Hlavička
23/11/2020

Česko zmírnilo část opatření. Přechází prý z nejhoršího do vážného stavu

Podle indexu rizika nákazy koronavirem se země posouvá z nejhoršího pátého stupně systému PES na čtvrtý. S tím vláda uvolňuje i přes varování odborníků některá protiepidemická opatření. Týkají se zejména obchodů a trhů a budou následovat i školy. Přinášíme přehled opatření.

reklama

reklama

Především se pro veřejnost posunuje začátek zákazu nočního vycházení až do 23 hodiny. Společně s tím smí mít do jedenácti nově otevřeno i obchody. Stále ale budou muset mít zavřeno v neděli a pořád musí omezovat počet zákazníků na patnáct metrů čtverečních na jednu osobu.


Rozhodnutí vlády: Prodejci střeliva mohou prodávat

reklama

Další rozvolňování protiepidemických opatření by podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), mohla přijít až následující pondělí 30. listopadu. Vláda o tom bude rozhodovat v polovině příštího týdne a pokud by index PES poklesl na třetí stupeň. \""To by znamenalo, že otvíráme všechny obchody a služby, samozřejmě za přísných hygienických podmínek,\"" řekl k tomu vicepremiér Havlíček. Více v článku Česko dosáhlo 7 tisíc mrtvých. Vláda přesto plánuje uvolňování zákazů

Nově se stejná opatření jako nyní na obchody vztahují i na farmářské trhy nebo trochu bizarně na prodejce střeliva, kteří smějí také otevřít své obchody. S jistým předstihem vláda povolila i prodej vánočních stromků, vánočních ozdob a také kaprů. Na tyto komodity se navíc na venkovních trzích nebude vztahovat zákaz nedělního prodeje.


Restaurace do jedenácti večer, ale jen přes okénko

S posunem zákazu nočního vycházení se mění i doba, do kdy mohou mít otevřeno restaurace, byť jde u nich jen o možnost nechat otevřená okénka výdejního stravování. I ta mohou být otevřena namísto do devíti večer až do jedenácti hodin.

Shromažďovat se teď mohou lidé moci nikoli ve dvou, ale už po šesti lidech. Při konání bohoslužeb, svateb či pohřbů se jich už smí účastnit dvacet lidí namísto původních patnácti.


Kultura ano, ale bez diváků

Vláda rovněž vyhlásila trochu paradoxní zrušení zákazu kulturních akcí, přičemž na nich ovšem nadále nesmí být diváci. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) to odůvodnil tímto vyjádřením: \""Úřednicky napsaná a možná absurdně znějící věta ze včerejšího usnesení vlády znamená jediné: Od pondělí se mohou natáčet a streamovat hudební, divadelní a jiná umělecká představení, ale stále platí, že na návštěvy divadel, koncertů atd. si budou muset lidé ještě nějakou dobu počkat.\""

Kina, divadla a koncertní sály tak zůstávají veřejnosti stále uzavřené. A stejně tak i muzea či galerie. Otevírají se naopak knihovny, přestože jen částečně - knihy mohou vydávat podobně jako restaurace jen přes výdejní okénka. 


S covidem je v nemocnicích přes pět tisíc lidí

Za pondělí přibylo v Česku 4 337 potvrzených případů nákazy Covidem-19. Aktivně tak s nemocí bojuje podle statistik ministerstva zdravotnictví přes 80 tisíc lidí, z toho více než pět tisíc lidí je s nákazou hospitalizováno a celkem 7 360 jich dosud zemřelo.

Protiepidemická opatření se nyní řídí podle indexu PES, který zohledňuje čtyři parametry: podíl pozitivních testů, počet nakažených seniorů, reprodukční číslo a počty nakažených na 100 tisíc obyvatel. Více v článku Místo semaforu bude Covid sledovat systém PES. Česko je na stupni čtyři


David Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama