Vyhlášení \""klatby\"" hygieniků nad severem Moravy a okamžité zavedení přísných opatření proti koronaviru, vyvolalo vlnu emocí. Hejtman kraje odmítá rozsah zákazů a příkazů, opozice chce hlavu ministra zdravotnictví. Nese prý odpovědnost za nepříznivý vývoj situace.
reklama
reklama
Hygienici v celém Moravskoslezském kraji znovu zavedli povinné nošení roušek uvnitř i venku, omezenou otevírací dobu restaurací, povinné rozestupy či omezení návštěvníků v nemocnicích. Tak přísný režim dosud platil jen na Karvinsku, ale hygienici ho kvůli vývoji nákazy rozšířili na celý kraj.
Rozkaz \""roušky a hned\"" lidi zaskočil. Ukončil i ostravský NeFestival
reklama
První šok vyvolala rychlost zavádění opatření. Byly platné okamžitě, respektive vyvěšením na úřední desku. To se stalo ještě předtím, než uspořádala krajská hygienická stanice tiskovou konferenci, takže na ní hygienici oznamovali už platné rozhodnutí.
Byla to nečekaná komplikace třeba pro lidi, kteří se odpoledne vraceli z práce a neměli roušku, protože ještě ráno ji nepotřebovali a odpoledne byla povinná venku i uvnitř. Ještě více ovšem hygienici zasáhli do probíhajícího NeFestivalu. Šlo o náhradní akci za festival Colours of Ostrava, kterého se účastnilo do tisícovky lidí. Začal ve středu a končit měl v sobotu.
Hygienici ovšem novým opatřením zakázali akce s více než sto lidmi a NeFestival tak zrušili. „Zrušila nás krajská hygienická stanice. Protože v Ostravě přibyli tři nemocní. Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelný,“ reagovala ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová. Rozhodnutí hygieniků považuje za nehorázné a ekonomicky devastující a zvažuje i právní kroky k náhradě škody.
Vojtěch se lidem omluvil za náhlé opatření
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se za příliš rychlý krok hygieniků omluvil. \""Náhlé zavedení opatření v Moravskoslezském kraji v důsledku rozhodnutí místních hygieniků mě velmi mrzí. Opatření jsou jednoznačně správná, ale měl být před účinností dán nějaký čas na to, aby se místní občané, provozovatelé restaurací a organizátoři akcí na změny připravili,\"" uvedl ministr na Twitteru.
Šéfovou krajských hygieniků Pavlu Svrčinovou za to podle svých slov pokáral - měla obyvatele varovat s předstihem. \""Že se tak nestalo, za to se občanům celého regionu velmi omlouvám. Paní ředitelce jsem to již vytkl a dal pokyn všem ředitelům KHS, aby zavádění opatření ve svém regionu lépe komunikovali,\"" dodal ministr Vojtěch.
Hejtman chce znát důvody hygieniků k mimořádným opatřením
Přímo na tiskové konferenci se do sporu s krajskou hygieničkou Svrčinovou dostal hejtman Ivo Vondrák (ANO). Napadl přísnost opatření a zpochybňoval jejich odůvodněnost. Na pondělí proto svolal Bezpečnostní radu kraje a bude odůvodnění kroků po hygienicích požadovat.
Podle hejtmana nefunguje s hygieniky komunikace. \""Problém je samozřejmě v tom, co si stěžuju od začátku, že s koncem nouzového stavu nás Krajská hygienická stanice přestala informovat. Přece není možné, abych jako hejtman nevěděl, kde se objevuje nějaké ohnisko, které může být rizikové, já se o něm prostě nedozvím,\"" uvedl hejtman Vondrák.
Šéfová hygieniků Svrčinová uznala, že situace by mohla být lepší, ale o důležitých událostech její tým prý informuje: \""Pokud se něco děje závažného, jsou informace poskytovány, jak ve formě tiskových zpráv, tak i e-mailů a SMS, které osobně posílám panu hejtmanovi.\""
Stanjura: Neuvěřitelná neschopnost vlády, ministr ať rezignuje
Ještě dále v kritice a reakci na opatření hygieniků zašla opozice. Té naopak vadí, že vláda, ministr a hygienici nákazu v kraji podcenili. Moravskoslezská ODS proto vyzvala ministra Vojtěcha k okamžité rezignaci.
\""Nejenže je z důvodu neuvěřitelné neschopnosti vlády omezen pohyb a svoboda občanů kraje, ale také se může jednat o poslední hřebíček do rakve pro významnou část lokální ekonomiky a ohrožení velkého množství firem i podnikatelů,\"" napsala ODS v tiskovém prohlášení.
Předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura žádá nejen rezignaci ministra, ale i odstoupení ředitelky Krajské hygienické stanice Pavly Svrčinové. \""Ministr zdravotnictví podle mého názoru opravdu nezvládá tu funkci celou dobu covidové krize. Pan premiér ho vždycky hájí a má dva argumenty – je mladý a je slušný, ale já myslím, že pro 1,2 milionu obyvatel našeho kraje je to prostě málo,\"" prohlásil místopředseda ODS Zbyněk Stanjura s tím, že \""stát v Moravskoslezském kraji selhává\"".
Tvrdili, že je to pod kontrolou
Na Twitteru pak Stanjura o ministrovi napsal: \""Ministr zdravotnictví Vojtěch si dělá blázny z lidí v Moravskoslezském kraji. Vše bylo pod kontrolou, situace se neustále lepšila, kritici ničemu nerozumí. Výsledkem jsou okamžité! zákazy a omezení v celém kraji. Místo odchodu z funkce jen alibisticky tvrdí: já nic, já ministr.\""
Odstoupení krajské hygieničky Stanjura žádá kvůli rozporům v jejích vyjádřeních a náhlém zpřísnění ochranných opatření. Ve Sněmovně podle něj ještě před týdnem tvrdila, že je situace v kraji pod kontrolou. \""Buď nám říkala nepravdu minulý týden nebo tento týden. A není možné, aby státní úředník takhle podával nepřesné a nevěrohodné informace. V takovém případě ten člověk musí z té funkce odejít,\"" uvedl Stanjura.
Ministr i hygienička rezignaci odmítli
Ani ministr Vojtěch, ani krajská hygienička Svrčinová rezignovat nehodlají a zavedená opatření obhajují. \""Situace se uklidňovala, ale najednou od úterka středy začaly přibývat úplně jiné případy než předtím. Už neměly souvislost s OKD,\"" uvedla Svrčinová s tím, že šlo o například o firmu Deva z Frýdku-Místku, kde žádnou stopu vedoucí k OKD hygienici nedohledali.
Podle hygieniků mají nová opatření preventivní charakter a měla by omezit šíření nákazy koronavirem v regionu. Více v článku Virus se nedaří zastavit, na severu Moravy hygienici přitvrdili. Přehled opatření
David Garkisch
Foto: Adam Vojtěch, Facebook.com
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama