Hlavička
08/10/2020

Česko sevřou na dva týdny přísná omezení. Ve sportu, kultuře i školách

Masivní a nekončící nárůst případů nákazy covidem-19 vedl vládu k tomu, že vyhlásila nová a podstatně přísnější opatření proti epidemii. Budou platit dva týdny a omezí kulturu, sport, restaurace i školy. Včera přibylo za jediný den pět tisíc pozitivně testovaných na koronavirus.

reklama

reklama

Ve dvou vlnách, od pátku 9. a od pondělí 12. října, omezí a úplně zakáže sportovní, kulturní a další volnočasové akce, omezí činnost úřadů, škol i otevírací dobu restaurací. V první vlně se nově zakazuje provoz heren a kasin, provoz a používání vnitřních sportovišť, provoz umělých koupališť a veškerých wellness zařízení, pokud se nejde o zdravotní služby a také návštěvy a prohlídky zoologických zahrad a veškeré organizované zájmové, rekreační a další kroužky pro děti až do 18 let.

Restaurace, hospody, bary a diskotéky budou muset zavírat už v osm hodin večer a k jednomu stolu nebudou smět pustit více než čtyři lidi. Navíc v nich bude nově zakázána produkce živé hudby a tance. Ve foodcourtech budou moci sedět u jednoho stolku pouze dva lidé a dokonce v nich nikde nebude moci být k dispozici wifi připojení k internetu. Do nákupních center a dalších provozoven bude možné vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí.


reklama

Prymula: Musíme se dostat pod tisíc nových případů za den

Zmiňovaná opatření dnes po jednání vlády představil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Měla by platit zatím na dva týdny a pak je vláda projedná znovu. Důvodem jejich zpřísnění je vysoký nárůst nových případů nákazy covid-19. Dva dny po sobě trhal smutné rekordy - v úterý přibylo téměř 4 500 nakažených a ve středu to bylo dokonce 5 337, tedy vůbec nejvíc od počátku epidemie v březnu.

„Dostáváme se do situace, kdy by zdravotnická zařízení mohla být zahlcena jen pacienty s covidem. Tomu se chceme vyhnout,“ uvedl Prymula s tím, že prioritou je teď vytvořit prostor v nemocnicích i pro léčbu pacientů s jinými problémy.

„Při těchto opatřeních by mělo dojít k oploštění křivky nových případů do čtrnácti dnů. Já věřím, že to zabere, jinak budeme muset přijmout ještě přísnější opatření,“ varoval Roman Prymula. Cílem je podle něj dostat se pod tisíc nových případů za den.


Kultura i sport se na dva týdny zastaví

Divadla, kina a organizované sportovní akce budou za stávajících podmínek fungovat až do nedělní půlnoci. Od pondělí se ale na ně bude vztahovat druhá, přísnější vlna opatření, která bude platit dva týdny. Během tohoto období budou zrušeny všechny kulturní, sportovní a společenské akce, bohoslužby, taneční či spolkové akce, a to jak amatérské, tak profesionální, pokud se na nich sejde více než deset osob uvnitř či dvacet osob venku, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti.

Zákaz se nebude vztahovat pouze na zaměstnance, podnikatele, schůze, zasedání a podobné zákonem vymezené činnosti. Nebudou se smět pořádat ani žádné poutě, kongresy či veletrhy. Omezena bude i účast lidí na svatbách či pohřbech a následných hostinách, a to na 30 osob, a na maximálně 500 osob se omezuje i shromažďovací právo, přičemž účastníci těchto akcí se mohou pohybovat v maximálně dvacetičlenných skupinkách udržujících alespoň dvoumetrové rozestupy a musí mít ochranné prostředky dýchacích cest.


Mladší školáci se ve výuce po týdnu vystřídají

Omezení dopadnou i na školy. Od pondělí se uzavírají vysoké školy s výjimkou výuky mediků, zubařů, farmaceutů a dalších zdravotníků. Stejně tak končí prezenční výuka i na středních školách a studenti se tak budou učit výhradně na dálku. 

Podobné omezení dopadne i na druhé stupně základních škol. Třídy se rozdělí na poloviny, které se budou ve výuce střídat - jeden týden budou žáci docházet do školy, druhý týden se budou učit z domova.  Zcela se uzavírají umělecké i jazykové školy s výjimkou individuální výuky jeden učitel - jeden žák.

Žáci od vlády navíc dostali týden prázdnin - všechny školy zůstanou zavřené 26. a 27. října, protože pak následuje státní svátek 28. října a navazující krátké podzimní prázdniny. Děti tak nepůjdou do školy celý týden.


Omezené úřední hodiny i vstup do nemocnic a ústavů

Kromě toho vláda během nouzového stavu na dva týdny omezila i úřední hodiny úřadů a institucí. Pro veřejnost budou otevřené jen dva dny v týdnu a pět hodin denně. A až na přesně specifikované výjimky platí i zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociální péče.


Fiala: Vládě se situace s koronavirem vymkla z rukou

Původně měla vláda opatření proti covidu projednat v pátek, na kdy také Prymula avizoval vyhlášení zpřísněných pravidel. Nakonec se ministři formou videokonference setkali už brzo odpoledne.

Opozice, s jejímiž zástupci Babiš a Prymula dopoledne o strategii boje proti koronaviru mluvili, kritizuje vládu za špatnou komunikaci o přijímaných opatřeních. Další restrikce jsou nezbytné, kabinet ale musí podle šéfů opozičních stran v zasažených oborech kompenzovat ztráty. Podle předsedy ODS Petra Fialy se vládě situace s koronavirem vymkla z rukou. 


Ošetřovné pro rodiče, kteří musí zůstat s dětmi doma

Vláda projednala a schválila také návrh zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a novely zákona o nemocenském pojištění, kterým chce upravit podmínky pro poskytování ošetřovného rodičům, jejichž děti zůstaly doma z důvodu uzavření školy či kvůli nařízené karanténě.

V návrhu, který chce vláda prosadit Parlamentem urychleně v rámci legislativní nouze, prodlužuje podpůrčí dobu pro poskytování dávky z devíti, respektive šestnácti kalendářních dnů při osamělosti rodiče, na celou dobu uzavření školy nebo její části z důvodu trvání mimořádného opatření. Ošetřovné budou moci pobírat i zaměstnanci pracující na dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce.

Tyto změny budou platit během školního roku 2020/2021, skončí tedy 30. června 2021, přičemž ošetřovné nebude vypláceno za dny školních prázdnin, ředitelského volna či při omezení výuky v jednotlivých dnech.

Zároveň zákon předpokládá zjednodušení podávání žádostí o přiznání této dávky. Rodiče například nebudou muset dokládat potvrzení školy, že byla uzavřena, postačí jejich čestné prohlášení. 


David Garkisch


Ilustrační foto: Depositphotos.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama