Hlavička
Kauzy -
09/10/2023

Česká republika vyjednává výjimku pro 24hodinové směny v nemocnicích. Ve skutečnosti ale vlastně vůbec nemusí, zjistila Sekce mladých lékařů ČLK

Součástí novely zákoníku práce je vedle dobrovolného navýšení přesčasů pro zdravotníky a lékaře také nové znění § 90, které znemožňuje 24hodinový výkon práce. I proto nedávno premiér Petr Fiala uvedl, že Česká republika jedná s Evropskou komisí o výjimce na 24hodinové směny v nemocnicích. Sekce mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK) ale nyní zjistila, že žádná výjimka ani není potřeba.

reklama

reklama

Kdyby si předkladatelé nového zákoníku práce některé věci více prověřili a vydiskutovali s odbornými společnostmi, pravděpodobně by k některým změnám vůbec nedošlo. Předložené změny totiž zatím způsobují nejen protesty, ale také pěkné zmatky.

Prvním políčkem byla možnost navýšení dobrovolných přesčasů až na 832 hodin na rok pro lékaře a pro zdravotnické záchranáře ještě více. V reakci na to se rozjela rozsáhlá akce „Lékaři jsou jenom lidi“, kdy již téměř 5700 lékařů vypovědělo dobrovolné přesčasy v prosinci. I proto ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden avizoval, že navrhne další změnu zákona, která vrátí přesčasy na původní počty hodin, lékaři dále pokračují ve sbírání výpovědí. 

24hodinové směny. Jak to s nimi je?

Vedle přesčasů novela ještě upravuje povinný nepřetržitý odpočinek mezi směnami. V nemocnicích je od října podle zákoníku práce možné plánovat pouze 12hodinové směny, potom bude muset mít lékař nejméně 11 hodin nepřetržitého odpočinku. 

reklama

Podle viceprezidenta ČLK Zdeňka Mrozka by změna vedla k tomu, že by lékař v kombinaci s možnými přesčasy neměl jediný celý den v týdnu volno. 

„Jednáme i o výjimce pro zachování 24hodinových směn, protože to je v kombinaci s těmi 832 hodinami ten hlavní problém," řekl Válek. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že ČR o výjimce na 24hodinové směny jedná s Evropskou komisí. Zvýšit by se podle Válka měly už od ledna nařízením vlády také platové třídy mladých lékařů.

Sekce mladých lékařů ČLK ale zjistila, že tuto výjimku vlastně nejspíše ani ministr Válek, ani ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nevyjednávají. Ukazuje se totiž, že žádná výjimka není potřebná.

Prostřednictvím europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) mladí lékaři získali vyjádření generálního ředitele Evropské komise pro zaměstnanost Joosta Korteho, podle kterého žádná výjimka pro 24hodinové směny není nutná, evropské právo je totiž za určitých podmínek umožňuje.

„24hodinové směny neodporují evropskému právu, odporují tomu českému. Důvod, proč se v nemocnicích dlouhá léta falšují výkazy práce je ten, že jsme si 24h služby v české legislativě nikdy explicitně nepovolili a poslední novelizací zákona jsme je dokonce vysloveně znemožnili,“ uvedla Sekce mladých lékařů na facebooku a zveřejnila dopis Korteho.

To, že zákoník práce 24hodinové služby nezná, v září na výboru potvrdila i ředitelka sekce legislativy Dana Roučková. „My tou novelou nezkracujeme možnost délky směny na 12 hodin. Dvanáct hodin platí dlouhá léta. V podstatě bych řekla, že nikdy nebylo v České republice možné mít směnu delší než 12 hodin, ani za socialismu," řekla poslancům Roučková. 

„Není snadné ubránit se dojmu, že politici nikdy nepočítali s tím, že se zákoník práce bude ve zdravotnictví dodržovat. Jinak než absolutním nezájmem o pracovní podmínky a právní ochranu zdravotníků a nadějí, že se tématu nikdo nebude systematicky věnovat, se totiž jejich postup nedá vysvětlit,“ dodala SML ČLK. 

Vyjádření ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí redakce Našezdravotnictví.cz zjišťuje.

Celý dopis si přečtěte zde:

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama