Obrázek
Obrázek
Zprávy -
14/12/2021

Český lék proti rakovině na obzoru. Vstupuje do druhé fáze klinických studií

Česká firma SOTIO Biotech, kterou vlastní skupina PPF, uzavřela minulý týden smlouvu s největší farmaceutickou firmou na světě MSD (Merck & Co.) o spolupráci na klinickém vývoji protinádorového přípravku SOT101 v rámci klinické studii fáze II. Studie AURELIO-04.

reklama

reklama

Tato studie se už zaměří na hodnocení bezpečnosti a účinnosti přípravku SOT101 na bázi interleukinu IL-15 od společnosti SOTIO a přípravku KEYTRUDA od společnosti MSD u pacientů s vybranými typy nádorů pevných tkání. 

„SOT101 v kombinaci s přípravkem KEYTRUDA prokázal slibná klinická data v rámci probíhající klinické studie fáze I, AURELIO-03,“ uvedl profesor Radek Špíšek, generální ředitel společnosti SOTIO. 

„Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s MSD, světovým lídrem v oblasti onkologie, při ověřování účinnosti této kombinace přípravků v rámci klinické studie AURELIO-04 zaměřené na léčbu pacientů s různými typy nádorových onemocnění,” dodává.

reklama

Do studie vstoupí až 300 pacientů s karcinomy plic, kůže, tlustého střeva, jater, prostaty, či vaječníků ze Spojených států amerických a vybraných evropských zemí. Společnost MSD dodá pro studii přípravek KEYTRUDA.


Další tři přípravky na cestě

SOT101 je přípravek, který stimuluje imunitní systém tak, že aktivuje bílé krvinky, hlavně T-lymfocyty a NK buňky, aby zabíjely nádorové buňky. V imunoonkologii jde o nadějnou terapeutickou látku, která se navíc dobře kombinuje se zavedenými onkologickými léky.

SOTIO už získalo na začátku prosince 7,1 miliardy korun od skupiny PPF na další vývoj nových metod léčby nádorových onemocnění, mezi něž patří i zmíněný lék SOT101.

Do konce roku 2023 vstoupí do fáze klinických studií ještě tři nové přípravky, které SOTIO vyvíjí. Konkrétně půjde o přípravek BOXR1030, který představuje hlavní projekt společnosti v rámci CAR-T buněčných terapií u nádorů z pevných tkání. BOXR1030 se připravuje pro každého pacienta zvlášť s využitím jeho vlastního imunitního systému. Laboratorně upravené bílé krvinky (T-buňky) jsou ve formě injekce vráceny zpět do těla pacienta, kde najdou nádorové buňky a zabijí je. Klinická studie je už schválena a odstartuje začátkem příštího roku. 

Přípravek SOT102 je protinádorový přípravek na platformě ADC (konjugát protilátky a léku). ADC jsou nosiče cytostatik (například chemoterapie) se schopností cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce účinné léčivo bez toho, aby došlo k poškození zdravých buněk. Zahájení první klinické studie u pacientů s nádory žaludku a slinivky břišní je plánováno na březen 2022.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama