Vtipy doktorů? Černý humor je neopouští, i když má hořkou příchuť

Jaké bylo vaše první zaměstnání? A co váš první pohovor? Strachovali jste se, abyste uspěli? Jste-li budoucí zdravotní sestra nebo lékař, hoďte obavy za hlavu, radí vtipně zkušenější kolegové. Personální situace ve zdravotnictví je taková, že o vás bude na trhu stejně rvačka.

article

Nejspíš úplně každá lidská profese s sebou nese i nějakou dávku vtipů - ať už jsou zasloužené nebo nikoliv. Najdete vtipy o právnících, učitelích, policistech i lékařích. Nemusí být přitom vždycky vtipné a nemusí a zpravidla ani nevyprávějí o profesi nic významného. Někdy jsou ovšem naopak velmi výmluvné.

Na Facebooku existuje uzavřená skupina s názvem Mladí lékaři. Autor tohoto textu sice není jejím členem, ale Naše zdravotnictví získalo souhlas s publikováním tamního příspěvku, který lékařskou obec docela pobavil. Jde ovšem o trochu hořký smích, protože ilustruje nedostatek lékařů a špatnou personální situaci v celém zdravotnictví.


Pohovor? Studijní výsledky? To si klidně můžete proklepnout primáře

Medička a budoucí lékařka, jejíž jméno redakce zná, oslovila starší kolegy a kolegyně s naprosto legitimním dotazem, jak uspět u pracovního pohovoru a jestli nový zaměstnavatel dbá na studijní výsledky uchazeče:

"Dobrý den, milí budoucí kolegové. Jsem studentka medicíny a ráda bych se vás zeptala na vaše zkušenosti ohledně přijímacích pohovorů do zaměstnání - konkrétně mě zajímá, jestli po vás někdy chtěli znát naše studijní výsledky (známky, průměry...) a jestli vám někomu ´pomohlo´, že jste během studia dělali SVOČku (* studentská vědecko-odborná činnost, poznámka redakce). Moc děkuji za jakékoli postřehy a komentáře."

Od zkušenějšího kolegy lékaře Jiřího Štefánka se jí vzápětí dostalo poněkud sarkastické  odpovědi: "S trochou přehánění bych řekl, že na řadě okresních pracovišť je už takový personální deficit, že při přijímacím pohovoru se může žadatel o práci s klidem v duši pídit po studijních výsledcích primáře a nikoli naopak."


Lékař: Z pohovoru je formalita, všechny zajímá, kdy nastoupíte

Výměna názorů ještě pokračovala a mezi mladými lékaři toto téma zjevně vzbudilo pobavení i zájem. Autorem odpovědi je poměrně mladý lékař, atestovaný gastroenterolog, Jiří Štefánek. Na dotaz Našeho zdravotnictví připustil, že šlo o nadsázku, která vlastně ale není daleko od pravdy.

"Je vidět, že během posledních deseti patnácti let došlo v českém státním zdravotnictví k velkým změnám, které vyústily v nedostatek pracovních sil. Nejvíc jsou postižené okresní nemocnice a určité konkrétní obory jako třeba interna. Velké fakultní nemocnice tím asi tolik zasažené nejsou, takže se tamní přijímací pohovory budou lišit. Pokud ale nestojí před branou nemocnice řada uchazečů o místo, stává se z pracovního pohovoru toliko formalita. Při ní už zaměstnavatele ve skutečnosti zajímá jen jediná věc - jestli a kdy uchazeč nastoupí," řekl Jiří Štefánek Našemu zdravotnictví.


Má smysl jít na medicínu?

Autor výroku má přitom k medikům a mladým lékařům velmi blízko. Už několik let vede vlastní web, který seznamuje zájemce o studium medicíny s tím, co to v praxi obnáší. "Je vedený hlavně vzpomínkami na moje začátky na fakultě. Náš ročník do všeho hodili po hlavě a nechali nás v tom pořádně vymáchat. Po ukončení studia se mi nechtělo nechat stránky zapadnout a začal jsem vytvářet web určený laikům, který má pomáhat šířit informace o medicíně srozumitelnou formou," uvedl Jiří Štefánek.

Na svých stránkách se lékař Jiří Štefánek věnuje zcela prozaickým otázkám jako je například ta zásadní: "Má smysl jít na medicínu?" Odpovídá v negativech i pozitivech a poměrně dobře zájemcům o medicínu popisuje, co je během studia a hlavně po něm čeká.


Česku chybí až tři tisíce lékařů

Jak už výše zmíněná reakce Jiřího Štefánka napovídá, lékaři v Česku nemají a nejspíš na desítky let ani nebudou mít nouzi o práci. V současné době podle České lékařské komory chybí v zemi až tři tisíce lékařů.

Podobná je ovšem i situace v Evropě, kde se českým lékařům a sestrám nabízejí podstatně lepší pracovní podmínky, platy i možnosti vzdělávání. Více jsme o tom psali například v článku Bude hůř: Německo přetahuje polské sestry Británii. Na plat, počasí i jídlo

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo nedostatek lidí řešit importem lékařů a lékařek z Ukrajiny. Dává jim na to ovšem výjimku z povinných odborných a jazykových zkoušek, za což sklízí kritiku odborné obce i České lékařské komory. Více si můžete přečíst například v článku Stovky cizích lékařů pracují bez zkoušek. Ověřte si kde: Seznam míst


David Garkisch

Ilustrační foto: wikimedia.org, (CC BY 2.0)


Anketa

Chtěli byste pracovat v českém zdravotnictví a pokud v něm už pracujete, zvolili byste si tuto profesi znovu?

Celkem hlasovalo 262 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět