Čunkův sen o miliardové nemocnici ve Zlíně se zhroutil. Kraj stavbu neschválil

Zastupitelé Zlínského kraje dnes odmítli stavbu nové krajské nemocnice za osm miliard. Projekt přitom prosazoval hejtman kraje Jiří Čunek, ale ani v koalici nenašel dost hlasů. Co bude s projektem dál, je nejisté. Dlouhodobě se počítá s rekonstrukcí stávající nemocnice.

Záměr postavit úplně novou nemocnici „na zelené louce“ ve Zlíně-Malenovicích rozdělil obyvatele kraje, lékaře a sestry, a jak se dnes ukázalo, tak i krajské zastupitele, a dokonce i tamní koalici. Zlín má už přes deset let zpracovaný plán na rekonstrukci dosavadní Krajské nemocnice Tomáše Bati. Hejtman Čunek ale přišel s nápadem postavit nemocnici zcela novou.

Spory o to, jestli opravit starou nebo postavit novou nemocnici, dnes zřejmě rozhodlo krajské zastupitelstvo. Čunkův plán zastupitelé odmítli. Pro bylo 21 zastupitelů ze 41 přítomných, což na prosazení nové nemocnice nestačilo. Chyběly k tomu dva hlasy. Koalice (KDU, ANO, STAN, ODS) by jich sice teoreticky měla dát dohromady 29, ale někteří koaliční zastupitelé se hlasování zdrželi nebo hlasovali proti. Výsledkem je, že kraj investici za osm miliard odmítl.


Čunek k partnerům z koalice: Jsou to podrazáci

Zastupitelé o Čunkově návrhu jednali už počátkem dubna. Po dlouhých sedmi hodinách se shodli jen na tom, aby hejtman zpracoval i oponentní posudek. „Za nás je to uspěchané,“ prohlásil tehdy zastupitel a krajský šéf ANO (člen koalice) Pavel Pustějovský. Více jsme o tom psali v článku Čunkovy plány s nemocnicí za miliardy u kraje narazily. Bojí se zadlužit.

Jde o to, že hejtman Čunek zastupitelům tvrdí, že nová nemocnice vyjde na osm miliard a bude hotová za šest let. Naopak rekonstrukce stávající nemocnice by podle něj stála deset milionů a trvala by dvojnásobnou dobu. „Jsou to podrazáci,“ řekl dnes na adresu zastupitelů z ANO kvůli jejich hlasování Čunek. Podle něj podporu nové nemocnici slíbili.


Jiný posudek tvrdí, že rekonstrukce bude levnější

Jenže osočení zastupitelé to rozporují a odmítají. Čunek nedodal posudek o tom, nakolik by skutečně přišla rekonstrukce a dostavba staré nemocnice. Označil dokonce za nesmysl zpracovávat investiční záměr na opravu stávajícího areálu. Od opozice se přesto objevil jiný posudek, podle kterého je rekonstrukce staré nemocnice o čtvrtinu levnější než stavba nové.

„Chtěli jsme od začátku dva srovnatelné návrhy řešení, ale ty jsme nedostali,“ prohlásil krajský šéf hnutí ANO a zastupitel Pavel Pustějovský. Při hlasování tak zjevně převážili ti, kteří se obávali velkého zadlužení kraje a číslům hejtmana Čunka nevěří.

I přes hlasování zastupitelů není úplně jasné, co se teď s nápadem Jiřího Čunka bude dít dál. On sám chce v prosazování nápadu dál pokračovat. „Z dnešního rozhodnutí nadšený nejsem. Zároveň to podle mě ale neznamená konec projektu nové nemocnice v Malenovicích, a to například i proto, že o změně územního plánu má městské zastupitelstvo hlasovat až na podzim tohoto roku. Projekt se tedy podle mě rozhodně zastavit nemusí a ani to neočekávám,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů Čunek.

Jenže nakonec bude vždycky záležet na hlasování krajských zastupitelů, které by musel přesvědčit. I předchozí anketa Našeho zdravotnictví ukázala, že pro opravu stávající nemocnice by hlasovalo 93 procent všech zúčastněných.


David Garkisch

Ilustrační foto: Krajský úřad Zlínského kraje (vizualizace nové nemocnice)


Anketa

Věříte hejtmanovi Jiřímu Čunkovi, že by stavba nové nemocnice byla levnější než rekonstrukce té současné?

Celkem hlasovalo 59 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům