Hlavička
Zprávy -
04/02/2019

Česko zasáhla epidemie chřipky. Nejlepší rada? Vyhýbat se lidem

V tuzemsku naplno propukla epidemie chřipky. Za poslední týden přibylo nemocných o pětinu, nejvíc mezi předškolními dětmi. Nemocnice po celé zemi do odvolání zakazují návštěvy nemocných, aby se chřipka nešířila. Podobná je situace i u sousedů v zahraničí.

reklama

reklama

V Česku dosáhla nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky úrovně 1 715 nemocných na 100 000 obyvatel. To znamená, že nemocných je oficiálně už kolem 180 000. Hranice epidemie přitom začíná na poměru 1 500 nemocných na sto tisíc obyvatel. 

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území republiky. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. 

Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách, nejvyšší u předškolních dětí, a ve všech krajích. Nejvyšší nemocnost je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) hlášena z krajů Plzeňského, Libereckého, Jihomoravského a Moravskoslezského.

reklama


Vakcína se trefila. V Česku řádí A/H1N1

Ve fázi epidemie chřipky je většina evropských států včetně našich sousedů – plošnou epidemii hlásí například Německo, Rakousko i Polsko. Tam i v Česku převažuje stále virus chřipkytypu A (A/H1N1). Jde o stejný typ, proti kterému účinkuje aktuální vakcína.

Na očkování je ale už v této fázi chřipky pozdě. V tuzemsku je navíc i na evropské poměry mimořádně zanedbávané – očkovat proti chřipce se každoročně nechává jen asi kolem pěti procent lidí. Více v článku Češi ignorují očkování proti chřipce. Umírají, zabíjejí jiné a ztrácejí peníze.


Vyhýbejte se velkým skupinám lidí

Pokud nejste proti chřipce očkovaní, je jen jediná podobná cesta, jak se chřipky vyvarovat – vyhýbat se lidem. Přesně to, trochu jinými slovy, radí hygienici a epidemiologové. „Doporučujeme občanům pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí, a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla: kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce,“ uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Stejný způsob ochrany, pokud nejste očkovaní, jsme doporučovali i v jiných textech. Nemocní mohou zabránit šíření viru doporučenými postupy, o kterých jsme psali například v článku Jak správně kašlat a kýchat?.


Hlavní hygienička: Nemocní ať jsou zodpovědní a neohrožují zdravé

Virus chřipky je mimořádně virulentní a je téměř jisté, že se s ním ve větších kolektivech potkáte nebo že se z nich bude dál šířit. Typicky nejzasaženější skupinou bývají děti, které pak chřipku šíří dál. Virus například přežívá až dva dny na tvrdém povrchu, a proto je v této době důležitá mimo jiné hygiena rukou. Více v článku Braňte se chřipce a naučte se umývat si ruce správně. Chybujeme všichni.

Imunitu právě teď na obranu chřipky skokově zvýšit nelze, a to ani očkováním, ani životosprávou. Ta ale jinak k obraně přispívá. „K posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitaminů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.


David Garkisch

Foto: Flickr.com (CC BY 2.0)


reklama

reklama


reklama

reklama