Hlavička
25/07/2020

Vojtěch je neschopný, ať zdravotnictví převezme premiér, vyzval šéf lékařů

Ministr Vojtěch selhává, je neschopný a premiér by proto měl za zdravotnictví převzít přímou odpovědnost, vyzval prezident komory lékařů Milan Kubek. Kritizuje nízké testovací kapacity na covid-19 i nefunkční chytrou karanténu, na kterou se přitom zdravotnictví spoléhá.

reklama

reklama

Podle prezidenta České lékařské komory by měl Andrej Babiš zvážit výměnu ministra Vojtěcha nebo osobně garantovat odpovědnost za resort zdravotnictví. Milan Kubek to řekl v rozhovoru pro Českou televizi. \""Buď ať vymění ministra zdravotnictví nebo ať převezme řízení resortu sám,\"" prohlásil šéf lékařské komory.


Na ministerstvu chybí autorita, tvrdí Kubek

reklama

Kubek kritizoval nepřipravenost zdravotnictví na případnou druhou vlnu koronaviru, slíbené, ale nenaplněné kapacity pro testování populace i to, že takzvaná chytrá karanténa nefunguje. Prezident komory několikrát zopakoval, že odpovědnost za to nese ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a resort postrádá autoritu.

\""V dané chvíli na ministerstvu zdravotnictví chybí člověk s autoritou, kterou měl například pan profesor Prymula. Já jsem viděl tu tragikomickou čtvrteční tiskovou konferenci, kde nikdo nepochopil, co chce pan ministr národu říct. Přitom jsme v situaci, která je opravdu nebezpečná. Já nechci říkat, že jsme na hranici katastrofy, ale za několik dní na té hraně můžeme být. Není na co čekat,\"" řekl Kubek.


Je nemyslitelné, že nedokážeme zvýšit kapacitu testování

Prezident lékařské komory přímo vyzval premiéra Babiše, aby se za české zdravotnictví přímo a osobně zaručil. \""Mám-li být upřímný, já si myslím, že pan ministr Vojtěch neměl být ministrem už poměrně dlouho, ale to je rozhodnutí pana premiéra a je čistě na něm. Já nevyzývám k odvolání pana ministra, ale já vyzývám k tomu, aby někdo začal resort zdravotnictví skutečně razantně řídit. Myslím si, že předseda vlády Babiš je dostatečně schopný manažer, aby mohl převzít přímou zodpovědnost za resort zdravotnictví,\"" uvedl Kubek.

Zároveň varoval, že pokud se nyní nepodaří postup epidemie koronaviru zastavit nebo zpomalit, může to českou ekonomiku znovu výrazně poškodit. Účinným by podle Kubka bylo masivnější testování populace, ale právě to ministr Vojtěch nezajistil.

\""Stát k tomu musí své kapacity upřít. Máme zde síť fakultních nemocnic, které mají špičkově vybavené laboratoře, Je naprosto nemyslitelné, že nejsme schopni ze dne na den tu testovací kapacitu zvýšit,\"" prohlásil Kubek.


Z premiantů Evropy můžeme být průšviháři

Navíc podle šéfa lékařů příliš nefunguje chytrá karanténa. \""Je třeba navýšit testovací kapacitu, protože se ukazuje, že ta takzvaná chytrá karanténa není zas tak chytrá, respektive, že to moc nefunguje. A zase je to bohužel odpovědnost ministra zdravotnictví, který to má na starosti,\"" uvedl Milan Kubek.

Varoval před narůstajícím počtem nově nakažených a před chaotickým rozvolňováním ochranných opatření. \""Já si myslím, že v dané chvíli není na co čekat a když budeme postupovat takto, tak z premiantů Evropy - a je obdivuhodné, jak jsme dokázali v té první vlně obstát - se staneme průšviháři. Myslím si, že by byla škoda zahodit ty týdny, které jsme strávili v karanténě a vyhodit ty desítky, možná stovky miliard korun, které to naši ekonomiku stálo,\"" dodal prezident České lékařské komory Milan Kubek.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxfuel.com


reklama

reklama

reklama

reklama