Hlavička
Rady a tipy -
29/01/2018

Chcete změnit pojišťovnu? Máte nejvyšší čas! Návod, jak na to

Svoji zdravotní pojišťovnu můžete změnit jednou za rok. Ale jen v určitý čas. Lhůta už se krátí. Navíc to není jen tak. Je potřeba dát pozor na několik háčků, abyste nakonec třeba nezůstali bez lékaře. Přinášíme návod na to, jak si pojišťovnu vybrat a jak ji změnit.

reklama

reklama

Nárok změnit zdravotní pojišťovnu má každý. Ale jen jednou za rok a pouze ve dvou vyhrazených termínech - vždy k 1. lednu nebo k 1. červenci. Ale ani pak to jednoduché není. O změnu je nutné požádat písemně a nejméně tři měsíce předem. To znamená, že pokud o změně uvažujete, máte na ni čas jen do konce března.

Samotná změna pak už tolik složitá není, ale pokud ještě nemáte jasno, kterou z pojišťoven vybrat, trochu úsilí vás to stát bude. A rozmyslet se důkladně, se v tomto případě opravdu vyplatí.


reklama

Dobře vybírejte, ať nezůstanete bez lékaře

Ještě než si vyberete svoji novou pojišťovnu, měli byste si rozmyslet, k jakým lékařům chodíte a jaké další máte ve svém okolí. Ne všichni mají smlouvu se všemi zdravotními pojišťovnami. Ta vaše mezi nimi může chybět a vy budete bez lékaře nebo budete muset dojíždět někam dál. Než se rozhodnete, klidně se se svým lékařem nebo lékaři poraďte.

Další důležitou věcí ke srovnání jsou benefity, které pojišťovny nabízejí. Jednotlivé nabídky se mohou výrazně lišit. Jde třeba o nejrůznější očkování zdarma, příspěvky na sportování, speciální vyšetření nebo třeba ozdravné pobyty u moře. Prosté srovnání nabídek vám také nepomůže, protože byste měli přihlížet ke svému věku a zdravotnímu stavu. Ne každou nabídku pojišťovny využijete a některá vám naopak může chybět.


Jak přestoupit k jiné pojišťovně

Pokud už se rozhodnete pro konkrétní pojišťovnu, není takový \""přestup\"" nic složitého. Jak už bylo výše řečeno, musíte se trefit do jednoho ze dvou termínů a žádost poslat nejméně tři měsíce předem. 

Změnit pojišťovnu může každý, kdo je způsobilý k právním úkonům. Za děti rozhodují jejich rodiče nebo jiní zákonní zástupci. Přihlášku podáváte k nové pojišťovně, která pak celý převod zajistí. Musíte mít ale s sebou ještě doklad totožnosti.

Pokud jste živnostník, musíte k přihlášce doložit také potvrzení o výši záloh, které jste platil předchozí pojišťovně. A vezměte si s sebou raději i kopii živnostenského listu. 

Složitější to mají také všichni státní pojištěnci - mezi ně patří děti, studenti, starobní nebo invalidní penzisté nebo třeba také lidé zapsaní na úřadech práce. Ti budou muset vedle přihlášky i doložit, že spadají do vyjmenovaných skupin.

A nakonec byste také měli vrátit kartičku staré pojišťovny.


Nezapomeňte změnu nahlásit zaměstnavateli a lékařům

Až přejdete k nové pojišťovně, čeká vás ještě jedna důležitá povinnost. Do osmi dnů to musíte - opět raději písemně - nahlásit vašemu zaměstnavateli. Pozor, opravdu to udělejte, pokud se chcete vyvarovat problémů v budoucnu.

\""V případě, že byste změnu nenahlásili, platby pojistného, které za vás odvádí i váš zaměstnavatel, by se nepřesměrovaly k nové pojišťovně. Poté by u původní pojišťovny vznikl přeplatek, zatímco u nové nedoplatek s hrozbou penále. To pak zaměstnavatel může vymáhat od vás. Změnu pojišťovny nahlaste i lékařům, které navštěvujete,\"" varovala tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.


Vybírat si můžete z těchto sedmi zdravotních pojišťoven:

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (111)

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)

Oborová zdravotní poj. zam. bank, poj. a stav. (207)

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211)

Revírní bratrská pokladna, zdrav. pojišťovna (213)

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama