Hlavička
Zprávy -
24/01/2019

Chřipka je tady, přichází pravidelná epidemie. Nemoc už zabíjela

V Česku právě odstartovala epidemie chřipky. Ukázala to čísla Státního zdravotního ústavu, podle kterých chřipkou aktuálně onemocnělo 1 158 lidí na 100 000 obyvatel. S rozvinutou epidemií se potýká dalších 16 zemí v Evropě. Případů bude teď patrně přibývat.

reklama

reklama

Chřipka udeřila se stejnou pravidelností a načasováním jako přichází po prosinci leden. Právě v tomto měsíci se v Česku každý rok objevuje epidemie chřipky a letošek to opět potvrdil. Neznamená to ovšem, že by tu nemoc dosud nebyla. Její sezona přichází na podzim a od té doby už dostala 39 lidí s vážnými zdravotními komplikacemi na jednotky intenzivní péče. Sedm lidí nemoci podlehlo.


Epidemie už zasáhla většinu Evropy

reklama

O počínající epidemii chřipky informoval na svém webu Státní zdravotní ústav. Stav epidemie vyhlašuje ve chvíli, kdy je na 100 000 obyvatel 1 500 nemocných. Současný údaj 1 158 nemocných se tomu už začíná přibližovat, a navíc případů přibývá. 

Skutečná čísla nemocných chřipkou jsou ale nepochybně větší, protože ne všichni pacienti navštíví lékaře, někteří se léčí sami. Navíc někteří lékaři nemocné na krajské hygienické stanice nehlásí. Nemocných by tak mohlo být podle odhadů epidemiologů ve skutečnosti až desetkrát víc.

Podobná je situace i v Evropě, někde dokonce horší. Plošnou epidemii chřipky hlásí aktuálně 16 zemí, což je o šest víc než o týden dříve. Jde o Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Gruzii, Island, Itálii, Litvu, Norsko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Skotsko.


Chřipka zabíjí i mladé a zdravé

Chřipka bývá podceňována jako sezonní nemoc, cosi jako nachlazení. Lékaři ale varují, že jde o vážnou hrozbu. „V Česku na chřipku každý rok zemře tisíc až dva tisíce lidí,“ potvrdil Našemu zdravotnictví profesor Petr Pazdiora, přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty UK v Plzni.

„Jakmile se chřipka dostane třeba do léčebny dlouhodobě nemocných, buďte si jisti, že tam nebude jen jeden mrtvý, ale určitě několik,“ doplnila toto varování Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemiologického odboru Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Nezřídka ale chřipka zabíjí i mladé lidi v dobré kondici. Jedinou účinnou obranou je očkování, které ovšem zejména Češi opomíjejí. Stabilně se nechá v tuzemsku očkovat zhruba jen pět procent lidí, i když by to podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) mělo být alespoň 30 procent populace. 


Náklady na jednoho nemocného jsou skoro 60 tisíc korun

Chřipka je nejen nebezpečí pro zdraví, ale je i ekonomicky nákladná. Jeden nemocný stojí celkem 58 696 korun. Takové jsou průměrné náklady pacienta, státu, zdravotních pojišťoven i zaměstnavatele. Více například v článku Češi ignorují očkování proti chřipce. Umírají, zabíjejí jiné a ztrácejí peníze.

Na očkování je ale v případě začínající epidemie chřipky už pozdě. Vývoj protilátek v těle trvá po očkování asi dva týdny. Ti, co se nechali očkovat, udělali dobře. Podle Státního zdravotního ústavu převažuje typ chřipky A a druh H1N1. Cirkuluje rovněž A/H3N2. Aktuální vakcína, kterou se očkuje, přitom obsahovala ochranu právě proti těmto dvěma druhům.


Virus chřipky je odolný, na ruce se drží celý den

Virus chřipky se nepřenáší pouze vzduchem, číhá doslova všude. Například na ruce – pokud do ní nemocný zakašle, je přenosný ještě 24 hodin. Ještě delší dobu, až dva dny, přežije virus chřipky na tvrdém bezpórovém povrchu, jako je plast nebo nerezová ocel. Vhodné je proto dodržovat preventivní opatření. Více například v článku Jak správně kašlat a kýchat? Není to těžké, ale chyby děláme skoro všichni.

Bezpečně lze chřipku určit jedině laboratorním vyšetřením, ale od běžného nachlazení se výrazně liší. Její nástup je rychlý, tělesná teplota vystoupá během jediného dne až ke 40 °C. Projevuje se také bolestí kloubů, naopak rýma a kašel k běžnému obrazu chřipky nepatří, spíše přicházejí až po ní.


David Garkisch

Foto: Nasa.gov


reklama

reklama

reklama

reklama