Suchej únor je tady! Vydrž měsíc bez alkoholu, vyzývá vtipná kampaň

Milion Čechů má docela vážný problém s alkoholem. Nejen na ně cílí už pošesté zajímavá kampaň Suchej únor. Vyzývá, aby lidé vydrželi celý měsíc bez jediné kapky alkoholu. Měli by tak zjistit, jak na tom s alkoholem jsou a třeba se naučit změnit návyky a pití regulovat.

article

Navzdory tomu, o jak vážný problém v české společnosti jde, je kampaň Suchej únor zábavná a vtipná. "Když budeš měsíc sušit, poznáš, jak jsi na tom s alkoholem. A možná ti Suchej únor zachutná! Pojď sušit s námi," přivítá jeden z prvních sloganů návštěvníky stránky Suchej únor.

"Sušičům" nabízí vstupenky na plánovanou Suchou párty nebo možnost stát se po zaslání fotky Králem sušičů. Primárně je sice kampaň určena mužům, ale zapojit se mohou i ženy. Sympatizanti akce pak mohou alespoň darovat peníze koupí certifikátů, které "suší karmu". Vybrané peníze jdou na podporu kampaně, loni navíc například podpořily i projekt Patron.

Lidé se o své úspěchy a neúspěchy s únorovou abstinencí mohou podělit také na sociálních sítích. Kampaň Suchý únor je i na Facebooku. Běží tam například časomíra, která ukazuje, kolik času zbývá do konce Suchého února. Jen za polovinu prvního dne se ke sledování kampaně přihlásily více než dva tisíce lidí. 


Milion českých mužů je ohrožený závislostí

Další informace na stránkách kampaně Suchej únor už tak zábavné nejsou. Podle výsledků průzkumu autorů kampaně, Ligy otevřených mužů, má Česko poměrně vážný problém. Zdejší specifický přístup ke konzumaci alkoholu ohrožuje především muže. "Pití alkoholu u nás není jen široce tolerovanou kratochvílí. Je také považováno za součást identity českého muže," varuje liga.

I v důsledku tohoto přístupu je podle statistik ligy více než jeden milion (26 %) českých mužů ohrožený závislostí na alkoholu. Přes 900 000 českých mužů (19 %) pije alkohol každý den a 5000 mužů každý rok kvůli pití alkoholu zemře. 

Varovná čísla se ovšem netýkají zdaleka jen mužů, ale celé společnosti. "V roce 2018 jsme realizovali exkluzivní výzkum, který dokumentuje vztah mužů a žen k alkoholu. Věděli jste například, že zhruba polovina české populace se podle adiktologického testu pohybuje na hraně rizikového pití?" ptá se kampaň.


Nauč se alkohol omezovat a měnit návyky

Čeští muži jsou v pití smutnými rekordmany. Ročně vypijí téměř trojnásobek světového průměru. Náklady za důsledky jsou pro Česko podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) přes 16 miliard korun ročně.

"Akce Suchej únor je tu proto, abychom si na měsíc dali od alkoholu odstup. Pak máme možnost poznat, jak na tom s pitím vlastně jsme. Smyslem akce je naučit se konzumaci alkoholu vědomě regulovat a změnit naše zaběhané návyky," vysvětlil účel kampaně ředitel Ligy otevřených mužů, psycholog Martin Jára.

Návštěvníci webu Suchej únor si pak mohou udělat i krátký orientační test toho, jak na tom se svým vztahem k alkoholu jsou. Pokud se v něm ukáže, že jejich pití je rizikové, dostanou doporučení na složitější on-line test Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty UK.


Suchej únor jako nevšední zážitek

Kampaň Suchej únor pořádá Liga otevřených mužů ve spolupráci s Klinikou adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze a Státním zdravotním ústavem. Loni se k akci aktivně přidalo kolem pěti tisíc lidí. "Měsíc bez alkoholu pročistí mysl i tělo. A může nastartovat změnu návyku, vnést do pití rozumnou kontrolu. Pro většinu mužů je Suchej únor nevšední zážitek. Kdo s alkoholem vyloženě zápasí, může Suchej únor využít jako odrazový můstek k radikálnímu přehodnocení," lákají autoři kampaně pijáky k tomu, aby se do měsíční abstinence také zapojili. 

"Dlouhodobá konzumace vyšších dávek alkoholu výrazně zkracuje délku života. I umírněné pití zvyšuje riziko mnoha onemocnění, napříkal cirhózy jater nebo rakoviny (slinivky, jícnu,  hltanu, tlustého střeva či jater). Alkohol je ovšem nervový jed a v zásadě tedy není v těle místo, které by jeho pití neovlivňovalo," varuje také kampaň.

Lidé s problémy s alkoholem mohou na stránkách Suchý únor najít i odkazy na odbornou pomoc v jejich situaci.

David Garkisch

Foto: Liga otevřených mužů


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku