Hlavička
12/12/2019

Vrah byl nelítostný, vypráví svědci střelby. Hledal oběti, rodiče je chránili

Svědci střelby z ostravské nemocnice postupně skládají obraz tragédie. Střelec byl nelítostný a šlo mu o co nejvíc obětí. Čin měl asi promyšlený, včetně toho, že si vezme život. Svědectví ale odhalují i hrdinské činy lidí, kteří instinktivně chránili své děti. Jeden zaplatil životem.

reklama

reklama

Dva dny po útoku takzvaného tichého střelce Ctirada V. v ostravské nemocnici se začínají objevovat hrůzné detaily o jeho útoku. Zabil nakonec sedm lidí, čtyři muže a tři ženy. Ta poslední zemřela dnes navzdory snaze lékařů ji zachránit. Dva další zranění jsou mimo ohrožení života. Motiv muže zatím policie nezveřejnila.


Ani cvičení muži neměli šanci

reklama

O zákeřnosti a nepředvídatelnosti útoku tichého střelce svědčí i to, že se jeho obětí stali dva, respektive tři členové vězeňské služby. Všichni byli v čekárně v nemocnici v době svého volna a neozbrojení. Dva byli současní členové vězeňské služby, jeden byl jejím bývalým zaměstnancem. 

Přestože byli neozbrojení, stále šlo o muže vycvičené v tom, aby čelili nenadálému útoku. Ani tak neměli šanci - někteří dokonce ani na útěk. Podle svědků měli dva ze zastřelených mužů úrazy nohou a v čekárně seděli s obvazy nebo ortézou.


Otec zachránil dceru. Tělem zadržel kulku a zemřel

Jeden ze zastřelených členů vězeňské služby byl se v bezvýchodné situaci rozhodl vlastním tělem ochránit svoji dvanáctiletou dceru, kterou doprovázel na vyšetření. Opravdu jí zachránil život, protože dívce se podařilo utéct, ale muž ten svůj obětoval. 

Když začal útočník střílet, otec se postavil před dceru a střela ho zasáhla pod srdce. Hned po odchodu střelce se dostal na operační sál a lékaři se ho snažili asi hodinu a půl zachránit. \""Byl jsem šťastný, když mu srdce, které jsem držel v ruce a masíroval, začalo opět bít. Všechny to povzbudilo v další snaze o jeho záchranu. O to víc nás pak vzalo, že zemřel. Udělali jsme vše, co bylo v lidských silách,\"" svěřil se pro iDnes hrudní chirurg Marcel Mitták. \""Po operačním výkonu jsem se dozvěděl, že šlo o otce, který chránil svou dceru. To nás tady, kteří máme děti, pochopitelně hluboce zasáhlo,\"" řekl pak Mitták v České televizi.

Identitu muže potvrdil i generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal. \""Ano, jednalo se o našeho příslušníka, který své nezletilé dceři zachránil život,\"" uvedl Dohnal. \""Je pro nás velkým hrdinou a jsem přesvědčen, že nejen pro nás, ale pro celou naši zemi.\""

Dalším mrtvým je devětatřicetiletý Petr Š., který u vězeňské služby pracoval devět let. V čekárně byl kvůli kontrole zlomeného kotníku, který si zranil při stavbě rodinného domu.  Poslední měsíc byl na nemocenské a do nemocnice docházel pravidelně. Bohužel i v osudné ráno. Na památku zabitých kolegů vlaje u ostravské věznice černá vlajka a jejich kolegové plánují pro pozůstalé charitativní sbírku.


Dceru schovala pod sebe. A pak uviděla vraždu ženy na vozíku

Odvahu v sobě v krizové chvíli našla i Kateřina Veselková. Když uslyšela střelbu, svoji sedmnáctiletou dceru schovala pod sebe, svoji bundu a kabelku. \""Najednou se střílelo. Padly asi tři nebo čtyři rány. Nevím přesně. Někdo zařval, nějaký muž, kryjte se, střílí se,\"" řekla v rozhovoru pro televizi Prima Veselková. \""Já jsem chytla svoji dceru, spadla jsem na zem a zakryla jsem ji bundou a kabelkou, abych ji uchránila,\"" popsala první sekundy útoku.

Byla jeho přímou svědkyní. \""Ten člověk pak přišel a co si pamatuju, že tam seděla paní na vozíku, poměrně mladá, a prostřelil jí hlavu. Když jsem ležela na zádech a kryla se, toho člověka jsem zahlédla. Sesypala jsem se až doma,\"" uvedla pro televizi Prima.

Muž zastřelil i bývalou zdravotní sestru z nedalekého krevního centra. Žena byla už v důchodu a na ambulanci šla s poraněnou rukou. \""Byla to hrozně hodná sestřička, která vždycky všem pomáhala. Pacienti si ji oblíbili, i když jim brala krev, protože k nim byla velmi šetrná a vstřícná,“ citovalo svůj zdroj Právo.


Sbírky pro pozůstalé obětí

Vězeňská služba měla dnes slavit svůj den, akci ale změnila na charitativní a společně s odbory chce udělat sbírku pro pozůstalé. Veřejnou sbírku na podporu zraněných a rodin obětí střelby bylo vyhlásila i fakultní nemocnice a zakrátko se na ní objevilo už tři sta tisíc korun. 

Pomoc pro pozůstalé zastřelených také schválilo vedení Ostravy i Moravskoslezského kraje. Rodinám zavražděných kraj i město pošlou každý 100 000 korun, zranění dostanou od každé z obou institucí  padesát tisíc. Další podporu slíbila vláda, premiér Andrej Babiš zmínil částku 300 000 korun pro rodiny pozůstalých. Oběti střelby už ve středu uctily při zádušní mši asi dvě stovky lidí. 


David Garkisch

Foto: Policie ČR


reklama

reklama

reklama

reklama