Hlavička
24/01/2020

Uzavřený Wu-chan: Šok, kolabující lidé, mrtví mezi živými, péče se hroutí

Jak vypadá město, kde jsou lidé uzavření s nakažlivou nemocí? Skoro jako z katastrofické sci-fi. Alespoň tak zprávy líčí situaci v uzavřeném čínském městě Wu-chan, kde je ohnisko nákazy novým koronavirem 2019-nCoV. Opatření nezabírají, virus už pronikl i do Evropy.

reklama

reklama

Nový koronavirus se šíří světem navzdory tomu, že Čína už uzavřela do karantény 30 milionů lidí v 11 velkých městech. První byl Wu-chan, epicentrum nákazy. Dnes, kdy Čína slaví příchod nového roku, v zóně karantény žádné velké veselí nepanuje.

Podle svědků je město spíše ve stavu šoku. Videozáznamy z místa ukazují, že se nemoc šíří a lidé kolabují přímo na ulicích. Selhává zdravotnická péče, nemocnice jsou zoufale přeplněné pacienty, kteří se mnohdy nedočkají ani ošetření. Záběry na Twitteru ukazují, že v přecpaných čekárnách plných nemocných pacientů leží i mrtví lidé.


reklama

Lidé v uzavřeném městě mají strach

Lidé si dělají zásoby a skupují roušky. Město je uzavřeno, nelze odcestovat ani letadly, ani vlaky, ani loděmi a hlídané jsou i příjezdové cesty. Nefunguje ani veřejná doprava. Někteří lidé se přesto snaží z oblasti dostat a údajně se objevily i případy jejich pašování.

Česká média mají zprávy od jednoho z českých studentů, kteří v karanténě Wu-chanu také uvázli. Daniel Pekárek popisuje, že lidé o riziku věděli už od poloviny prosince, ale nikdo situaci nebral vážně. Dnes ve městě sice nevládne panika, ale student to popisuje jako stav strachu a šoku.


Ve Wu-chanu se mluví o pašování lidí mimo zónu

Přímo ve Wu-chanu, na okraji města, Číňané začali ve čtvrtek stavět od základu novou nemocnici pro tisíc pacientů. Lůžka by měla k dispozici už v pondělí. Podařit by se to mohlo; už při epidemii SARS v roce 2003 Peking v podobné nouzi dokázal nemocnici postavit také za jediný týden.

Lidé ve městě mají zatím nařízeno povinně nosit roušky a doporučeno, aby nevycházeli ven. „Snažím se nevycházet ven a nosím roušky. Nakoupil jsem si nějaké zásoby a snažím se to tady přečkat. Žiju mimo vlastní školu. Zatím jsem v pořádku a doufám, že to tak nějakou dobu zůstane,“ řekl Daniel Pekárek k situaci ve Wu-chanu Českému rozhlasu.

Na ulicích viděl méně lidí než obvykle, některé obchody byly vykoupené, ale podle studenta se ve městě stále dá nakupovat. „Slyšel jsem, že jsou nějací Číňani, kteří dokážou převést člověka z Wu-chanu ven za nějaké větší peníze. Nevím, co je na tom pravdy ani kolik si za to berou,“ popsal Daniel Pekárek.


V karanténě je už 30 milionů lidí

Včera Čína uzavřela tři města a karanténu tak uvalila na 20 milionů lidí. Více v článku Tři uzavřená města a 20 milionů lidí v karanténě. Svět bojuje s koronavirem. Dnes už opatření rozšířila na 11 měst, které zahrnují už 30 milionů lidí.

Roste i počet obětí a nakažených. Oficiálně už po nákaze koronavirem zemřelo 26 lidí a téměř devět stovek jich onemocnělo. Podle expertů ale ve skutečnosti budou nakažených tisíce. Ostatně se tyto počty mění každých pár hodin.


Koronavirus už se dostal do Evropy. Dva případy hlásí Francie

Nově už koronavirus pronikl i do Evropy. První dva případy hlásí Francie – z Paříže a z Bordeaux. Oba pacienti přicestovali do země z Číny. Úřady se teď snaží kontaktovat lidi, kteří s nimi přišli po jejich příjezdu do styku. Informace potvrdila francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová.

V některých evropských zemích, například ve Velké Británii, v Itálii nebo Srbsku, zavádějí kontroly a při cestování izolují pasažéry z postižené čínské oblasti. Česko zatím kontroly cestujících ani preventivní měření jejich teploty nezavedlo, ale ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby lidé necestovali do rizikových regionů, a pokud už jsou v Číně, aby se vyhýbali davům a dodržovali hygienická pravidla.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama