Disciplína v ubytovnách sester byla striktní. Finanční ohodnocení sester v 19. století bylo velice nízké. Mzda se pohybovala okolo 16 - 14 až 22 liber ročně...“ napsala v reakci ministrovi Monika Švanová.
Další komentující přidal zkušenosti ze současnosti: „Doufám, že jim říkáte o těch tisících hodin odpracovaných zadarmo při terciálním vzdělávání, o žádném osobním životě, a že není výjimkou pracovat 240 hod/měsíc, protože v nemocnici chybí 250 sester.“
Ohlasy z praxe: Zaplaťte lidi a nebuzerujte je
Ministr na svém profilu reagoval dosud jen na jediného diskutujícího. Ten vyjmenoval nejpalčivější problémy oboru: „Normálně lidem zaplatit a nechat jim v systému kompetence odpovídající jejich inteligenci. Nebuzerovat je administrativou a audity a vymést ze zdravotnictví subdodavatelské pijavice...“
Podle reakce Adama Vojtěcha se situace zlepšuje. Na Facebooku odpověděl: „V posledních dvou letech se daří navyšovat počty studentů na zdravotnických školách, pokud se nám podaří tento pozitivní trend udržet, můžeme situaci do budoucna stabilizovat. Všechno o čem píšete, se postupně děje, ale bez nových mladých lidí, kteří půjdou pracovat do zdravotnictví, to zkrátka nepůjde. Proto jdeme za žáky přímo do škol, proto kampaň Studuj zdrávku, kdyby se o toto staral někdo před námi, mohli jsme být dnes v jiné situaci. Bohužel ale personální nedostatek nelze vyřešit mávnutím kouzelného proutku, vyžaduje to čas. Pracujeme na tom, aby se situace do budoucna zlepšila.“
Zdravotní sestry? Svým dětem by takovou práci vymluvily
Optimismus ministra ovšem trochu zhatily i následující příspěvky z praxe zdravotních sester. „Jsem sama zdravotní sestra, své povolání miluju, ale kdyby s tím přišla má dcera, tak jí to hodně rychle vymluvím,“ napsala například Simona Šebestová.
Naprosto totožně reagovala další čtenářka: „Kdyby jednou moje dítě mělo ambice jít studovat zdrávku, určitě se mu to budu snažit vymluvit. Pokud se to náhodou razantně nezmění, což pochybuji.“
Patrně nejde v mnoha rodinách zdravotních sester o okrajové téma, protože podobný článek jsme na portálu Naše zdravotnictví zveřejnili už loni v září: Zdravotní sestra: Dceři jsem zdrávku zakázala, zkazila by si život.
Zdravotníci vzkazují: Naše poslání naše složenky nezaplatí
Mnoho dalších příspěvků pak ministra upozorňovalo, že problém leží především v nedostatečném finančním ohodnocení práce zdravotních sester. „Poslání? Já myslím, že je to zaměstnání, které je podhodnocené. Nikomu se nedivím, že ze zdravotnictví odejde. Taky přemýšlím, že za takových podmínek se už nevrátím. Půjdu do fabriky za víc peněz a méně odpovědnosti,“ uvedla další z diskutujících, zjevně bývalá zdravotní sestra.
„Pane ministře, vy jste se asi zbláznil. Je to poslání? Co takhle z toho udělat povolání a řádně ho ohodnotit,“ uvedl například David Řezáč. „A už jste slyšel o tom, že poslání složenky nezaplatí?“ přidala si ke zmíněnému termínu „poslání“ další diskutující.
Ministr na roadshow napříč Českem
Spot, který se objevil na facebookovém profilu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je součástí mnohem větší kampaně, s níž teď ministr osobně obráží regiony v zemi. Ministerstvo zdravotnictví to označuje za „roadshow“. Už se konala v Praze, Ostravě, Hradci Králové a Plzni.
Její součástí jsou i návštěvy ministra Vojtěcha na základních školách. Při jedné z návštěv uvedl: „Jsme tu dnes pro vás, abychom vám s kolegyněmi společně ukázali, že pokud se rozhodnete pro některý zdravotnický obor jako je třeba zdravotnický záchranář, sestra, laborant a řada dalších, je to nejen práce, ale i životní poslání. I vy se tak můžete podílet na pomoci naší společnosti. Vaše práce bude navíc vždy potřeba a za sebe mohu říct, že se budu i nadále intenzivně snažit pro tuto práci vytvořit co nejlepší možné podmínky.“
Zmiňovaný spot nebude letos jediný. Už loni mu navíc předcházela videa v českých kinech. „V letošním roce připravuje ministerstvo zdravotnictví řadu kratších spotů. Tyto spoty cílí právě na studenty ZŠ, kteří se budou nejen tuto zimu, ale i následující měsíce rozmýšlet, jakou střední školu si vybrat. První ze spotů přibližuje zdravotnické povolání jako poslání s hrdinským aspektem a altruistickým přístupem, bez kterého se budoucí sestry, porodní asistentky, záchranáři či laboranti neobejdou,“ uvedlo ministerstvo ve své tiskové zprávě.
David Garkisch
Foto: David Garkisch, CC0
Anketa
Myslíte si, že by "studium zdrávky" mohlo být dobrou budoucností pro dnešní školáky?
-
Marcela Kentosova Neni to poslani, to bylo v dobe radovych sester, ktere nemely krome svych pacientu a klastera nic jineho na starost. Bylo o ne postarano, mely strechu nad hlavou, jidla dostatek a zadne rodiny a dalsi starosti. Od te doby se hodne zmenilo. Sestry zdravotni jsou profesionalove, kteri svou praci plati najmy, zivi rodiny, musi vychovavat deti a maji svete div se sve starnouci rodice, kteri take potrebuji spoustu pece. Kdyby ministr byl chvili primo ve zdravotnickych zarizenich pritomen treba jen jednu smenu, a mel by otevrene oci, tak by se z tech povidacek pro deti rychle probral. -
Léčič Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Už není, kde brát, hranice se zadrátovat nedají, tak ještě zkusíme (PR agentura poradila) náborovou kampaň...hlavně je třeba neustále předstírat šéfovi a brblajícímu davu nějakou aktivitu...žádné obavy, situaci monitorujeme, vyhodnocujeme, rozpracováváme postupy, přijímáme opatření, novelizujeme ....makáme na tom.... O problému se ví mnoho let, všechny dosavadní vládní garnitury se však bály a bojí sáhnout voličům na bezedné "právo" konzumace (ve světě nevídané), nedej bože odříznout parazitující mafie od koryt a zaplatit zdravotníky tak, aby jich do praxe přicházelo více, než jich odchází. Všechny minulé vlády svou (ne)činností jen udržovaly neudržitelné a snažily se oddálit krach tohoto nejen vůči zdravotníkům, ale v konečném důsledku i vůči pacientům nepřátelského systému až (alespoň) za horizont příštích voleb. Zatím se jim to i díky našemu altruizmu, pocitu solidarity, ale i strachu dařilo. Pokud ale tomu zbytku lidí, co ještě ve zdravotnictví zůstali, neulevíte, ba naopak jim nakládáte další a další povinnosti (říkáte tomu zvyšování kompetencí), tak tím docílíte jen dalších dobrovolných či nedobrovolných odchodů a urychlíte tím už beztak kritickou personální situaci. Viz. článek z tohoto webu necelé dva roky starý: https://www.nasezdravotnictvi.cz/aktualita/pokud-lekarum-a-sestram-nezaplatime-nemecko-je-pohlti ..........co takhle podniknout roadshow u sousedů v Německu? -
Pet Absolútny súhlas, 3x podtržené a Pár!!!!! Ku aktivitám ministra: Pokiaľ by som chcel vedieť ako reálne žijú bežní ľudia v Severnej Kórei, nepôjdem sa to opýtať ich doživotného vodcu Kim-čon-una....
-
-
Štěpánka Souhlasím že vším co se zde píše o poslání a povolení. Ve zdravotnictví jsem již přes 20 let. SZŠ se degradovali a z vyhlášené profese, která byla v ČR na vysoké úrovni začali vycházet čtyřleté "sanitářky" bez pravomci . Všichni se hnali na VŠ, ze které vychází sice studovane sestry, ale ty nechteji pracovat u lůžka- co je špatně? Myslím si, že i toto je jeden z aspektů, proc jsme tam, kde jsme. A co se týče naplnění SZŠ? Nevím, zda je dobře naplňovat skoly za kazdou cenu, jak je možné, že na takovou to profesi , která přináší celoživotní vzdělání, velkou zodpovědnost atd . ,, jsou dnes přijímání pomalu všichni co se přihlásí, někteří , a to promiňte, by měli problém zvládnout i obor sanitar. Hlavně že je náplněno. Pokud bude kvalita této profese upadat ani přeplněné třídy nám nic nepřinesou, oddrou to zkušené sestry a budou odcházet, protože nebudou chtit za nikoho přebírat odpovědnost. Měli by se začít přemýšlet nad legislativou vzdělávání..... -
Zdravotnice On to je totiž paradox. Čím více zdravotníků že systému vzhledem k neúnosné práci odejde, tím více ti ostatní musí sloužit a budou vykazovat velké množství přesčasů. Jenže najednou budou mít větší výplatu, Pan ministr se chlubí úžasnými platy, ale že kdyby to rozpocital na počet pracovníků, kteří X to měli odpracovat, tak příjem by byl znatelně menší. A to se právě Vojtěchovi hodí, zblbnout lidi, navykladat pohádky. Zdravotníci jsou již vycerpani, ale vše je zalité sluncem, do zdravotnictví jde historický nejvíce peněz, bla bla, ale zeje inflace, že to pohltí energie, materiál nikoliv platy to už neřekne. -
Martin Bognár Dovolím si poopravit malé statistické zadání. Opravdu je nutno to přepočítat ale na hodinovou mzdu a jednotlivé úvazky. Znám mnoho sester které pracují v jednom zátahu i 36 hodin u různých zamědznavatelů, aby vůbec přežili. Návrh: sdílejte, kdo se chce ze zdravotníků vyjádřit, pošlete u jakých organizací pracijete a s jakými úvazky a jakou máte čistou hodinovou mzdu. Skuste to poslat na mail em_bi@centrum.cz. On to totiž ÚZIS z dostipných údajů od zaměstnavatelů nedokáže spočítat, v zdravotnictví je totiž nezvěřitelný bordel, který se týká všech kategorií zdravotnivkých pracovníků. S pozdravem Martin Bognár Roudnice nad Labem
-
-
Zdravotnice naštěstí býval Vojtěch nakdáká cokoliv a je mu to jedno, protože se ve své funkci dostatečně napakuje, získá správné konexe do budoucna, až tam dřepět nebude a má do smrti vystaráno, aniž by hrábnul. Ze služby po dvanáctihodinové směně jsem občas klopýtala, domů se jela jen trochu vyspat a další den nanovo. Za 16 900 hrubého, je to osm let nazpátek v KNL. A že jde víc studentů na zdrávku je k ničemu, jde jim o maturitu, u lůžka je nikdo neuvidí. Upřímně se všemi, kdo tam ještě zůstali soucítím a je mi líto, že to došlo až tam, kde to teď je. Bez újmy na duševním zdraví to může snášet jen masochista. A co to udělá se zdravím fyzickým, to ani nebudu říkat. Málokdo se dožije důchodu a když, tak se zdravím značně podlomeným. -
Sanitářka Pan ministr nemá vůbec ponětí co práce zdravotní sestry, sanitářky, ošetřovatelky obnáší. Měl by nastoupit k 12-ti hodinové službě tak ten týden, aby viděl jakou máme všechny zodpovědnost. Přidat jen střídavým sestrám byla největší kravina. Spoustu práce je právě na denní. Ale to asi neví. Teď se holedbá jak přidali 1500Kč. Jenže hrubého. Zdaní nám to a ejhle ono je najednou 780 Kč. Jako sanitářka která má 12-ti hod. služby, pracovní víkendy, nějakou zodpovědnost, jím za pochodu, přez den naběhám okolo 13 km mám plat 15 430 Kč čistého. Četla jsem jak pan ministr několikrát za sebou chválí JIPové oddělení. Co ostatní? Ty jsou asi nepotřebné, práce s pacienty "tolik" nemají. Omyl!!! Spoustu přesčasů chodíme domů unavené, psychicky i fyzicky vyčerpané. Ale vše je naprosto v pořádku. Ve FN Plzeň byl několikrát, ale aby se šel podivat po oddělení které nejsou nová. To nikdy. Asi by nerad slyšel pravdu... -
Petr A ted si vemte, ze 1 500 Kc dostane primar, stejne jako sanitar... Tohle opravdu neni normalni, hlavne ze pan ministr dostal pridano 16 000 Kc.....neco je v tomto systemu spatne...
-
-
Petr Držím palce pane ministře -
Tomáš Ježek Ještě v roli prezidenta Komory záchranářů jsem jednoznačně tuto kampaň odmítl! A přesně ten důvod proč jsem to odmítl je stále trvající: "Vytírají si s námi prdel". Komora odmítla spolupráci a oni si do kampaně dají staň se záchranářem = vytření prdele. A nebudeme si lhát, ale kasta jménem MUDr. si vytírá se středňáky taky cokoliv - jenom někde si uvědomují, že zoufale potřebují sluhy, kteří to za ně udělají. Tak projeví trošičku vděčnosti, že nemuseli v noci vstávat. Stážná věž a probuďte se ministrante Vojtěchu. -
Petr Lekari i strednaci jsou potreba, jeden bez druheho byt nemuze. Na druhou stranu lekar zvladne praci strednaka, stredak praci lekare ne, proto nejsou tak uplne rovni. Kdyz lekar onemocni, muze se ordinace zavrit, kdyz onemocni sestricka, tak ordinace sice s velkymi problemy, ale muze byt otevrena stale. Vse je o rozumu, inteligenci a empatii. Kazdy je potreba aby system klapal, lekar sestricka i santitar, ale uplne rovni vsichnis amozrejme nejsou. Proto proste lekar ukoluje stredni a nizsi zdravotnotnicky personal, ale naopak ne. Ale vse by melo probihat s prirozenou uctou a ne arogantnim nadrazenym chovanim. -
Tomáš Ježek Petře rozumím co říkáte. Měl bych upřesnit kontext. V určitých odbornostech je lékař nezastupitelný. Ale například Leteckou záchranku ve Švédku létájí zkušené anesteziologické sestry a dělají to, co by udělal lékař. To že jsou obory, kde už sestra umí co lékař, o tom svědčí i potřeba interprofesního vzdělávání, kterou zavádí 3. LF v Praze a to vidím jako cestu k lepší spolupráci. Tam kde mám negativně položený kontext je lékař - manažer.
-
-
Chirurg po 60 letech. Pracoval jsem na chirurgii 40 let.Prace sestry byla vždy těžká, ale měla prestiž, lidé se k nim chovali slušně. Bylo jich dost,někde se na místa čekalo. Když jsem se po dopracování 60 let zbavil služeb,tak se cítím jako znovuzrození. To platí i pro sestry. Když odešla stanicni se septicke chirurgie do penze,tak po půl roce vypadala jako jiný člověk! To je jediná výhoda, že člověk je šťastný, že se toho zbavi. Vojáci mají vysluhy,a to nevalcili ,my jsme bojovali o hole životy,často na pokraji sil a ještě dělat stale bujici administrativu!Vše na úkor rodiny. Byla to naše chyba,stále jsme drželi ústa a krok,ale společnost si nás více vážila,i finančně. Na penzi jsem si nejvíc vydělal v roce 1986,když se znásobí tehdejší plat inflacnim indexem,tak mi vyšel vyšší plat než před penzi.Doktora ,nebo sestru by dnes sel mladý člověk snad jen z naivity. Na poliklinice jsem na chirurgii v 67 letech nejmladší, a to o 10 a 20 let. Měl bych být spokojený ,kdybych šel kamkoliv kde už nikoho nemají, tak dostanu víc peněz. Nejsem ale klíny,bojím se,kdo mi pomůže, až budu potřebovat.Moji kamarádi jsou bud v penzi,nebo mrtví. Přál bych elegantnímu ministrovi,aby se skusil nechat ošetřit jako řadový občan někde na pohotovosti a přitom by mu ukradli růžový brýle.Zatim jen dokázal ty ,co to ještě táhnout pořádně naštvat,a tak ti na které se klade stále více povinností si taky řeknou dost! Když odejdou penzisti,tak se systém okamžitě zhroutí! -
Sestra Jo milý pane ministře ani na peníze už do zdravotnictví nedostanete protože mladí lidé dneska chtějí i žít nejen pracovat a ještě za to mít jen pár korun vzhledem k tomu co dělají a co všecho dneska stoji peněz a to nemluvím o sanitařích a ošetřovatelkach to je už úplně výsměch -
Petr Zdravotnictví je v (_!_),pouze ten zpěvák to ještě netuší.Raději na zkrácený úvazek do supermarketu a člověk má spoustu volného času a peníze za těch pár hodin denně jsou slušné. Známá je naprosto spokojená,dopoledne je v práci a pak si může dělat co chce. -
Eliška Tomanová Ano je to poslání, jako učitelství a každý kdo jej jde studovat měl by mít i psychické předpoklady.Když jsem měla v nemocnici jako pacientku sestru jezdili jsme denně na návštěvy na neurologii,sestra byla po operaci břišní kýly ochrnutá nemohla sama jíst ,pít a vůbec se o sebe postarat.Pokaždé když jsme přijeli sestra byla v žalostném stavu,sháněli jsme personál který věčně nebyl přítomen, děvčátka byla na služebním pokoji, když jsem je požádala zda by sestru opečovaly měla jsem pocit že vyrušuji a co si to dovoluji, řekla jsem aby mi daly potřebné věci že si to udělám sama.Byla to hrůza sestra nebyla sama na pokoji podobně postižených pacientek tam bylo více, žádaly mne zda jim dám napít a profesionálka nikde.Nebylo by lepší vzít si k podobným pacientům řádové sestry?Slečny s maturitou přeci nebudou o pacienta pečovat.Hnus a mravní bahno. Chce to víc jezdit po provozech a zajímat se a ne jenom brblat v televizi na to je mluvčí! -
ola paní Eliško, vy si pletete, co je náplní práce zdravotní sestry, co pomocného personálu atd. Navíc zde nadáváte. Krmení, přebalování, vytírání … není v náplni práce zdravotní sestry a navíc, aby byla k disposici 1 sestra 50 imobilním při noční službě... Pokud to dělají, tak si zaslouží uznání a údiv. Když píšete, že nebyla přítomna profesionálka, tak mi vysvětlete, jakou školu má ta profesionálka mít, aby mohla dát někomu napít …. Napište ministrovi mgr et mgr., MBA ať dodržuje zákony a ať řeší personální krizi, tj. ne přicmrndáváním, ale ohodnocením. Tim, co jste popsala jenom potvrzujete tu krizi ve zdravotnictví . A bude hůře.
-
-
Vítězslav Pan ministr konečně v této reklamě vyšel s pravdou ven: Přeje si, aby i nadále zdravotní sestry, zachranáři a lékaři dotovali hroutící se systém, jako to dělají už 30let. Aby za mrzký peníz obětovali svůj osobní život i své zdraví. -
katango Ano, já jsem své zdraví na oltář českého zdravotnictví přinesla. Rozsáhlá mozková mrtvice v 54 letech.
-
-
Jan Novák Pan ministr zapomněl na jednu drobnost. Vize relativně blízké budoucnosti: třeba ta, o které opakovaně hovoří p. Ing. Dušek- ředitel ÚZISu. Husákova generace za nějakých deset až patnáct let dosáhne důchodového věku a prudce se tak zvýší incidence chorob spojených se stářím. -
ola Nástupní plat prodavačky v Lidlu je 28 571 Kč. Nástupní plat lékaře je méně. Tak co soudruhu ministře? Jděte do háje se svoji kampaní a lhaním.... https://www.penize.cz/mzda-a-plat/412986-lidl-opet-zvysuje-mzdy-prida-lidem-zdravotni-volno?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu -
Petr Není to pravda. Nástupní plat lékaře je 33 420 Kč a jak začně předatestační vzdělávání má 35 480 Kč. To nemění nic na věci, že je to málo. Nástupní =lat prodavačky není 28 571 Kč. Tento plat je za 40 hodinový pracovní týden, jenže nová zaměstnanco v Lidlu dostanou max 35 hodinový pracovní týden a tak jsem jim plat 28 571 Kč úměrně snižuje. Nástupní plat lékaře 33 420 Kč ale nikoho nevytrhne a umí-li člověk jazyky, nemá-li zásadní závazky, odejde takový lékař pro promoci do zahraničí. Pokud dostane 1,5 násbobek, čili cca 48t nástupní plat, odchody se sníží. Ale zase neříkejme, že nástupní plat lékaře je méně jak nástupmí plat v Lidlu. -
ola díky za upřesnění. Ale jsme u toho, specifikace- v jaké nemocnici( státní, soukromé, fakultní), je to tarifní plat či mzda? Obecně se ví, že mzdy v tzv. soukromých nemocnicích, jsou cca o 10% nižší než platy v příspěvkových. A všichni zapomínají na jedno ze základních ekonomických pravidel, a to, že do ceny práce musí být zahrnuta i doba- čas potřebný k tomu , aby tu kterou práci mohl vykonávat- Customer value dle Ricarda.
-
-
Adjac Ve zdravotnictví jsem již 32 let a většinu času na lůžkách. Vystudovala jsem zdravku, potom specializací a nakonec v 45 jsem statnicovala na vysoké škole Bc. Prošla jsem si syndromem vyhoření a stále se z toho dostávám. Svou práci mám velice ráda, ale za těchto podmínek je pro mne důležitější má rodina. Asi budu muset odejít z této profese, protože je to již neúnosné. Klobouk dolů všem, kteří to ustojí ve zdraví. Držím všem palce. -
Lékař s 80 tisícovými plat Mzda musí být taková, aby za ní byl někdo ochoten pracovat! To platí pro sestry i prodavače. Zdravotnictví zázrakem dlouho fungovalo , jen diky obětavosti zdravotníků, ale i ta nevydrží věčně ! -
Léčič https://zpravy.aktualne.cz/domaci/12-milionu-rocne-takrka-za-nic-policie-setri-smlouvy-janousk/r~5845eeae570411eaaa180cc47ab5f122/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu Je ještě třeba něco dodávat? -
Abc Je skoda ze se oficialne nerekne ze zdravotnici obecne jsou obcani druhe kategorie. Protoze proste jsou. Zakonik prace pro nas neplati, o dnes muzete sedet 72hod v praci na oddeleni a koho to zajima. V zivote jsem nevidel kontrolu z uradu prace - ten buzeruje zivnostniky a firmy, ale do spitalu ani nepachnou, max se zkontroluje dochazka a nikomu neprijde divne ze treba papirove na aru vlastne 8hod denne neni lekar. Je to tady zkurvena prolhana zlodejska zeme. -
Lékař důchodce Bohužel je to i naše vina,jak to dopadá. Když jsme léta drželi ústa a krok,tak to všem vyhovovalo. Proč by nás slušně platili? Věčně jim to ale nevydrží, stárnutí zdravotníků řeči o vysokých platech nezastaví, naopak ministerstvo dělá vše pro to,aby nás znechutilo ! -
katango Měli bychom jako zdravotníci držet při sobě v zajišťování zdravotní péče pro sebe a své blízké. Je to sice kruté, co teď napíšu, ale lidi by si měli uvědomit, co napáchali, volíce stále stejné politiky, co si se zdravotníky akorát vytírali zádel. -
Honza Ano,měli bychom vytvořit databázi ochotných,kteří by byli ochotni pomoci ostatním v případě nouze. Vždy jsem se snažil ostatním kolegům a jiným zdravotníků maximálně pomáhat,to bylo to jediné, čím jsem mohl ulehčit při obtížné práci. Dříve se jednalo o drobnosti,ale teď už jde do tuhého, to my na rozdíl od laiků včetně ministra můžeme posoudit nejlépe. Mohl by se někdo, kdo se v to lépe vyzná ujmout? Přihlásil bych se první. -
Karel Ročák Postupoval bych následovně v tomto pořadí: 1.neohrozit sebe 2.neohrozit pacienta 3.pomoct sobě 4.neohrozit kolegu( zdravotníka) 5.pomoct kolegovi(zdravotníkovi) 6.pomoct pacientovi -
Tereza Celá kampaň je jen další výsměch zdravotníkům a nikoho nového do zdravotnictví nedostane. Pan ministr zřejmě ani netuší, že na SZŠ již dnes ani není možné studovat obor všeobecná sestra, tedy potenciálně pracovat bez odborného dohledu. Dále ty životopisy kde zjevně záměrně vždy chybí absolvované studium, zřejmě proto to, aby jeho délka a náročnost ony potencionální zájemce neodradila ? a dále opět ta ohraná protivná písnička o poslání. Budiž kdo chce, ať jde dělat své poslání. Ale především by se mělo jednat o dobře placené prestižní povolání. Dále bych chtěla upozornit na mnohem palcivejsi problém dnesniho zdravotnictví, kterým je odchod již vzdělaných a dobre zaskolenych zdravotníků, kteří po několika letech odcházejí mimo obor nebo, do soukromých zařízení či do zahraničí protože v současném systému a v mizernych podmínkách současného systému prostě již nechtějí a nemohou pracovat. To je dle mého názoru ještě závažnější problém, než nedostatek nových studentů či zdravotníků. Já sama jsem po čtyřech letech odešla že státní nemocnice na soukromou kliniku a vracet se nehodlám. Nemíním už totiž zažívat ponížení a důstojnost hadry na podlahu, brát mizerné peníze a nechat se neustále urážet od lékařů i pacientů. Přestože mám vysokoškolské vzdělání, byla mi vždy jen přidělena odpovědnost za méně zkušené kolegyně a můj titul byl spíše sprosté slovo. Přestože jsem svoji práci milovala, nemohla jsem už snášet neuvěřitelně nespravedlivý systém, chování vedení, nekonečné přesčasy a zoufale nízké ohodnocení. A vedení ministra který zjevně nepochopil nic z problémů současného zdravotnictví asi lepší zítřky nepřinese. -
Tom Zdravotní sestra opravdu vysokou školu nepotřebuje...
-
-
Lékař Snad tak hloupý ministr není, situace ve zdravotnictví musí být jasná i dítěti. Asi právě proto,že už je to neřešitelné, tak aby vydržel ještě ve funkci,tak se chová tak,jak se chová. Proč už bylo tolik ministrů? Protože kvadraturu kruhu je nemožná,ale díky obětavosti zdravotníků si všichni mysleli,že to tak bude fungovat stále! O to je teď realita horší! -
katango Myslím si, že není třeba nic nijak organzovat. Jen bychom holt v poskytování péče měli vycházet vstříc kolegům a jejich rodinám. -
Lékař Ano,to dříve bylo zvykem. Je zajímavé, že zdravotníci nám často něco přinesou. Proč? Protože vědí, že naše práce není jednoduchá, váží si nás. Stejně, jako cizinci,kromne Rusů, nebo pacienti ,kteří v cizině potřebovali ošetřit. Čekal bych,že Rusové budou ještě vdecnejsi, jak vypadá zdravotnictví v Rusku to všichni víme!