Hlavička
Zprávy -
06/05/2020

Češi protilátky na koronavirus téměř nemají, ukázalo plošné testování

Koronavirus se v Česku příliš nerozšířil, takže lidem stále chybí kolektivní imunita. To jsou závěry plošného testování protilátek na covid-19. Potvrdilo to účinek ochranných opatření, ovšem i to, že imunita ve společnosti stále neexistuje. Studie se zúčastnilo přes 26 tisíc lidí.

reklama

reklama

Testy mezi desítkami tisíc lidí odhalily jen 107 lidí s protilátkami, kteří nákazu i nemoc prodělali, aniž by si toho byli vědomi. Cílem rozsáhlé studie bylo zjistit, jak moc se virus v populaci šíří. \""Hlavní závěr je, že stupeň imunizace občanů ČR je velmi nízký, pohybuje se v řádu jednotek promile,\"" uvedl při představování výsledků studie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Protilátky má v Česku asi jeden člověk ze sta

reklama

Zjednodušeně řečeno - prodělanou nákazu a protilátky má v Česku průměrně (trochu více než) jeden člověk ze sta. V regionech, kde se v minulosti koronavirus rozšířil masivněji, má protilátky nanejvýš pět lidí ze stovky. V jiných lokalitách ale lékaři v průzkumu naopak nenašli nikoho, kdo by nemoc prodělal a měl vůči ní protilátky a imunitu. Dnes výsledky obsáhlé studie oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Podle studie se situace v Česku nijak zvlášť neliší od situace v sousedních zemích. Ochranná opatření zabrala a virus se v populaci příliš nerozšířil. Na druhou stranu to znamená, že mohou udeřit další vlny nákazy, protože lidé nejsou proti koronaviru chráněni imunitou.

\""Ve výsledku studie se Česká republika neodlišuje od zjištění, která jsou předběžně známa z okolních zemí. Nejsme žádná výjimka. Fakt, že nemoc zatím neprostoupila populací znamená, že jsme opatření proti šíření koronaviru přijali včas. Do případných dalších vln je potřeba na toto myslet a připravit programy na ochranu zranitelných skupin obyvatel,\"" uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch.


Imunizace populace je velmi nízká

Jak říkají lékaři a hygienici, \""imunizace\"" populace je velmi nízká. Konkrétně se pohybuje v řádu jednotek promile, v nejvíc zatížených lokalitách dosahuje maximálně 5 procent. To se týká například Litovelska, které bylo kvůli rozšíření nákazy v celkové izolaci. Počet pozitivních pacientů tam aktuálně přesahuje 700 na 100 tisíc obyvatel.

V celé populaci se výskyt protilátek pohybuje v rozsahu od nuly až po 1,3 procenta. Potěšující je, že nákaza podle všeho zasáhla zranitelné a ohrožené skupiny obyvatel, jako jsou senioři nebo chronicky nemocní, relativně málo.


Osm tisíc nakažených v Česku

Podle posledních údajů se v Česku koronavirem nakazilo 7899 lidí. Z nákazy se vyléčilo 4017 pacientů a podlehlo jí 258 lidí. Zhruba tři stovky lidí jsou kvůli koronaviru hospitalizovány a těžký průběh nemoci má asi padesát z nich.

Podíl nově diagnostikovaných neustále klesá. Denní počet vyléčených přesahuje počet nově diagnostikovaných, v současné době se již vyléčilo 47,9 procent všech nakažených. Klesá i počet hospitalizovaných lidí. Podle posledních modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) lze očekávat přibližně 8 530 potvrzených případů onemocnění do konce května.

Přestože nejvíc případů nákazy hlásí Praha (celkem 1783), po přepočtu na množství obyvatel je na tom nejhůře Karlovarský kraj a nyní zejména Chebsko. Na  100 tisíc obyvatel připadá v celém kraji 139 nemocných. V Praze je to 131.


David Garkisch



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama