Český chirurg Bohdan Pomahač navrhne kandidáty na Nobelovu cenu

Mimořádné pocty se dostalo světoznámému českému chirurgovi Bohdanu Pomahačovi. Nobelova komise ho oslovila a požádala, aby navrhl kandidáty na Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu pro rok 2019.

"Jaká čest!" napsal dnes Bohdan Pomahač na svém twitterovém účtu a zveřejnil dopis, kterým ho komise vyzvala k účasti na výběrů nominovaných lékařů a vědců. "Nobelova komise z Institutu Karolinska má tu čest pozvat vás k nominaci jednoho nebo více kandidátů na Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu 2019," píše se anglicky v žádosti.


Už jen vybírat kandidáty je pocta

Slova o cti z obou stran nejsou jen prázdně zdvořilá a uctivá. Jde skutečně o čest, protože právo nominovat kandidáty na Nobelovu cenu nemá jen tak někdo. Navrhovat je mohou například předchozí nositelé cen, členové Královské švédské akademie věd, stálí profesoři fakult medicíny ve Švédsku, Dánsku, Finsku, na Islandu a v Norsku a členové Nobelovy komise.

Aby se zohlednil i pohled jiných zemí, oslovuje Nobelova komise také profesory nejméně šesti fakult medicíny z univerzit po celém světě. Do tohoto výběru se dostal i český chirurg Bohdan Pomahač.


Pomahač má na výběr čas jen do konce ledna

Teď má čas do konce ledna, aby komisi navrhl jednoho nebo několik kandidátů, kteří by podle něj měli Nobelovu cenu získat. Bohdan Pomahač ale smí navrhovat jen kandidáty na cenu za fyziologii nebo lékařství. To je jedna z pěti cen, které ve své závěti v roce 1895 ustanovil švédský chemik a vynálezce dynamitu Alfred Nobel. Jde o ceny za fyziku, chemii, fyziologii nebo lékařství, literaturu a mír.

Komise pak návrhy kandidátů několik měsíců posuzuje a v říjnu vyhlašuje jejich vítěze. Laureáti si pak Nobelovy ceny přebírají z rukou švédského krále na slavnostním večeru ve Stockholmu. Děje se tak 10. prosince, v den výročí Nobelovy smrti.


Pro "Nobelovku" platí přísná pravidla

Kolem Nobelových cen panují přísná pravidla, která se tříbila více než jedno století. Bohdan Pomahač - i kdyby chtěl - nemůže například navrhnout sám sebe. Cenu také nelze udělit posmrtně, což může být významná komplikace. Mezi převratným objevem a jeho aplikací v praxi totiž může uběhnout dlouhá doba - někdy dokonce desítky let. To se stalo třeba americkému virologovi Francisi P. Rousovi. V roce 1911 zjistil, že některé viry mohou přenášet rakovinu. Nobelovu cenu za to ale dostal až v roce 1966, o více než padesát let později.


"Vynálezy zlepšují život", píše se na medaili

Cena za fyziologii nebo lékařství je jednou společnou kategorií. Nobel se zajímal o experimentální fyziologii a měl v úmyslu založit cenu podporující rozvoj vědeckých objevů pocházejících z laboratoří.

Podle pravidel z roku 1968 se smí jedna Nobelova cena rozdělit až mezi tři lidi. Dosud tak cenu za fyziologii nebo lékařství obdrželo 216 lidí. Nobelův fond držitelům cen také vyplácí nemalou částku, zhruba 23 milionů korun. Jejím smyslem bylo umožnit oceněným, aby mohli dál pokračovat ve své práci.

Ocenění dostávají medaili s portrétem Alfreda Nobela, kde je mimo jiné latinsky uvedeno Inventas vitam juvat excoluisse per artes, tedy "vynálezy zlepšují život, jenž je zkrášlován uměním". Jde o citát z Vergiliovy Aeneidy. Na medaili je také vyryté jméno jejího držitele. Součástí ocenění jsou i diplomy, ty ale nemají jednotnou podobu a jde obvykle o unikátní grafické dílo. 


David Garkisch

Foto: Flickr.com, CC BY 2.0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Péče o zrak dostává na frak. Odpadla motivace přijít k očnímu lékaři