Anketa Lékař roku startuje. Chcete ocenit toho svého? Dejte mu hlas

Jak poděkovat svému lékaři? Každý slušný člověk to samozřejmě dělá prostým „děkuji“ při odchodu z ordinace. Teď se nabízí ještě jiná možnost – každý pacient může ocenit svého lékaře v anketě Lékař roku. Právě odstartovalo hlasování, které končí závěrem března.

Anketu Lékař roku pořádá občanské sdružení Unie pacientů ČR, největší pacientská organizace v zemi, která sdružuje 17 tisíc členů. Letos se anketa koná už po jedenácté. Hlasovat může každý pacient přes formulář na webu, a to hned v několika kategoriích. Hlasování je ale možné jen do 31. března. Další ceny pro lékaře, například za čin lidskosti, uděluje odborná porota.


Vítězí i lékaři z regionů. Co jim pomáhá? Odbornost nebo laskavost?

Vítězem se může stát každý lékař, protože pro každého z nich existuje kategorie. Vyhraje vždy ten s nejvíce hlasy od pacientů. Oceněni budou lékaři v těchto kategoriích:

lékař lůžkového zařízení (lékaři nemocnic, lékaři léčebných ústavů, lékaři na lůžkových odděleních);

praktický lékař (praktičtí lékaři, lékaři pro děti a dorost, rodinní lékaři);

lékař specialista (lékaři všech odborných ambulancí).

Loni si mezi nemocničními lékaři prvenství odnesl přednosta kliniky spondylochirurgie (chirurgie páteře) v motolské nemocnici Jan Štulík. Ačkoli sám ročně zvládne asi 650 operací, ocenění přijal jako pochvalu celého týmu. Další ceny ale už mířily mimo Prahu. Mezi praktickými lékaři se jako první umístila Jana Pilařová z Litomyšle a mezi specialisty ortopedka Marie Frydrychová z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Více v článku Anketa Lékař roku: Ceny získal chirurg páteře, onkolog i lékařka přes hlas.


Ocenění posiluje dialog mezi pacienty a lékaři

Už fakt, že ceny udílí Unie pacientů ČR, tedy organizace sdružující pacienty, z ní pro lékaře dělá významné ocenění. „Posiluje dialog mezi lékaři a pacienty a zlepšuje jejich spolupráci a komunikaci. Zvyšuje prestiž lékařského povolání a zároveň dává pacientům i odborné veřejnosti možnost ocenit nejen odborné, ale i lidské kvality těch, kteří pečují o naše zdraví,“ komentoval smysl a význam ocenění Jiří Hlaveš, předseda Unie pacientů.

Kromě cen, které udílejí v anketě sami pacienti, rozhoduje odborná porota i o několika dalších kategoriích. Jde o ocenění:

Jeseniova cena – lékař s největším přínosem pro pokrok v medicíně;

Hippokratova cena – oceněn bude lékař, který prokázal či vykonal čin nebo činy lidskosti;

lékař s celoživotním přínosem v medicíně.

Poslední cenou je tzv. Zvláštní ocenění Unie pacientů. „Vyjadřuje postoj Unie pacientů k projektu nebo osobnosti, která v uplynulém roce zásadním způsobem podpořila a realizovala pomoc pacientům v tíživých životních situacích,“ vysvětlil předseda unie Jiří Hlaveš.


David Garkisch

Foto: Publicdomainpictures.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat