Hlavička
Zprávy -
22/01/2019

Češi pomáhají: Nedostatek krve spustil lavinu dárců, nemocnice má plno

Jen několik dnů stačilo, aby Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zažehnala nedostatek krve několika skupin. Postarala se o to jediná výzva nemocnice na Facebooku, kterou lidé začali mohutně sdílet. Dárci ji vyslyšeli, naplnili transfuzní stanice a brzy i zásoby krve.

reklama

reklama

Nestala se žádná katastrofa ani velká nehoda nebo neštěstí, které by takříkajíc chytily za srdce. Prostě jen došla krev. Tedy nikoli doslova, ale zásoba dvou krevních skupin se ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze dostala do stavu „kritického nedostatku“.

Nemocnice využila sociální sítě a na Facebooku zveřejnila výzvu tohoto znění: „Voláme dárce o pomoc! Přijďte, prosím, co nejdříve. Máme kritický nedostatek krevních skupin: 0 negativních, A negativních. Prosíme dárce krve, ale i ty z vás, kteří o darování krve zatím jen přemýšlejí, aby přišli darovat krev a pomohli tak zachraňovat životy našich pacientů. Sdílejte prosím. Děkujeme, velice si vážíme vaší pomoci.


reklama

Reakce veřejnosti překvapila i nemocnici. Děkujeme, vzkazuje

Co se vzápětí strhlo, nečekala ani VFN. „Nejenže jsme takový ohlas nečekali, my jsme nečekali ani desetinový ohlas! V tuto chvíli máme několik set komentářů pod facebookovým příspěvkem. Ten sdílelo už deset tisíc uživatelů a celkově se zobrazil u 660 tisíc lidí,“ neskrýval překvapení tiskový mluvčí VFN Filip Brož.

Neskončilo to ale jen u sdílení. Mnoho oslovených lidí se skutečně vydalo do transfuzních stanic a krev darovalo. Tři čtyři dny stačily, aby se kritický nedostatek proměnil v opak. A další dárci stále chodí.

„Ten efekt nebyl jenom virtuální. Třeba dnes jsme měli naprosto plnou čekárnu a nebývale velký počet prvodárců a jsme za to samozřejmě nesmírně rádi. Ukazuje se ochota Čechů pomáhat, ať už finančně, nebo jiným způsobem. Velmi jim tímto chceme poděkovat. Krev je stále nenahraditelná, dárcovství krve zachraňuje lidské životy,“ vzkázal mluvčí Brož.


Většinou schází krevní skupiny A a 0

V tuto chvíli je nedostatek krve ve VFN zažehnaný, ale vůbec to neznamená, že by kdokoli další dárce odmítal. Naopak, je jich stále potřeba. „Akutní nedostatek dané skupiny už pominul. Této a dalších skupin je ovšem nadále relativní nedostatek, proto pořád vítáme všechny dárce. Většinou chybí zejména krevní skupiny A a 0, teď  jsme měli nedostatek především skupiny A a 0 negativní,“ uvedl Filip Brož.

Jak k něčemu takovému může dojít? „Stává se to třeba při chřipkové epidemii nebo v období dovolených, že máme méně dárců a zásoby krve jsou menší. Pak někdy sami oslovujeme naše pravidelné dárce vybraných skupin, aby nás navštívili, případně podnikáme další kroky,“ vysvětlil pro Naše zdravotnictví mluvčí.


Jak se uchovává darovaná krev, plazma nebo destičky?

Jen výjimečně se stává, že lékaři dárce požádají, aby návštěvu odložil. Dokazuje to zároveň složitost celého systému, protože krev nelze skladovat nekonečně dlouho. „Transfuzní přípravky se uchovávají při různých podmínkách různě dlouhou dobu: červené krvinky mezi 2–6 ⁰C až 42 dnů, krevní destičky mezi 20–24 ⁰C maximálně pět dnů a plazma při –25 ⁰C až tři roky,“ uvedl Filip Brož. 

Doporučuje proto lidem sledovat aktuální potřebu krevních skupin na stránkách VFN. Darovaná krev nemíří jen do Všeobecné fakultní nemocnice, ale i do Fakultní nemocnice v Motole a dalších nemocnic v hlavním městě a někdy až překvapivě daleko za jeho hranice, dokonce až do Jihlavy.


Pacienti se nemusejí bát, nemocnice si v nouzi pomáhají

Centrální „sklad“ krve neexistuje. Nemocnice mívají buď své vlastní transfuzní centrum, nebo smluvního partnera. Pokud má ovšem některá z nich nedostatek krve, funguje mezi nimi samozřejmá kolegialita. „Nejde o spolupráci, která by byla centrálně řízená, ale když je potřeba, obrátíme se na okolní nemocnice, a nestalo se nám, že by nám nepomohly. Když mluvíme o nedostatku krve, je zapotřebí ubezpečit pacienty, že nikdy nenastala situace, že by byl určité krve takový nedostatek, že by to naše pacienty přímo ohrožovalo,“ upozornil mluvčí VFN Filip Brož.

Ročně transfuzní oddělení VFN zpracuje téměř 30 000 odběrů plné krve, plazmy a krevních destiček. Vyrobené transfuzní přípravky pak pomáhají pacientům nejen při složitých operacích, ale i při léčbě různých forem onemocnění krve, nádorových onemocněních, dialýzách a v neposlední řadě také při speciálních diagnózách v pediatrii.


Česku trvale chybí až 200 tisíc dárců krve

Dárců krve ovšem dlouhodobě ubývá, a přitom potřeba léčby transfuzními přípravky neklesá. V průběhu let se mění způsob léčby a objevují se nové formy nemocí. Obecně se snižuje potřeba červených krvinek a zvyšuje se využití plazmy a krevních destiček.

Obecně v Česku chybí zhruba 100 až 200 tisíc dárců krve. „Dárců si nesmírně vážíme a opravdu je potřebujeme,“ poděkoval ještě jednou za VFN Filip Brož.


David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama