Hlavička
17/07/2020

Virus se nedaří zastavit, na severu Moravy hygienici přitvrdili. Přehled opatření

Koronavirus se z Karvinska začíná šířit napříč populací a do dalších okresů. Hygienici proto v celém kraji s okamžitou platností zpřísnili povinná opatření. Vrací se roušky, povinná večerka pro restaurace, ruší se větší akce, přitvrzují i pravidla pro návštěvy v nemocnicích. Přinášíme přehled dnes vyhlášených opatření.

reklama

reklama

Rozhodnutí hygieniků přišlo náhle a bez varování - když ho ve dvě hodiny odpoledne oznamovali na tiskové konferenci, už bylo v platnosti. Té totiž nabylo vyvěšením na úřední desce, zatímco předtím se podobné kroky vyhlašovaly alespoň s několikahodinovým předstihem a platné byly od půlnoci.


Rezignujte, vyzývá Vojtěcha opozice

reklama

Nové zpřísnění opatření v celém Moravskoslezském kraji vyvolalo mnoho emocí. Dokonce už přímo na živě přenášené tiskovce, kde hejtman Ivo Vondrák (ANO) napadl příkazy hygieniků jako příliš přísné.

Z jiného důvodu - kvůli zanedbání rizik a podcenění situace - zase opozice volá po rezignaci ministra Vojtěcha a ředitelky krajské hygienické stanice. Ke složení funkcí je vyzval předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura: \""Odpovědnost za to, jak daleko situace došla, nese jednoznačně ministr zdravotnictví a krajská hygienická stanice.\""


Virus se šíří komunitně, ohrožuje seniory

Ve čtvrtek v celém Česku přibylo 137 nových prokázaných případů nákazy koronavirem. To je zatím nejvíc za šest dní. Na Moravskoslezský kraj z toho připadá 76 případů, tedy více než polovina.

Podle hygieniků je problém v tom, že se nákaza začíná šířit mezi běžnou populaci a zasahuje rizikovou skupinu seniorů nad 65 let. Přibývá navíc případů mimo okres Karviná, kde bylo mezi horníky původní ohnisko nákazy.

Covid-19 hygienici zaznamenali v Městské nemocnici v Ostravě, ve firmách na Frýdecko-Místecku, Novojičínsku a Ostravsku anebo na dětském táboře ve Štramberku. U některých případů nemohou hygienici dohledat zdroj nákazy, což znamená, že se virus šíří \""komunitně\"".

Proto krajská hygienická stanice rozšířila opatření dosud platná jen na Karvinsku na celý kraj. Vrací se tak povinné roušky, omezuje se velikost hromadných akcí, noční otvírací doba restaurací a mnoho dalšího. Vyhlášená přísnější opatření budou zřejmě trvat nejméně dva týdny, pak je hygienici znovu přehodnotí. Toto je jejich přehled...


Opatření na ochranu rizikových skupin obyvatel zahrnují opatření ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb, kterým kromě zpřísnění režimu pro návštěvy nařizuje preventivní testování nových pacientů a klientů s cílem zamezit zavlečení nákazy do těchto zařízení. Nově budou tedy podmínky v těchto zařízeních na území celého MS kraje nastaveny stejně.

Omezení shromažďování osob ve venkovních i vnitřních prostorách na max. 100 osob. Ve venkovních i vnitřních prostorech je možný vyšší počet účastníků pouze za předpokladu zřízení oddělených sektorů, kterých může být maximálně 5.

Omezení rekreačních a zotavovacích aktivit, které zahrnuje opatření, která musí zajistit provozovatelé zotavovacích akcí, provozovatelé koupališť a vnitřních sportovišť.

Omezení provozu stravovacích služeb, které spočívá v časovém omezení provozu od 8,00 do 23,00, a dále v nutnosti zajistit omezený počet osob u jednoho stolu, dostatečné rozestupy a pravidelnou desinfekci inventáře a možnost desinfekce pro návštěvníky. Opatření se netýká pouze stravování zaměstnanců a zařízení, která poskytují současně i ubytovací služby, kde je umožněno podávání snídaní od 6,00.

Obnovení povinnosti nosit ochranu dýchacích cest a to ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště (tedy i na pracovišti) a v hromadné dopravě. 

Opatření vůči zaměstnavatelům, která mají za cíl minimalizaci kontaktů mezi pracovníky na směně, mezi zaměstnanci v jednotlivých směnách, provádění desinfekce na pracovištích. Mají rovněž povinnost zamezit vstupu přeshraničních pracovníků do provozoven a pracovišť, pokud tito nepředloží potvrzení o absolvování PCR vyšetření na Covid 19 s negativním výsledkem.

Provádění zvýšené frekvence desinfekce veřejných prostor, jako jsou například zastávky MHD, veřejné odpočinkové prostory, dětská hřiště a vstupy do veřejných budov a objektů občanské vybavenosti. Provozovatelé maloobchodních prodejen jsou povinni zajistit pravidelné provádění desinfekce nákupních vozíků a úchopových ploch (zábradlí, kliky, madla).


David Garkisch

Ilustrační foto: USAF, A. Montes


reklama

reklama

reklama

reklama