Chřipka nepolevuje. Nepřecházejte ji, škodí srdci a vede i k transplantaci

Epidemie chřipky v Česku neutichá, pacientů naopak přibývá. Nejvíce právě u lidí v produktivním věku. Nejen proto, že nejsou očkovaní, ale nepochybně se na situaci podílejí i ti, kteří nemoc přecházejí. Šíří ji tak mezi ostatní a mohou vážně uškodit i sami sobě.

Česko je stále uprostřed epidemie chřipky, podobně jako většina států Evropy. Nemocných v tuzemsku neubývá, ale přibývá. Ve srovnání s předchozím týdnem (více zde: Česko zasáhla epidemie chřipky. Nejlepší rada? Vyhýbat se lidem) jde o vzestup o 2,5 procenta. 

Podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který výskyt chřipky monitoruje, je aktuální nemocnost na úrovni 1 757 nemocných na 100 000 obyvatel. To spolehlivě přesahuje hranici epidemie.


Chřipka teď nejvíc řádí mezi dospělými

Lidé, kteří se nechali očkovat, udělali dobře. Součástí čtyřvalentní vakcíny byla i ochrana před virem A/H1N1, který se právě teď mezi lidmi šíří nejvíc. „Nejnovější údaje potvrzují, že i nadále probíhá plošná chřipková epidemie na celém území Česka. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ potvrdila hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Vzestup lékaři evidují hlavně u dospělých v produktivním věku, tedy ve věkové skupině mezi 25 až 59 lety věku. Mezi jednotlivými kraji nejsou významné rozdíly, ale nejvyšší nemocnost hlásí hygienici z krajů Libereckého, Jihomoravského, Zlínského, Plzeňského a Moravskoslezského. 


Chřipka je odolný virus

To, že právě teď chodí s chřipkou k lékaři dospělí v produktivním věku, je zčásti vinou těch, co nemoc přecházejí. Chřipka je mimořádně virulentní a virus poměrně odolný. Na klice nebo držadle ve vlaku či autobuse vydrží až dva dny, na ruce, kterou jste si dali před pusu při kašlání, pak asi čtyřiadvacet hodin.

O tom, jak virus nešířit, jsme psali například v článku Jak správně kašlat a kýchat?. Pokud se chcete spolehnout na vlastní obranu, je nutné pečlivě dodržovat hygienická pravidla. Více o tom v textu Braňte se chřipce a naučte se umývat si ruce správně. Chybujeme všichni.


Nemoc šíří i lidé, co ji přecházejí

Tak jako tak ale všichni doplácíme nejen na neproočkovanost populace, ale i na lidi, kteří nemoc raději přecházejí, než aby ji léčili a sami se izolovali. Někteří to dělají nevědomě, jiní mají pocit, že i v takové chvíli musejí cestovat a pracovat.

Takové přecházení chřipky je mimořádně nebezpečné hlavně pro ty, kteří ho aplikují na sebe. Lékaři to stále opakují – chřipka není nachlazení, ale vážné virové onemocnění celého organismu.

Už jen nákaza chřipkou může být nebezpečná a leckdy smrtící. Ročně v Česku zabije až dva tisíce lidí. A i pouhé přecházení chřipky může být fatální nebo přinést doživotní následky.


Chřipka dokáže zničit i srdce

Nejčastější komplikací při chřipce bývají přidružené záněty průdušek nebo plic. Ještě nebezpečnější ale je, pokud infekce přeroste v napadení jiných orgánů. Hned první v pořadí bývá srdce. Neléčená chřipka tak může vést například k zánětu srdečního svalu, zánětu osrdečníku nebo k napadení a poruchám funkce srdeční chlopně.

Podle dostupných statistik je třeba kardiak na životě ohrožen 52krát více než zdravý jedinec. Riziko infarktu je až dvojnásobně vyšší, a navíc člověku hrozí ještě několik týdnů poté, co chřipkou onemocní. I když pacient s (navíc neléčenou) chřipkou tato rizika přestojí, může v příštích letech čekat chronické problémy se srdcem, ovšem také třeba s klouby. V krajním případě může přechozená chřipka vést až k nutné transplantaci srdce.


Epidemie zuří ve většině Evropy

Epidemie chřipky v Česku mimo jiné dokazuje, jak je současný svět propojený, jak snadno se viry mohou šířit a také fakt, že nemoci neznají hranic. Nejsme v tom totiž zdaleka sami. Ve fázi plošné epidemie chřipky je i nadále většina evropských států včetně našich sousedů – plošnou epidemii hlásí Německo, Rakousko i Polsko.

„Převažuje stále virus typu chřipky A (A/H1N1), ale v řadě zemí a s různou intenzitou zároveň cirkuluje i virus A/H3N2. Turecko, Ukrajina, Uzbekistán, Lucembursko, Francie, Izrael a Ukrajina uvádí momentální dominanci viru typu A/H3,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0


Anketa

Necháváte se nebo necháte očkovat proti chřipce?

Celkem hlasovalo 452 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Proč chybí léky? Za vším jsou peníze. Co dělat, když lék neseženete?