Hlavička
03/06/2021

Vláda přežila. Poslanci jí ale celé hodiny vyčítali nezvládnutou epidemii

Kabinet Andreje Babiše ustál hlasování sněmovny o nedůvěře vládě. Přesto poslanci vládě vystavili nelichotivou vizitku – ve vášnivé debatě se neustále opakovalo téma epidemie covidu-19. Poslanci vládě vyčítali, že epidemii koronaviru nezvládla a selhala například i při nákupech ochranných pomůcek.

reklama

reklama

Vláda nakonec hlasování o nedůvěře přečkala díky komunistům, kteří opustili sál. Opozice tak neměla dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry. Pro nedůvěru se vyslovilo 89 poslanců, proti návrhu jich bylo 82. Potřeba bylo ovšem 101 hlasů, takže vláda hlasování přežila.

Pokud by poslanci KSČM nepodpořili kabinet Andreje Babiše svým odchodem, vláda by měla skončit. Znamenalo by to další výměnu na postu ministra zdravotnictví, i když prezident Miloš Zeman už avizoval, že by Babišův kabinet nechal dovládnout v demisi do říjnových voleb. Ve hře navíc stále zůstávala varianta úřednické vlády, což by tak jako tak opět znamenalo výměnu ministrů.


reklama

Fiala: Pandemii Česko zvládlo nejhůře na světě

Právě „personální kolotoč“ na postu ministra zdravotnictví označil předseda ODS Petr Fiala za jeden z důvodů, proč by vláda měla skončit. Zdaleka ale podle něj není jediný, ani ten hlavní. „Důvodem prvním je to nejdůležitější. A to je lidské zdraví a lidské životy. Za uplynulý rok pandemie koronaviru zemřelo 30 tisíc našich spoluobčanů. A to Českou republiku staví na katastrofální místo v žebříčku zemí, které pandemii zvládly nejhůře,“ uvedl Fiala, který je zároveň lídrem koalice Spolu. Podrobnosti k počtu obětí si přečtěte v článku Best in covid? Česko má nejvíc úmrtí na počet obyvatel na světě.

Tato koalice dnes zveřejnila čtyřicet konkrétních důvodů, proč by vláda měla skončit. Podstatná část se týká právě epidemie koronaviru a jeden z nich to shrnuje do konstatování: „Více než třicet tisíc mrtvých.“


Vláda selhala i u ochranných pomůcek

Když Petr Fiala (ODS) hodnotil působení vlády v době epidemie až doposud, kritikou nešetřil. Připomněl i počáteční nedostatek ochranných prostředků, s nímž bojovali především zdravotníci, ale stejně tak veřejnost. „Kabinet v tomto směru selhal v mnoha věcech. Dalo by se říct, že selhal prakticky ve všem. Včas nezajistil ochranné pomůcky, nezajistil dostatek kvalitních testů ani vakcín. Pamatujete si, jak na tomto místě stál tehdejší i dnešní ministr zdravotnictví Vojtěch a ubezpečoval nás, že zdravotnických pomůcek je dostatek, že koronavirus není tak vážná věc, že pandemie vlastně nehrozí a tak podobně. Před devíti měsíci musel ministr Vojtěch odstoupit. A teď je zpět po neuvěřitelném personálním kolotoči,“ zdůvodnil hlasování o nedůvěře vládě Fiala.

Počty obětí covidu-19 zmínil i předseda hnutí STAN Vít Rakušan: „Máme druhý největší počet mrtvých na 100 tisíc obyvatel po Maďarsku. Tato vláda není vládou odborníků a morálky. Je vládou chaosu,“ kritizoval Babišův kabinet Rakušan (STAN). Podle něj vláda rezignovala na ochranu obyvatel.

Podobně to vidí i předseda klubu TOP 09, poslanec a lékař Vlastimil Válek: „Co jsme tady slyšeli v projevu pana premiéra? Já, já, jupí, jupí, já. Nic jiného. Co je realita toho já, já. Čtyři vyměnění ministři zdravotnictví v době, kdy vrcholila krize. Ty nevyměňovala opozice. Ty neodvolávala opozice. Ty vyměňoval premiér. On si vybíral špičkové odborníky, promyšleně, strategicky tak, aby z toho byl co nejlepší prospěch našich občanů. A jaká je realita? Tu každý vidí. Každý ji zažíval den po dni.“


Babiš: Já jsem vybojoval vakcíny navíc

Andrej Babiš při projevu k poslancům vládu za postup proti epidemii koronaviru naopak pochválil. A vinu svaloval na opozici. „S končícím létem, kdy zase začala debata o rouškách, jste byli první, kdo je zpochybňoval. A když začalo jít do tuhého, tak jste zase obrátili o 180 stupňů. Loni jste z covidu udělali jediné téma krajských voleb a chystáte se to udělat zase,“ vyčetl Babiš opozici. 

„Neříkám, že jsme nedělali chyby. Dělali. Ale vždycky jsme jednali s cílem ochránit životy našich lidí. Vy jste dělali pravý opak. A jakékoli naše chyby jste umocňovali. Vy jste je znásobovali. Ať jsme udělali cokoli, vždycky jste všechno zpochybnili. A pak jste se divili tomu, že vládní opatření lidi nedodržovali,“ uvedl také Babiš.

Ve svém proslovu se osobně pochválil za to, že „pro Česko vybojoval 235 tisíc dávek navíc“, a opozici vyčetl: „Nesehnali jste ani jednu roušku, nesehnali jste ani jeden respirátor, nesehnali jste ani jednu dávku vakcíny.“


Hamáček: Vláda epidemii zvládla

Na obhajobu vlády vystoupil pochopitelně i vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Podle něj vláda epidemii covidu-19 zvládla. Pochválil ji za pomoc podnikům a průmyslu a za záchranu údajně stovek tisíc pracovních míst.

Naopak opozici odsoudil za návrh odvolat vládu v době epidemie. „Opozice chce vyvolat hlasování pouhé čtyři měsíce před volbami. Opozice chce hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě v době, kdy epidemie ustupuje a vláda za cenu ne úplně populárních opatření epidemii zvládla. Klesají nám čísla nakažených, uchránili jsme ekonomiku i spoustu pracovních míst. Očkujeme o sto šest, přicházejí konečně vakcíny. Otevíráme školy, služby, restaurace, hotely a bazény,“ hájil vládu Hamáček. Poslanci ČSSD tak pro vyslovení nedůvěry vládě nehlasovali. 

David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama