Tři uzavřená města a 20 milionů lidí v karanténě. Svět bojuje s koronavirem

Obavy z nového neprozkoumaného viru rostou. Čína sáhla k radikálnímu kroku a dala tři města do karantény – a s nimi miliony lidí. Peking také ruší oslavy nového roku a Světová zdravotnická organizace (WHO) debatuje o vyhlášení celosvětového stavu zdravotní nouze.

Zatím sice není jasné, jak moc je nový koronavirus virulentní, ani jak moc je smrtící, ale země raději uzavřela město Wu-chan ve střední Číně, odkud se virus začal šířit. Jen pro představu, město má 11 milionů obyvatel, tedy více než celé Česko. Úřady zastavily městskou dopravu, spojení po železnici i letadly. Lidé nemají oblast opouštět ani do ní vstupovat. Stejně tak uvázly další miliony lidí ve dvou sousedních městech, která byla také uvržena do karantény.


Peking ruší oslavy nového roku

Situace je o to vážnější, že právě v tyto dny miliony Číňanů cestují za příbuznými na oslavy nového roku. Preventivní opatření kvůli tomu přijal i Peking, který ruší hromadné oslavy v ulicích a lidem doporučuje vyhýbat se davům.

Ještě než se dnes Wu-chan zvenčí i zevnitř uzavřel, desítky tisíc lidí se z něj rozjely do celého světa. Tak se už virus rozšířil po planetě – nemocné hlásí z různých míst Čína, Thajsko, Japonsko, Jižní Korea, USA a podezření má i Austrálie. Více v článku Záhadný virus se už šíří mezi kontinenty. A přenáší se z člověka na člověka.


Lidé se nakazili zřejmě od netopýrů. Pojídají je

Každou hodinu narůstá počet hlášení nových nákaz a bohužel i mrtvých. Podle oficiálních informací k dnešku zemřelo 17 lidí a nakažených je více než pět stovek, mnoho z nich navíc v kritickém stavu.

Nakažených lidí je ale podle epidemiologů ve skutečnosti podstatně víc, jen o tom ještě nevědí nebo je dosud lékaři nezachytili. Koronavirus, který dostal jméno 2019-nCoV, má podle dosavadních zjištění inkubační dobu kolem jednoho týdne.

Už se také ukázalo, že se virus přenáší mezi lidmi, i když se původně na člověka přenesl ze zvířat. Dokonce se ví, kde – na rybářském trhu ve Wu-chanu. Nebylo to ovšem z ryb ani z mořských plodů, ale z jiných zvířat. Na trhu se totiž obchodovalo i s divoce žijícími a odchycenými nebo ulovenými zvířaty. Předpokládá se, že první člověk nebo lidé se nakazili od netopýrů, kteří se v tamních končinách konzumují.


Česko zatím cestující nekontroluje

Evropa ještě oficiálně výskyt nemoci nepotvrdila, ale vyloučit to nelze. „Určitá pravděpodobnost, že se mohou jednotlivé případy dostat i do Evropy, tady je, ale jak velká ta pravděpodobnost je, ještě neumíme říct,“ řekla v České televizi hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Česko zatím žádná dramatická opatření jako třeba kontrolu cestujících do země nezavedlo. „Další případná opatření se budou odvíjet od dalšího vývoje,“ uvedla Gottvaldová.

Ministerstvo zahraničí už ale do odvolání doporučilo lidem necestovat do města Wu-chan. „Pokud jedete do Číny, vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí, a maximálně dbejte na hygienu. Ve Wuhanu jsou aktuálně 2 čeští studenti, jsou v pořádku a jsme s nimi v kontaktu,“ napsal na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.


David Garkisch

Ilustrační foto: Coronavirus MERS, Wikimedia.org, NIAID, (CC-BY-2.0)


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat