Hlavička
15/02/2018

Čína hlásí první přenos ptačí chřipky H7N4 na člověka. Žena se uzdravila

První případ lidské infekce ptačím kmenem chřipky H7N4 na světě oznámila Čína. Starší žena ji zřejmě chytila od drůbeže, které se dotýkala. Po měsíci se uzdravila, aniž by nemoc přenesla na někoho jiného. Jde přesto o alarmující zprávu. Ptačí chřipka dovede masivně zabíjet.

reklama

reklama

To, že se kmen ptačí chřipky H7N4 přenesl historicky poprvé na člověka, oznámily čínské úřady ve středu. Neblahé prvenství drží osmašedesátiletá žena z východní pobřežní provincie Jinagsu.


Dotýkala se drůbeže, uvedli lékaři

reklama

První symptomy nemoci se u ní rozvinuly 25. prosince. Do nemocnice ji přijali 1. ledna a už koncem měsíce ji jako uzdravenou lékaři propustili.

\""Před nástupem příznaků se dotkla živé drůbeže. Všechny její blízké kontakty neměly během sledování žádné příznaky,\"" oznámila vláda v Hongkongu. Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí mezitím zjistilo, že šlo o ptačí virové geny, napsala agentura Reuters.


Ptačí chřipka H7N9 zabila čtyři lidi z deseti

I když tento kmen ptačí chřipky tentokrát nezabíjel, jde o znepokojivou zprávu. Je to další druh ptačí chřipky přenosné na člověka. Svět - a Čína především - má se smrtící ptačí chřipkou už smutné zkušenosti. 

Od roku 2013 v Číně jiný kmen ptačí chřipky (H7N9) zabil nejméně 600 lidí a celkem jí ve světě podlehlo už 1500 nemocných. Alarmující je na ní vysoký počet mrtvých. Této ptačí chřipce podlehlo čtyřicet procent z těch, co jí onemocněli. 

David Garkisch

Foto: Flickr, Creative Commons 2.0


reklama

reklama

reklama

reklama