Hlavička
05/03/2021

Česko volá o pomoc. Požádalo Německo, Švýcarsko a Polsko

České nemocnice se dostaly na hranici svých kapacit a možností. Ministerstvo zdravotnictví proto takzvaně aktivovalo zahraniční pomoc. Požádalo o případné umístění českých pacientů do nemocnic v Německu, Švýcarsku a Polsku. Zatím ale nikoho do zahraničí nepřevezlo.

reklama

reklama

Dosud se ministerstvo zdravotnictví pokoušelo ulevit přetíženým nemocnicím tak, že pacienty stěhovalo do krajů, kde ještě zbývala volná lůžka. Teď už tato strategie přestává stačit. „Lůžková nemocniční péče se ve většině krajů dostala za hranici svých možností. Česká republika proto aktivovala zahraniční pomoc a s žádostí o součinnost s umístěním pacientů oslovila Německo, Švýcarsko a Polsko,“ oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví.reklama

Blatný:  Dostali jsme se do situace, ve které nikdo z nás nechtěl být


Každý den si kraje sice „přerozdělují“ desítky pacientů s diagnózou covid-19, ale epidemie je silnější. V Česku je teď podle ministerstva zdravotnictví volných pouze 14 procent lůžek na odděleních JIP a ARO. A i tento tristní stav je možný pouze za cenu pozastavení jiné a jinak běžné lékařské péče.


Že je Česko ve velkém problému uznal i ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Dostali jsme se do situace, ve které nikdo z nás nechtěl být. Chtěl bych všechny požádat, aby se i oni podíleli na zlepšení situace v českých nemocnicích. A to tím, že budou důsledně dodržovat aktuálně platná protiepidemická opatření a omezí sociální kontakty na maximální možnou míru. Jen tak je možné pomoct zdravotníkům a zmenšit tlak kladený nemocnice,\"" vyzval ministr zdravotnictví.


„I přes maximální možné navyšování lůžek, maximální využívání veškerého dostupného zdravotnického personálu a enormní snahu všech zdravotníků se nemocnice dostaly na samou hranici svých dostupných kapacit lůžkové intenzivní péče. Nemocnice v některých krajích své maximální kapacity již vyčerpaly a nejsou dále schopny bez pomoci jiných zařízení zajistit pacientům adekvátní péči, ani přijímat nové pacienty,“ popsal současnou situaci v nemocnicích ministr Blatný.Pomáhají už i studenti, vojáci a Červený kříž


Krize dospěla do takové úrovně, že se pro posílení zdravotnického personálu využívají také dobrovolníci Českého červeného kříže, studenti zdravotnických a lékařských oborů a také kapacity Armády ČR.


Žádost o zahraniční pomoc je teď dalším krokem, který má ovšem i formální podmínky a vyžaduje koordinaci ministerstva zdravotnictví, ministerstva zahraničních věcí a ministerstva vnitra.


Pro tento postup existuje i předepsaná procedura. „O samotném transportu do zahraničí rozhodne ošetřující lékař a odešle ministerstvu zdravotnictví unijní formulář s žádostí o transport. Ministerstvo zdravotnictví následně formulář vloží do systému včasného varování a reakce EWRS. Nemocnice poté zajistí zdravotnickou dokumentaci pacienta v jazyku přijímací země a získá od pacienta souhlas s transportem do zahraničí. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna,\"" popsal celý administrativní proces náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.


„Následně zahraniční zdravotnické zařízení stanoví termín přijetí pacienta. Vysílající nemocnice zajistí transport. (…) Přepravu uhradí ministerstvo zdravotnictví a požádá EU o refundaci těchto nákladů,\"" dodal náměstek Černý. Podle ministerstva zdravotnictví zatím ovšem nebylo o převoz žádného konkrétního pacienta požádáno – nicméně systém je k tomu nastavený.David Garkisch


Ilustrační foto: Piqsels.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama