Hlavička
03/06/2020

Výměna ministra Vojtěcha je na místě, řekl Hamáček. I kvůli odměnám

Premiér by měl vyměnit ministra zdravotnictví Vojtěcha (ANO). Takový vzkaz opět vyslal přes média ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček. Respektuje, že premiér si chce Vojtěcha ve vládě ponechat, ale pro jeho odvolání podle Hamáčka svědčí \""celá řada věcí\"".

reklama

reklama

Hamáček o odvolání Vojtěcha promluvil už podruhé ve dvou týdnech. Předtím to bylo v rozhovoru pro Právo, teď to zopakoval i pro Blesk. A přidal i další argumenty, proč by měl Adam Vojtěch ministerstvo opustit.


Nevyplacené odměny zdravotníkům? Něco není v pořádku

reklama

Zatímco v květnu kritizoval Hamáček Vojtěcha za slabý výkon jeho úřadu a špatnou spolupráci (viz Hamáček: O Vojtěchovi mám pochybnosti. Premiér ho měl vyměnit), teď se pozastavil nad nesplněnými sliby ministra o odměnách zdravotníkům za nasazení při koronavirové krizi.

\""Já si myslím, že za celou řadou věcí, které se staly, by výměna byla na místě. Mám zpětnou vazbu od zdravotníků, kteří stále čekají na odměny za to, že byli nasazeni v první linii. Zatím jim nepřišlo nic nebo ne rozhodně tolik, jak bylo slibováno. To asi nevypovídá o tom, že je tam všechno v pořádku,\"" uvedl Jan Hamáček v rozhovoru v Blesku.


Prymulu za Vojtěcha, myslí si Hamáček

Na výměně ministra Vojtěcha nicméně Hamáček netrvá a dodal, že je to na odbornosti premiéra Babiše: \""My držíme dohodu. Pan premiér se rozhodl, že ho nevymění.\""

Znovu ale také zopakoval, že by v ministerském křesle místo Vojtěcha radši viděl jeho bývalého náměstka, epidemiologa Romana Prymulu. Ten se ale zrovna v pondělí stal novým vládním zmocněncem pro vzdělání a výzkum ve zdravotnictví.

\""Samozřejmě by bylo čistější udělat výměnu na ministerstvu zdravotnictví a udělat z pana Prymuly ministra. Otázkou je, zda by to chtěl. Pan ministr Vojtěch je zároveň poslancem, tak by byl třeba problém uvnitř jejich klubu,\"" dohadoval se Hamáček o důvodech, proč Babiš na výměnu nepřistoupí.

Zatímco Vojtěchovi vyčítá špatnou spolupráci, u Prymuly si ji po svých zkušenostech pochvaloval. \""Pan profesor Prymula je voják a má prostě takový styl. Mně to vyhovuje. Vždycky jsem u něj věděl, na čem jsem. Jen jsem mu vytýkal, že občas je nutné přemýšlet o tom, když člověk něco řekne, co to s lidmi udělá. Nejlépe nám to ale fungovalo na odborné spolupráci,\"" řekl Hamáček.


Nevím, proč hejtmanka podala to trestní oznámení

I ministr vnitra se pozastavil nad případem středočeské záchranářky, kterou na základě trestního oznámení hejtmanky Jermanové vyšetřuje protiteroristický odbor policie. \""Jak znám situaci ve středních Čechách, tak se to z věcné roviny dostalo do roviny politické. Vede se tam velmi tvrdý politický boj a nevím, proč paní hejtmanka rozhodla, že půjde cestou trestního oznámení,\"" uvedl Hamáček. Více například v článku Záchranářka si stěžovala na nedostatek roušek. Kraj podal trestní oznámení

Hamáček nedokáže posoudit, jestli v březnu měl středočeský kraj dostatek či nedostatek ochranných prostředků, ale sám je prý Jermanové nabízel. \""Když se to objevilo v médiích, tak jsem vzal telefon, zavolal paní hejtmance, že jestli jim chybí prostředky, tak jim je z centrálních skladů hned dodáme. Ona mě ale ujistila, že mají všeho dostatek. Nemůžu vyloučit, že na některém výjezdovém stanovišti po nějakou dobu problémy byly. Komunikace s kraji ale v té době fungovala dobře. Hejtmani mi kdykoliv mohli zavolat na mobil,\"" doplnil.


David Garkisch

Foto: Facebook.com, Jan Hamáček


reklama

reklama

reklama

reklama