Hlavička
14/06/2019

Vláda s návrhem rozpočtu narazila. Zdravotníci i učitelé by měli mít víc

Příští rok by se Česko mělo zadlužit o 40 miliard korun přes rozpočet, navrhuje vláda. Vyjednávala o tom se zaměstnavateli a odboráři. Obě skupiny návrh vlády ale odmítly. Odboráři mimo jiné proto, že žádají výraznější zvýšení platů pro učitele a zdravotníky.

reklama

reklama

Toto vyjednávání tradičně i ze zákona patří k řízení státu. Vláda při něm předkládá návrh rozpočtu v rámci takzvané tripartity - ta sdružuje představitele vlády, podnikatelů a odborů. Společně pak řeší - lidově řečeno - kam peníze přidat, aby to pomohlo podnikání i zaměstnanosti v zemi.


Dohoda nad rozpočtem se zatím nepovedla

reklama

Tripartita se na podobě státního rozpočtu pro příští rok ovšem zatím neshodla. Každému vadí něco jiného. Zaměstnavatelům se nelíbí už avizovaný schodek 40 miliard korun. Odboráři zase požadují větší navýšení platů lidí zaměstnaných ve veřejném sektoru. Tvrdí, že by jim platy měly růst o osm procent a nikoli o pouhá dvě procenta, jak to navrhuje vláda.

Další jednání tripartity bude po prázdninách a není tak vyloučeno, že se zdravotníci napřesrok dostanou k dlouhodobě přislíbenému plošnému zvýšení platů o deset procent - i když to na druhou stranu vůbec není jisté. Vláda se k tomu zatím nemá. \""Rozpočet je připraven tak, aby odpovídal tomu, co si může stát dovolit,\"" uvedla po jednání tripartity ministryně financí Alena Schillerová (ANO).


Některé návrhy vlády sotva pokrývají inflaci

Učitelé by si podle vlády měli napřesrok přilepšit o deset procent a nepedagogové o sedm procent. Ostatní pracovníci veřejné správy a služeb, jako třeba úředníci, policisté či hasiči, by měli mít plat zvýšený o dvě procenta. To ovšem sotva pokrývá inflaci, která by i podle odhadů měla být 1,6 procenta.

Učitelé našli zastání u zaměstnavatelů. Těm se schodek rozpočtu 40 miliard nelíbí a tolerovali by ho, pokud by tyto peníze plynuly do lepšího vzdělávání a na inovace. Podnikatelé proto navrhují učitelům přidat nikoli deset, ale patnáct procent.


Odbory: Požadujeme vyšší platy pro učitele i zdravotníky

Odboráři mají stejný názor - pro učitele požadují také plošné zvýšení platů a odměn o patnáct procent. Podpořili ovšem i zdravotníky. Pro ně chtějí zvýšení o deset procent, plošně a nikoli v odměnách, ale v základu platu.

\""U ústavních činitelů má být růst o osm procent. Proč? Pro to není žádný důvod, když dvě třetiny zaměstnanců státu dostanou dvě procenta. Jen to rozděluje společnost,\"" uvedl k zatím neúspěšnému jednání tripartity předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. 

O požadavcích podnikatelů i odborů bude vláda jednat na dalším zasedání tripartity 16. září. To už bude mít přesnější čísla k odhadu vývoje ekonomiky. Zatím se vychází z dubnových čísel, podle kterých má ekonomika růst o 2,4 procenta. Teď se čeká na aktualizaci dat v červenci. Schillerová prohlásila, že pokud by se předpoklady vývoje vylepšily, je ochotna o navyšování platů v rámci tripartity ještě jednat.


David Garkisch

Foto: Flickr.com, (CC BY 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama