Zemřel imunolog a mikrobiolog Ctirad John, rytíř lékařského stavu

Ve věku 98 let zemřel profesor Ctirad John, jeden z nejvýznamnějších českých a československých mikrobiologů a imunologů. Patřil k nemnoha držitelům titulu rytíř lékařského stavu. K projevům upřímné soustrasti se přidala také Česká lékařská komora.

Profesor Ctirad John odešel v pátek 12. října. Česká medicína tak ztratila významného lékaře a vědce, který po celý život stál u rozvoje mikrobiologie a imunologie v tuzemském lékařství. Ctirad John má za sebou řadu původních objevů, vynikajících přednášek i učebnic, které stále pomáhají vzdělávat jeho mladší kolegy v oboru.


Za války i v odboji

John se narodil v roce 1920 v jihočeských Číčenicích, vystudoval gymnázium ve Vodňanech a ještě před válkou nastoupil na medicínu. Tu ovšem mohl dokončit až po válce, protože nacisté české vysoké školy uzavřeli. Jako čestný a statečný člověk se Ctirad John projevil i za války, kdy se stal členem odbojové skupiny Předvoj. 

Když v roce 1949 dokončil studia na lékařské fakultě UK, nastoupil v Ústavu pro lékařskou mikrobiologii a imunologii 1. LF UK. Ústav už neopustil a zůstal mu věrný po celý život. Vypracoval se z odborného asistenta přes vedoucího katedry až na vědeckého pracovníka Laboratoře pro speciální lékařskou mikrobiologii a imunologii.

Byl také hlavním odborníkem Ministerstva zdravotnictví, členem předsednictva Grantové agentury ČR, zakládajícím členem Učené společnosti ČR, členem vědecké rady Akademie věd ČR a členem vědecké rady Ústavu experimentální medicíny, vědeckého kolegia lékařských věd ČSAV a vědecké rady Státního zdravotního ústavu v Praze.


Zkoumal i brucelózu, nakažlivou bakteriální infekci

Záběr práce Ctirada Johna byl velký, ale za zmínku stojí, že se zabýval například léčbou a zkoumáním brucelózy, celosvětově rozšířeného a vysoce nakažlivého bakteriálního onemocnění zvířat i lidí.

Nemoc je také známá jako vlnitá či maltská horečka a o její nebezpečnosti nejlépe mluví to, že byla v minulosti kandidátem na výrobu biologických zbraní. Brucelóza je dodnes rozšířena po celém světě, ale sužuje především oblast Středozemního moře, Blízký a Střední východ, Střední a Jižní Ameriku.


Režisér, dramaturg i spisovatel. A také rytíř lékařského stavu

Kromě odborného psaní se profesor John okrajově zabýval i jiným uměním a literaturou. Už za války se stal režisérem a dramaturgem Divadélka pro 100 v Písku. Později se věnoval také medicínskému humoru. Napsal například knihu O humoru, medicínském zvláště.

Obdržel také řadu ocenění, například Purkyňovu stříbrnou medaili, zlatou plaketu Jana Evangelisty Purkyně, medaili Josefa Hlávky nebo jubilejní medaili Univerzity Karlovy. V roce 2005 mu Česká lékařská komora udělila čestné ocenění rytíř lékařského stavu, které každoročně dostává jen jediný lékař (letos to byl František Koukolík; více v článku Neuropatolog a spisovatel Koukolík se stal rytířem lékařského stavu).

Komora se také připojila ke kondolencím k úmrtí tohoto významného českého lékaře a vědce: „Vedení ČLK vyjadřuje smutek nad odchodem rytíře českého lékařského stavu, prof. Ctirada Johna. Rodině, spolupracovníkům a přátelům vyjadřujeme upřímnou soustrast.“

David Garkisch

Foto: Reprofoto, ČT


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat