Hlavička
05/01/2018

Adam Vojtěch: Nevím, jestli se mnou Babiš dál počítá, OLAF mě nezajímá

Elektronický recept je nepřipravený, nemocnice rušit nebudu a zdravotnictví není černá díra na peníze, jak tvrdí Andrej Babiš. Nový ministr zdravotnictví dal nahlédnout do svých názorů i plánů. Přiznal ale, že si stále není jistý osudem svým, ani celé vlády.

reklama

reklama

Nový ministr zdravotnictví je v politice nováček. Je historicky nejmladším ministrem zdravotnictví i nejmladším členem vlády. Ví se o něm, že je už delší dobu expertem Andreje Babiše na zdravotnictví. Volební úspěch ANO ho katapultoval nejen do sněmovny, ale rovnou do křesla ministra zdravotnictví. Byť vlády, která zatím nemá důvěru a možná ji mezi poslanci ani nezíská.

Patrně v to nedoufá ani Adam Vojtěch, jak mimoděk prozradil v zajímavém rozhovoru v pořadu Interview na ČT24, který ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo i na svých stránkách. Vojtěch čelil výraznému tlaku zkušené novinářky Světlany Witowské. Pod ním mírnil nejen své výroky o rušení nemocnic, ale i výroky svého šéfa Andreje Babiše, který označil zdravotnictví za \""černou díru na peníze\"".


reklama

OLAF mě nezajímá, nevím jestli budu hlasovat pro vydání

Rozhovor byl i zkouškou Vojtěchovy loajality k Andreji Babišovi. I když uznal, že evropská zpráva OLAF o vyšetřování podvodu kolem Čapího hnízda \""by asi zveřejněna být mohla\"", on sám se o ni prý nezajímá a dosud není rozhodnutý, jak bude v případě vydání premiéra k trestnímu stíhání hlasovat. 

\""Já se přiznám, že mě to tak nějak, že bych po tom prahnul, nezajímá. Já jsem tu zprávu neviděl. Já myslím, že nikdo neví, co v ní je,\"" řekl v pořadu Interview. Naznačil také, že se bude při hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Foltýnka řídit rozhodnutím mandátového a imunitního výboru. Ten je ovšem v rukou ANO. \""Jestli prostě skutečně ta kauza prostě nebyla vyvolána tím, že hnutí ANO je nejsilnější ze všech stran,\"" držel tento vystudovaný právník stranickou linii ke kauze Čapí hnízdo.


Zdravotnictví není černá díra na peníze

Jindy ovšem výroky premiéra nový ministr mírnil. Zřejmě i po zkušenostech ze září, kdy v předvolební debatě obvinil lékaře z uplácení. Přímo na místě se proti tomu ostře ohradil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Více například zde: Babišův právník to v debatě Blesku schytal: Lékaři se nechají uplácet za nadstandardy

Tentokrát šlo o výrok Andreje Babiše, že zdravotnictví je \""černá díra na peníze\"":

Takže souhlasíte s Andrejem Babišem, že to je černá díra zdravotnictví? 

Vojtěch: Já myslím, že on... 

Protože vy jste, vy jste mu... 

Vojtěch: Já myslím, že on to řekl možná někde jednou a pak se to už akorát omílalo. 

No, počkejte, ale to, že to řekne jednou, tak to neznamená, že to neplatí. Nebo ano? 

Vojtěch: Ne, tak to... 

Nebo to musí opakovat několikrát, aby to začalo platit? 

Vojtěch: Někdy použijete nějakou metaforu a pak, pak... 

Myslíte, že to byla metafora? Já si nemyslím. Ale tak mně řekněte... 

Vojtěch: Ne, ale pravda je taková, že ty peníze se v tom systému prostě mohou využívat efektivněji a to je pravda. To není o tom, že by se ty peníze přímo někde, někde ztrácely.


Nemocnice se rušit nebudou

Stejně tak mírnil Adam Vojtěch svůj výrok z prosince o tom, že bude rušit nemocnice a namísto nich zřizovat polikliniky a ambulance. Zprvu se ho ovšem snažil popřít:

Nebudete rušit nemocnice? 

Vojtěch: Já nechci rušit nemocnice. Já jsem neřekl, že chci rušit nemocnice. Já si myslím, že to je jenom o jejich motivaci tak, aby právě třeba zlepšovaly tu kvalitu té péče. 

Ale pro Seznam jste na začátku prosince řekl, že lidi zbytečně leží v nemocnicích, že řešením je transformovat menší nemocnice na polikliniky a ambulance. Tak to už tedy neplatí? Nebo jsem to špatně pochopila, že tedy z některých nemocnic uděláte polikliniky a ambulance, tím pádem zrušíte ta akutní lůžka? 

Vojtěch: Ne, já jsem to neřekl takhle en bloc. Je to, je to o tom, že samozřejmě jsou, jsou lůžka, která jsou, a to nemůžeme brát, ono se to vzalo hrozně jako kompletně, že to je takhle všude a tak dále. Pak mi pacienti a občané říkali, že tam ta nemocnice je přetížená a tak dále. To není tak možné. Ale jsou samozřejmě některé nemocnice, které třeba nemají využitá nějaká lůžka. 

Takže rušit se nemocnice nebudou? 

Vojtěch: Ne, rušit se nemocnice nebudou, pouze se budou nějak možná zefektivňovat a přizpůsobovat potřebám těch, těch pacientů. Ale en bloc rušit nemocnice samozřejmě vůbec neplánuji. 


Elektronický recept: Pozor na baterku v mobilu...

Vojtěch musel čelit i dotazu na možný střet zájmů, protože jeho šéf Andrej Babiš sám podniká ve zdravotnictví. \""Ne, já si myslím, že to je, to není vůbec jakoby relevantní z hlediska ministra zdravotnictví, který to velmi složitě může i ovlivnit, jak vlastně někoho, někoho podpořit. Já jsem samozřejmě připraven naprosto být transparentní,\"" zněla odpověď nového ministra zdravotnictví.

Zřetelně do úzkých se dostal ministr zdravotnictví při obhajování povinného elektronického receptu a zároveň faktu, že nechce lékaře vydávající klasické recepty pokutovat. \""Je třeba korektně říci, že v tom celém projektu z mého pohledu byla celá řada chyb a možná i spáchaných trestných činů. Ostatně Česká lékařská komora podala trestní oznámení,\"" přiznal ministr. Více o tomto trestním oznámení čtěte například zde: Lékařská komora podala trestní oznámení kvůli zavádění eReceptu

Pak už měl ovšem rozhovor o přínosech povinného elektronického receptu spíše komický nádech:

Vojtěch: Už teď ten elektronický recept má své výhody pro pacienty. Například pro chronicky nemocné pacienty, kteří dnes třeba musí kvůli nějakému receptu, pouze chtějí nechat předepsat nějaký lék, k lékaři jenom kvůli tomu receptu a stráví tím poměrně dost času. Tak ten elektronický recept umí,aby... umí to, aby, aby lékař předepsal ten recept na dálku. 

Na dálku?

Vojtěch: To znamená, aby poslal ho například e-mailem, esemeskou nebo v aplikaci mobilní a tak dále. 

A kdo nemá chytrý telefon nebo e-mailovou adresu, tak má smůlu nebo jak? 

Vojtěch: Tak já myslím, že esemesky dneska používá prakticky každý. Já si myslím... 

Myslíte, že i senioři používají, že všichni senioři, kteří... 

Vojtěch: Já myslím, že... Já si myslím, že klasický mobilní telefon jakoby s SMS zprávami si myslím, že, že... 

A na to stačí esemeska na ten elektronický recept? Tam se přece musí nějak zobrazit nějaký ten QR kód nebo nějaká ta... 

Vojtěch: Ten QR kód, samozřejmě, ten měl být... 

Takže bez, bez chytrého telefonu to nejde. 

Vojtěch:  Nejde to. Ale tak já myslím, že ty senioři zase mají tu možnost mít tu klasickou papírovou průvodku. Tam se nic nemění pro ně. Oni buď dostali předtím listinný recept a teď dostanou vytištěnou tu průvodku s tím, s tím kódem, takže... 

Takže si nemusí kupovat chytré telefony. 

Vojtěch: Ne, nemusí si kupovat chytré telefony, v žádném případě. 

Co se stane, když se mi cestou do lékárny vybije mobil? 

Vojtěch: To je otázka. 

To mám smůlu? 

Vojtěch: Tak samozřejmě s tím asi člověk musí počítat. Ale je to možná něco, jak když si zapomenete listinný recept doma, tak prostě to jako někdy se nedá všechno úplně ošetřit. Jdu do lékárny, pak zjistím v lékárně, že jsem si zapomněl recept doma, musím se pro něj vracet. Tak to prostě chodí.

Celý rozhovor si můžete prohlédnout na webu České televize.

David Garkisch

Foto: Reprofoto ČT 24


reklama

reklama

reklama

reklama