Masivní a nekončící nárůst případů nákazy covidem-19 vedl vládu k tomu, že vyhlásila nová a podstatně přísnější opatření proti epidemii. Budou platit dva týdny a omezí kulturu, sport, restaurace i školy. Včera přibylo za jediný den pět tisíc pozitivně testovaných na koronavirus.
Ve dvou vlnách, od pátku 9. a od pondělí 12. října, omezí a úplně zakáže sportovní, kulturní a další volnočasové akce, omezí činnost úřadů, škol i otevírací dobu restaurací. V první vlně se nově zakazuje provoz heren a kasin, provoz a používání vnitřních sportovišť, provoz umělých koupališť a veškerých wellness zařízení, pokud se nejde o zdravotní služby a také návštěvy a prohlídky zoologických zahrad a veškeré organizované zájmové, rekreační a další kroužky pro děti až do 18 let.
Restaurace, hospody, bary a diskotéky budou muset zavírat už v osm hodin večer a k jednomu stolu nebudou smět pustit více než čtyři lidi. Navíc v nich bude nově zakázána produkce živé hudby a tance. Ve foodcourtech budou moci sedět u jednoho stolku pouze dva lidé a dokonce v nich nikde nebude moci být k dispozici wifi připojení k internetu. Do nákupních center a dalších provozoven bude možné vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí.
Prymula: Musíme se dostat pod tisíc nových případů za den
Zmiňovaná opatření dnes po jednání vlády představil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Měla by platit zatím na dva týdny a pak je vláda projedná znovu. Důvodem jejich zpřísnění je vysoký nárůst nových případů nákazy covid-19. Dva dny po sobě trhal smutné rekordy - v úterý přibylo téměř 4 500 nakažených a ve středu to bylo dokonce 5 337, tedy vůbec nejvíc od počátku epidemie v březnu.
„Dostáváme se do situace, kdy by zdravotnická zařízení mohla být zahlcena jen pacienty s covidem. Tomu se chceme vyhnout,“ uvedl Prymula s tím, že prioritou je teď vytvořit prostor v nemocnicích i pro léčbu pacientů s jinými problémy.
„Při těchto opatřeních by mělo dojít k oploštění křivky nových případů do čtrnácti dnů. Já věřím, že to zabere, jinak budeme muset přijmout ještě přísnější opatření,“ varoval Roman Prymula. Cílem je podle něj dostat se pod tisíc nových případů za den.
Kultura i sport se na dva týdny zastaví
Divadla, kina a organizované sportovní akce budou za stávajících podmínek fungovat až do nedělní půlnoci. Od pondělí se ale na ně bude vztahovat druhá, přísnější vlna opatření, která bude platit dva týdny. Během tohoto období budou zrušeny všechny kulturní, sportovní a společenské akce, bohoslužby, taneční či spolkové akce, a to jak amatérské, tak profesionální, pokud se na nich sejde více než deset osob uvnitř či dvacet osob venku, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti.
Zákaz se nebude vztahovat pouze na zaměstnance, podnikatele, schůze, zasedání a podobné zákonem vymezené činnosti. Nebudou se smět pořádat ani žádné poutě, kongresy či veletrhy. Omezena bude i účast lidí na svatbách či pohřbech a následných hostinách, a to na 30 osob, a na maximálně 500 osob se omezuje i shromažďovací právo, přičemž účastníci těchto akcí se mohou pohybovat v maximálně dvacetičlenných skupinkách udržujících alespoň dvoumetrové rozestupy a musí mít ochranné prostředky dýchacích cest.
Mladší školáci se ve výuce po týdnu vystřídají
Omezení dopadnou i na školy. Od pondělí se uzavírají vysoké školy s výjimkou výuky mediků, zubařů, farmaceutů a dalších zdravotníků. Stejně tak končí prezenční výuka i na středních školách a studenti se tak budou učit výhradně na dálku.
Podobné omezení dopadne i na druhé stupně základních škol. Třídy se rozdělí na poloviny, které se budou ve výuce střídat - jeden týden budou žáci docházet do školy, druhý týden se budou učit z domova. Zcela se uzavírají umělecké i jazykové školy s výjimkou individuální výuky jeden učitel - jeden žák.
Žáci od vlády navíc dostali týden prázdnin - všechny školy zůstanou zavřené 26. a 27. října, protože pak následuje státní svátek 28. října a navazující krátké podzimní prázdniny. Děti tak nepůjdou do školy celý týden.
Omezené úřední hodiny i vstup do nemocnic a ústavů
Kromě toho vláda během nouzového stavu na dva týdny omezila i úřední hodiny úřadů a institucí. Pro veřejnost budou otevřené jen dva dny v týdnu a pět hodin denně. A až na přesně specifikované výjimky platí i zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociální péče.
Fiala: Vládě se situace s koronavirem vymkla z rukou
Původně měla vláda opatření proti covidu projednat v pátek, na kdy také Prymula avizoval vyhlášení zpřísněných pravidel. Nakonec se ministři formou videokonference setkali už brzo odpoledne.
Opozice, s jejímiž zástupci Babiš a Prymula dopoledne o strategii boje proti koronaviru mluvili, kritizuje vládu za špatnou komunikaci o přijímaných opatřeních. Další restrikce jsou nezbytné, kabinet ale musí podle šéfů opozičních stran v zasažených oborech kompenzovat ztráty. Podle předsedy ODS Petra Fialy se vládě situace s koronavirem vymkla z rukou.
Ošetřovné pro rodiče, kteří musí zůstat s dětmi doma
Vláda projednala a schválila také návrh zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a novely zákona o nemocenském pojištění, kterým chce upravit podmínky pro poskytování ošetřovného rodičům, jejichž děti zůstaly doma z důvodu uzavření školy či kvůli nařízené karanténě.
V návrhu, který chce vláda prosadit Parlamentem urychleně v rámci legislativní nouze, prodlužuje podpůrčí dobu pro poskytování dávky z devíti, respektive šestnácti kalendářních dnů při osamělosti rodiče, na celou dobu uzavření školy nebo její části z důvodu trvání mimořádného opatření. Ošetřovné budou moci pobírat i zaměstnanci pracující na dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce.
Tyto změny budou platit během školního roku 2020/2021, skončí tedy 30. června 2021, přičemž ošetřovné nebude vypláceno za dny školních prázdnin, ředitelského volna či při omezení výuky v jednotlivých dnech.
Zároveň zákon předpokládá zjednodušení podávání žádostí o přiznání této dávky. Rodiče například nebudou muset dokládat potvrzení školy, že byla uzavřena, postačí jejich čestné prohlášení.
David Garkisch
Ilustrační foto: Depositphotos.com, CC0
Anketa
Souhlasíte se zpřísněním protiepidemických opatření v Česku?
-
Lékař Situace je velmi vážná. Jsem jen obyčejný lékař, ale na rozdíl od některých "odborníků " si myslím,že oznámena opatreni by měla být ještě tvrdší. Různé "celebrity" skuhraji,ze přicházejí o výdělky. Můžou pomáhat třeba v LDN. Vcera jsem tam měl službu ,na jedné stanici zbyly 2 sestry! I kdyby na kovid nezemřel nikdo, personálně zdevastovane zdravotnictvi už to nevydrží, nemocné zdravotniky už nemá kdo nahradit. Většina lékařů už jsou stale starší starci a stareny a nikomu to zatim nevadilo. Jen diky nim to ještě zatím funguje. Teď už tleskani nepomůže,už nebude komu! Zavřít by se melo vše, co není nezbytne nutné. Bez posiloven a hospod se dobre dočasně obejdeme,bez zdravotníků ne! -
Irena Tak potom by snad pracující mohli přestat platit zdravotní pojištění, že? Pokud pro ně vlastně už nyní žádná péče není za co to platí. -
ola ano paní Ireno. V současné době to není zdravotní pojištění, ale zdravotní daň. A pojišťovny to budou, až bude mít občan smlouvu se svojí pojišťovnou. A to současné placení je spíše přicmrndávání...
-
-
Lékař duchodce Když jsem viděl za studii film" Situace je vážná, nikoliv však zoufalá " tak by me nenapadlo,že po 41 letech me práce ve zdravotnictví to zažijí,pouze pořadí slov je již pomalu obrácené. Doufam,ze nový ministr si už netroufne tvrdit,ze lékaři mají vysoké platy, kdyztak aspoň řekne,že to je plat za 2 měsíční pracovní doby, a to ještě po nocich a víkendech....Krásná slova pana Štěpánka v reklamě jsou krásná, ale chtěl bych je slyšet od představitelů státu, s dovětek ,ze se okamžitě zvyšují platy o 100%. Možná by to stálo méně, než slibované podpora důchodcům.... Hlavně by to pomohlo i těm, vždyť oni teď tu péči budou potřebovat nejvíce! Ja už nechci přidat, jsem v penzi,ale chtěl bych pomoci, až to budu potřebovat sám. -
Pet SARS-COVID v plnej kráse odhaľuje pravdu o českom zdravotníctve. A za to COVIDu patrí vďaka. Zatiaľ bežalo v duchu: Nech žije kráľ (aj keď nahý). -
Lékař Ano,dokud asi zdravotnicvi nebude zcela na dně, nemůže se od něj odrazit. I kdyby to všichni pochopili,I tak to bude trvat léta. -
ola Ale pokud budou lékaři, sestry a ostatní pracující ve zdravotnictví sebezničující altruisté, tak se to dno bude uměle ještě daleko.
-
-
Lékař Bohužel už zůstali je altruiste,ale i ti jednou skončí a náhrada za ne již není. -
Irena Vážený/á Olo, již jsem Vás žádala, abyste nereagoval/a na mé příspěvky. Já na Vaše taky nereaguji. Stačí se podívat např. na několik měsíců starý článek tuším o diabetu jak tam několik lidí komentovalo Vaše příspěvky. Pro většinu by to byl myslím důvod k zamyšlení. K mému příspěvku, pro většinu pracujících je to zdravotní pojištění nikoli daň. Je pro ně totiž směrodatné to, co mají na výplatní pásce, ne to , co si myslíte Vy. -
ola Dobře, ale Iren může být i více, už si Vás nebudu všímat, ale kritické myšlení by naším občanům i Vám nezaškodilo a nežít v iluzi . Moje reakce jsou prostě takové, jaká situace doopravdy je.A Covid jenom odhaluje to socialistické personálně zdevastované švédskému stolu podobné naše zdravotnictví. Buďte zdráva. -
Pepa Tak to neplaťte, nemusíte se o tom zmiňovat veřejně. Nám je dost jedno, věřte mi
-
-
Irena Jste zřejmě vysoce postavený šlechtic pokud o sobě mluvíte v množném čísle, a pokud ne tak je zde zvykem mluvit každý sám za sebe. To zase můžete věřit Vy mně.