Hlavička
Rady a tipy -
31/01/2024

Až polovina Čechů užívá léky proti bolesti na měsíční bázi. Často ale o nich mají nebezpečné mylné představy

Mírnější průběh, rychlá úleva od bolesti nebo sražení horečky. To jsou jen některé důvody, proč lidé poměrně často sáhnou po volně prodejných lécích proti bolesti jako jsou acylpirin, paracetamol nebo ibuprofen. Jen v České republice spoléhá na tyto léky alespoň jednou měsíčně 49 procent lidí, 15 procent z nich je užívá každý týden a 5 procent dokonce denně. Znalosti přitom o těchto lécích mají velmi malé, jak ukázal mezinárodní průzkum farmaceutické společnosti STADA.

reklama

reklama

Z dat průzkumu, kterého se účastnilo 32 000 respondentů z celkem 16 zemí (v Česku 2000 respondentů) vyplývá, že v mezinárodním srovnání ženy sahají po lécích proti bolesti častěji než muži: 56 procent z nich tak činí alespoň jednou měsíčně, zatímco u mužů je to 48 procent. V České republice je v tomto ohledu poměr ženy vs. muži v měsíční frekvenci užívání léků na bolest vyrovnaný – v případě obou pohlaví činí 50 procent. 

Nejčastějšími uživateli volně prodejných léků proti bolesti jsou podle průzkumu Britové: až 35 % obyvatel užívá nějaký druh léku proti bolesti alespoň jednou týdně, následují Polsko (33 %) a Nizozemsko (32 %). Naopak v Portugalsku je pravidelně alespoň jednou týdně užívá pouze 14 procent. Přibližně 22 procent z Čechů se na léky proti bolesti spoléhá při zmírnění nachlazení nebo bolesti kloubů (23 %).

Myslíme si, že víme, ale často nevíme

Zatímco většina Evropanů se domnívá, že má alespoň nějaké (63 %, ČR 64 %) nebo dokonce velmi dobré znalosti o zdraví (25 %, ČR 23 %), překvapivě velké množství z nich má problém určit klíčové vlastnosti léků proti bolesti, které nejčastěji užívají. 

reklama

Až 65 procent respondentů z Česka si není vědoma vlastností kyseliny acetylsalicylové (tedy léčivé látky aspirinu/acylpirinu) často používané k léčbě bolestí hlavy, která ředí krev a může také ovlivnit účinnost jiných léků. Kvůli jeho vlastnostem by ho neměli užívat třeba děti mladší 16 let, pacienti s vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku, astmatici nebo ženy v posledních třech měsících těhotenství.

Dalších 43 procent se mylně domnívá, že paracetamol má protizánětlivé vlastnosti. Paracetamol má přitom analgetický účinek (působí proti bolesti) a antipyretický účinek (snižuje tělesnu teplotu). Nepůsobí však protizánětlivě, naopak od lék obsahující ibuprofen.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama