Hlavička
Kauzy -
14/05/2019

Vtipy doktorů? Černý humor je neopouští, i když má hořkou příchuť

Jaké bylo vaše první zaměstnání? A co váš první pohovor? Strachovali jste se, abyste uspěli? Jste-li budoucí zdravotní sestra nebo lékař, hoďte obavy za hlavu, radí vtipně zkušenější kolegové. Personální situace ve zdravotnictví je taková, že o vás bude na trhu stejně rvačka.

reklama

reklama

Nejspíš úplně každá lidská profese s sebou nese i nějakou dávku vtipů - ať už jsou zasloužené nebo nikoliv. Najdete vtipy o právnících, učitelích, policistech i lékařích. Nemusí být přitom vždycky vtipné a nemusí a zpravidla ani nevyprávějí o profesi nic významného. Někdy jsou ovšem naopak velmi výmluvné.

Na Facebooku existuje uzavřená skupina s názvem Mladí lékaři. Autor tohoto textu sice není jejím členem, ale Naše zdravotnictví získalo souhlas s publikováním tamního příspěvku, který lékařskou obec docela pobavil. Jde ovšem o trochu hořký smích, protože ilustruje nedostatek lékařů a špatnou personální situaci v celém zdravotnictví.


reklama

Pohovor? Studijní výsledky? To si klidně můžete proklepnout primáře

Medička a budoucí lékařka, jejíž jméno redakce zná, oslovila starší kolegy a kolegyně s naprosto legitimním dotazem, jak uspět u pracovního pohovoru a jestli nový zaměstnavatel dbá na studijní výsledky uchazeče:

\""Dobrý den, milí budoucí kolegové. Jsem studentka medicíny a ráda bych se vás zeptala na vaše zkušenosti ohledně přijímacích pohovorů do zaměstnání - konkrétně mě zajímá, jestli po vás někdy chtěli znát naše studijní výsledky (známky, průměry...) a jestli vám někomu ´pomohlo´, že jste během studia dělali SVOČku (* studentská vědecko-odborná činnost, poznámka redakce). Moc děkuji za jakékoli postřehy a komentáře.\""

Od zkušenějšího kolegy lékaře Jiřího Štefánka se jí vzápětí dostalo poněkud sarkastické  odpovědi: \""S trochou přehánění bych řekl, že na řadě okresních pracovišť je už takový personální deficit, že při přijímacím pohovoru se může žadatel o práci s klidem v duši pídit po studijních výsledcích primáře a nikoli naopak.\""


Lékař: Z pohovoru je formalita, všechny zajímá, kdy nastoupíte

Výměna názorů ještě pokračovala a mezi mladými lékaři toto téma zjevně vzbudilo pobavení i zájem. Autorem odpovědi je poměrně mladý lékař, atestovaný gastroenterolog, Jiří Štefánek. Na dotaz Našeho zdravotnictví připustil, že šlo o nadsázku, která vlastně ale není daleko od pravdy.

\""Je vidět, že během posledních deseti patnácti let došlo v českém státním zdravotnictví k velkým změnám, které vyústily v nedostatek pracovních sil. Nejvíc jsou postižené okresní nemocnice a určité konkrétní obory jako třeba interna. Velké fakultní nemocnice tím asi tolik zasažené nejsou, takže se tamní přijímací pohovory budou lišit. Pokud ale nestojí před branou nemocnice řada uchazečů o místo, stává se z pracovního pohovoru toliko formalita. Při ní už zaměstnavatele ve skutečnosti zajímá jen jediná věc - jestli a kdy uchazeč nastoupí,\"" řekl Jiří Štefánek Našemu zdravotnictví.


Má smysl jít na medicínu?

Autor výroku má přitom k medikům a mladým lékařům velmi blízko. Už několik let vede vlastní web, který seznamuje zájemce o studium medicíny s tím, co to v praxi obnáší. \""Je vedený hlavně vzpomínkami na moje začátky na fakultě. Náš ročník do všeho hodili po hlavě a nechali nás v tom pořádně vymáchat. Po ukončení studia se mi nechtělo nechat stránky zapadnout a začal jsem vytvářet web určený laikům, který má pomáhat šířit informace o medicíně srozumitelnou formou,\"" uvedl Jiří Štefánek.

Na svých stránkách se lékař Jiří Štefánek věnuje zcela prozaickým otázkám jako je například ta zásadní: \""Má smysl jít na medicínu?\"" Odpovídá v negativech i pozitivech a poměrně dobře zájemcům o medicínu popisuje, co je během studia a hlavně po něm čeká.


Česku chybí až tři tisíce lékařů

Jak už výše zmíněná reakce Jiřího Štefánka napovídá, lékaři v Česku nemají a nejspíš na desítky let ani nebudou mít nouzi o práci. V současné době podle České lékařské komory chybí v zemi až tři tisíce lékařů.

Podobná je ovšem i situace v Evropě, kde se českým lékařům a sestrám nabízejí podstatně lepší pracovní podmínky, platy i možnosti vzdělávání. Více jsme o tom psali například v článku Bude hůř: Německo přetahuje polské sestry Británii. Na plat, počasí i jídlo

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo nedostatek lidí řešit importem lékařů a lékařek z Ukrajiny. Dává jim na to ovšem výjimku z povinných odborných a jazykových zkoušek, za což sklízí kritiku odborné obce i České lékařské komory. Více si můžete přečíst například v článku Stovky cizích lékařů pracují bez zkoušek. Ověřte si kde: Seznam míst


David Garkisch

Ilustrační foto: wikimedia.org, (CC BY 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama