Hlavička
Rady a tipy -
26/10/2020

Co s pozitivním testem? Záchranku nevolejte zbytečně, ani nic neutajujte

Záchranné služby v Česku jsou přetěžované pacienty s covidem-19. Přitom k nim sanitky často nemusejí vyjíždět a neslouží ani k jejich převozu k lékaři, pokud nemají zdravotní komplikace. Záchranky proto vyzývají, aby lidé byli ohleduplní a šetřili zbytečné výjezdy.

reklama

reklama

Neznamená to, že by se záchranky o pacienty s nákazou koronavirem nebo jen podezřením na ni, nestaraly. Mají v provozu speciální vozy tzv. biohazard týmů, které vyjíždějí jen k těmto pacientům a přitom jejich potíže s koronavirem ani nemusejí přímo souviset.


Hovorů je více a jsou delší, potvrzují záchranáři

reklama

Potíž je, že nejen tyto speciální týmy, ale i běžné záchranáře přetěžují pacienti s covidem. Někdy jen proto, že vyžadují převoz k lékaři. „Za září jsme zaznamenali zhruba desetiprocentní nárůst výjezdů oproti loňskému roku. Další nárůst přinese s jistotou i tento měsíc. Proč? Nezvedá se počet výjezdů k vážným případům, při kterých je ohroženo zdraví a život pacienta, ale roste počet volajících, kteří mají pozitivní nález na covid-19, ale jsou bez příznaků nebo s lehkým průběhem nemoci a žádají si našich služeb a následný transport do zdravotnického zařízení,“ popisuje současnou situaci mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Podobné zkušenosti mají i záchranáři z Jihomoravského kraje. „Hovorů je více a jsou delší, proto prosíme, nepřetěžujte naši tísňovou linku. Snažte se v maximální možné míře zařídit sami to, co je reálně ve vašich silách. Řeč je například o bolesti zad či drobných poraněních. Pochopitelně u vážných stavů rádi pomůžeme. Použití roušky u pacienta, pokud to jeho stav dovolí, i všech přítomných by pak mělo být samozřejmostí,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.


Lidé mají obavy o ošetření

Epidemie koronaviru vyvolává podle svědectví záchranářů dvě opačné reakce. Lidé, kteří volají na tísňovou linku buď své zdravotní potíže přehánějí, nebo je záchranářům naopak zatajují. V obou případech se patrně projevuje obava, aby se pacienti dočkali ošetření. 

„Setkáváme se v posledních dnech na jednu stranu s tím, že na linku 155 volají pacienti, kteří nadhodnocují závažnost svého stavu. Když přijede posádka na místo, ukáže se, že stav zdaleka tak vážný, jak byl avizován, není. Možná hraje svoji roli obava o volná lůžka. Všichni věříme, že k nedostatku lůžek ve zdravotnických zařízeních nedojde, ale i v případě, že by došlo, bude rozhodovat zdravotní stav, nikoliv faktor, kdo si zavolal dřív. Snažíme se pochopit i to, že lidé jsou laikové a často závažnost stavu sami nedokážou určit,“ píší ve svém vzkazu na Facebooku jihomoravští záchranáři.

Některé jejich výjezdy jsou úplně zbytečné, pacienta sice navštíví, ale nikam ho nepřevezou. I když jde o nákazu covidem-19, neznamená to ve většině případů hospitalizaci. Pozitivně testovaní lidé bez komplikací by měli zůstat doma, omezit kontakt v rodině a nosit roušku.

„Za dodržení běžných hygienických opatření není riziko nákazy při péči o nemocného příbuzného výrazně vyšší. Pobyt ve společné domácnosti nemusí nutně znamenat, že dojde k předání nákazy. V případě zhoršení potíží je samozřejmě na místě nám zavolat, rádi pomůžeme,“ vzkázali jihomoravští záchranáři.


Zatajování příznaků covidu záchranáře ohrožuje

Opačným extrémem je, že lidé při volání na tísňovou linku své skutečné potíže zatajují. I když mají třeba zranění, operátorům raději neřeknou, že mají zároveň i teplotu a kašel. Občas dokonce tvrdí, že nemají doma teploměr.

Obavy, že by k nim pak posádka nechtěla vyjet, však záchranáři vyvracejí. „Prosíme, nevěřte mýtům, že k pacientům s příznaky onemocnění covid se obáváme jezdit. Jezdíme ke všem, kteří naši pomoc dle platné legislativy potřebují, bez ohledu na probíhající epidemii. Naše posádka samozřejmě používá ochranné prostředky na každý výjezd. Ovšem k pacientovi, u něhož je podezření na onemocnění covid, použije vyšší stupeň ochrany,“ vysvětlují jihomoravští záchranáři.

Zdůrazňují, že kvůli ochraně sebe samých i pacientů potřebují znát všechny potřebné informace už při příjezdu. „Používejte roušky, říkejte našim operátorkám a operátorům na lince 155 pravdivé údaje a teploměr by měl být nezbytnou součástí každé domácí lékárničky. Děkujeme,“ napsali jihomoravští záchranáři.


Být pozitivní neznamená hospitalizaci

Jejich kolegové ze středočeského kraje sice rozumí strachu pacientů, ale rovněž upozorňují, že podobné telefonáty i výjezdy zbytečně zatěžují nejen operátory na tísňové lince, ale především záchranářské sanitky. V případě zatajení symptomů nákazy záchranáře naopak ohrožují.

„Být covid pozitivní není hned indikace k výjezdu posádky a hospitalizaci. Nakažený by měl dodržovat přísnou karanténu a léčit se při lehkém průběhu nemoci doma. V případě komplikací – při dušnosti a vysokých teplotách, pokud je pacient i v rizikové skupině (věk, jiné onemocnění), volejte samozřejmě linku 155,“ vzkázali středočeští záchranáři.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama