Hlavička
12/06/2018

Ve zdravotnictví to kvůli platům vře, ministr mluví o vydírání. Bude protest?

Už je to prakticky jisté – platy zdravotníků se plošně zvedat nebudou. Premiér i ministr zdravotnictví popřeli svůj slib a přidáno dostanou jen někteří. Odboráři proto nevylučují ani nátlakové akce. „Lidé jsou hodně naštvaní,“ tvrdí o atmosféře ve zdravotnictví.

reklama

reklama

Zdravotnictví je podfinancované a platy lékařů, sester i dalších profesí tak nízké, že lidé utíkají buď do zahraničí nebo opouštějí obor. Důsledkem je mimo jiné i personální nedostatek lékařů i zdravotních sester. 

Také proto už předchozí vláda premiéra Bohuslava Sobotky (kde byl ministrem financí Andrej Babiš) rozhodla, že lidé ve zdravotnictví dostanou plošně přidáno na platech. A to dokonce opakovaně. Všem zdravotníkům se zvýšily platy a zrovna tak si měli všichni podle slibu předchozího kabinetu od příštího roku polepšit o deset procent.


reklama

Babiš: Proti plošnému zvýšení platů byl i ministr

Ještě v květnu to vypadalo dobře. Jak premiér Babiš, tak ministr zdravotnictví Vojtěch oznámili po jednání s odboráři, že tento závazek dodrží a všichni zdravotníci si přilepší o deset procent.

Teď je vše jinak. Premiér Babiš svůj slib popírá a mimoděk dokonce potvrdil, že proti plošnému zvýšení platů zdravotníků byl od počátku i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Více v článku Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.


Odboráři se před protesty chtějí zkusit dohodnout

Další dějství sporu o navyšování platů ve státní sféře napsalo dnešní protestní setkání odborářů třinácti odborových svazů, zdravotníky nevyjímaje. Mezi třemi stovkami odborářů jich bylo více než sedmdesát a na setkání si většina z nich vzala jako označení svého stavu bílé kšilty (viz foto). 


Odboráři požadují růst platů učitelů o 15 procent a u ostatních zaměstnanců veřejného sektoru (včetně zdravotníků) o deset procent. A už od října. Odbory vyzvaly vládu, aby s nimi o růstu platů začala rychle jednat. \""Naším cílem není konat protestní akce, chceme se dohodnout. To ale nejde, pokud protistrana nezasedne za jednací stůl,\"" řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Prohlášení odborářů najdete zde.


Zdravotnické odbory: Lidé jsou hodně naštvaní

Přinejmenším ve zdravotnictví se může schylovat k protestům, které tu nebyly od roku 2010, kdy lékaři uspořádali akci \""Děkujeme, odcházíme\"". Alespoň to naznačují zprávy ze zdravotnických odborů. \""Lidé jsou hodně naštvaní, nevylučuji žádnou formu nátlakové akce,\"" prohlásila dnes předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Nepřidává tomu ani dnešní reakce premiéra Andreje Babiše na jednání odborů. Ačkoliv ještě v květnu sliboval premiér i ministr zdravotnictví, že všichni zdravotníci dostanou plošně přidáno deset procent k platům, teď Babiš svá slova popřel. 

\""Já jsem to na tiskové konferenci nepotvrdil. Ano, v rámci tý debaty jsem řekl, že jsem pro. Ministr byl proti,\"" reagoval dnes na odboráře Andrej Babiš a prozradil tak původní stanovisko ministra Vojtěcha. I ten přitom před měsícem s plošným růstem platů platů souhlasil. Více v článku Babiš s Vojtěchem slíbili, že zvýší platy zdravotníkům. O deset procent.


Babiš: Odbory jsou zbytečně agresivní

Jak premiér, tak ministr zdravotnictví se teď odvolávají na dohodu o financování zdravotnictví mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi a dalšími poskytovateli zdravotní péče. Snahu odborářů o trvání na slibu zvýšení platů označuje ministr Vojtěch za \""vydírání\"".

Podle Babiše letos získají nemocnice o 13,2 miliardy korun navíc proti loňskému roku. Platy se ale cíleně zvýší jen sestrám v nemocnicích, které slouží ve směnném provozu. Pokud chtějí odbory zvýšení platů pro další zdravotníky, mají se podle Babiše domluvit s nemocnicemi: \""My nejsme zaměstnavatelé. S kým mají vyjednávat odboráři? No s řediteli nemocnic.\"" 

Zároveň premiér označil jednání odborářů za \""zbytečně agresivní\"". A svůj předchozí slib bagatelizoval tím, že plošné přidání na platech podpořil, ale neslíbil.

David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CMKOS


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

reklama

reklama