Čínská medicína mizí ze zdravotnictví. Poslanci ji škrtli a označili za léčitelství
Poslanci napravili nebezpečný precedens, který loni přiznal čínským léčitelům status odborných zdravotnických pracovníků. Loňský zákon pozměnili novelou tak, že z něj čínská medicína vypadla a lidé, kteří ji v Česku praktikují, jsou opět pouhými léčiteli.
reklama
reklama
Povýšení čínské medicíny mezi zdravotnické obory prosadil loni tehdejší šéf sněmovního zdravotnického výboru Roman Prymula (ANO). Chybu si jako první uvědomili senátoři Alena Dernerová (za SD-SN) a nedávno zesnulý Vladimír Plaček (ČSSD). Připravili novelu zákona, která čínské léčitele znovu vyřadila ze zdravotnických profesí. Teď ji potvrdila i sněmovna hlasy 135 poslanců ze 164.
S novelou ještě musí souhlasit Senát a podepsat ji prezident. Problémy se však neočekávají – proti čínské medicíně se vzedmula silná a jednotná kritika lékařské, vědecké i akademické obce. Hrozilo, že ji budou vyučovat i vysoké školy a absolventi oboru by pak získávali magisterské a bakalářské tituly. S nimi by byli blíž možnosti, aby jejich léčitelské služby proplácely také pojišťovny.
reklama
Osud čínské medicíny ohrožuje i stavbu její kliniky v Hradci
Pro vyškrtnutí čínské medicíny hlasoval například i poslanec ANO a lékař Rostislav Vyzula, který její zapsání do zákona dříve podporoval. „Myslím, že se tím posuneme mezi civilizované zákony,“ prohlásil Vyzula k výsledku hlasování poslanců. Vítá, že čínská medicína bude naopak zahrnuta do připravovaného zákona o léčitelích. Jeho návrh už má ministerstvo zdravotnictví zpracovaný.
Nejistý osud čínské medicíny v Česku, která na scénu vtrhla stejně rychle, jako ji opouští, hatí i projekt kliniky čínské medicíny v hradecké fakultní nemocnici. Stavba největšího takového centra v České republice už byla na spadnutí, dokonce padlo i stavební povolení.
Potíže začaly už počátkem letošního roku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyslyšel kritiku a nechce už kliniku v areálu nemocnice. Více v článku Plánovaná čínská klinika má potíže. Ministr ji chce vyhodit z nemocnice.
Kvůli šarlatánství pytláci vyhlazují vzácné druhy zvířat
Vyškrtnutí čínské medicíny z české legislativy situaci komplikuje ještě víc. Přiznal to i náměstek ministra Roman Prymula, který jinak šíření čínské medicíny podporuje. Z plánovaného centra v Hradci Králové možná sejde definitivně.
„Proti čínské medicíně je nyní poměrně vysoká averze. Nejsem si jistý, že je nyní vhodný čas začít stavět. Měli bychom se dohodnout, za jakých podmínek do toho jít a zda vůbec. V tuto chvíli je míra nejistoty taková, že projektu nemůžeme dát zelenou. Sliby investorů, že je to finančně kryto, jsou jenom ústní, nemáme žádný písemný podklad, že tomu tak skutečně je. Dohoda je zatím v nedohlednu a poměrně reálná je varianta, že centrum čínské medicíny v Hradci nevznikne,“ řekl pro iDnes.cz Rostislav Prymula.
Čínská medicína poslední dobou skutečně ztrácí kredit. Například kvůli zprávám o pytláctví a obchodu se vzácnými zvířecími druhy. Čínská medicína totiž využívá části jejich těl pro pochybné léčitelství. Blíže jsme o tom psali v textu Vyhubení nosorožců? Kvůli pověrám čínské medicíny vymírají i další druhy.
Tradiční čínská medicína? Mýtus! Vymyslel ji Mao Ce-tung
Přestože se mnoho lidí domnívá, že jde o prastarý a ověřený způsob léčení, opak je pravdou. Tradiční čínská medicína je mýtus. Ve skutečnosti je stará zhruba sedmdesát let a v Číně ji postupně zavedl „velký kormidelník“, předseda komunistické strany Mao Ce-tung. Rozhodně však nešlo o pokrok, ale o krajně nouzové řešení. V komunistické diktatuře Číny se nedostávalo skutečných lékařů, zejména na venkově, kde žila většina obyvatel.
Mao Ce-tung se rozhodl kritický nedostatek lékařů nahradit jejich výrobou. V polovině sedmdesátých let vyškolil během několika málo měsíců celou armádu „tradičních čínských lékařů“. Titul získali ve tříměsíčních a pětiměsíčních kurzech. Čína tak měla během okamžiku dalších 150 tisíc lékařů a 350 tisíc zdravotníků.
Ti by pochopitelně nedokázali vstřebat v rychlokurzech poznatky moderní medicíny, a tak jim komunisté namixovali „tradiční“ čínskou medicínu z metod, jako je vykuřování, aromaterapie, akupunktura či nejrůznější diety a užívání bylinek. Na zdravotní stav Číňanů to nemělo valný vliv, ale alespoň měli placebo lékařské péče.
David Garkisch
Foto: Flickr.com, (CC BY 2.0)
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama