Miliardy vybrané na zdravotním pojištění zřejmě zůstanou na účtech pojišťoven. Ministr Adam Vojtěch dnes odmítl uvolnit část rezerv do rozpočtu českého zdravotnictví. Oznámil to po jednání s tzv. krizovým štábem, který sdružuje zdravotníky, odboráře i zástupce pacientů.
reklama
reklama
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch stále odmítá uvolnit pro české zdravotnictví miliardy, které z odvodů pacientů a daňových poplatníků nastřádaly zdravotní pojišťovny. Ty na svých účtech zadržují jako rezervu asi 56 miliard korun.
Pojišťovny zadržují desetkrát víc peněz, než jim ukládá zákon
reklama
Podle zákona musí mít zdravotní pojišťovny jako rezervu 1,5 procenta rozpočtu, tedy částku, která odpovídá asi čtyřem dnům péče o jejich klienty. V současné době ovšem na účtech zadržují asi desetkrát tolik.
Zdejší systém zdravotní péče je nastavený tak, že jím vybrané peníze v podstatě neustále \""protékají\"". Krizový štáb proto upozorňuje, že uložené rezervy pojišťoven ve zdravotnictví aktuálně chybějí. Zdravotníci, odboráři i zástupci pacientů proto po ministrovi požadují, aby část z těchto rezerv uvolnil. Je to totiž výhradně v jeho moci - stačí, aby to nařídil v úhradové vyhlášce, kterou sestavuje.
České zdravotnictví? V Evropě je jako chudý příbuzný
Příští rok by české zdravotnictví mělo stát odhadem asi 346 miliard korun. To je o 25 miliard korun více než loni. Zdravotníci ale požadují celkem 45 miliard navíc a ukazují právě na peníze, které leží ve zdravotních pojišťovnách. Argumentují tím, že zatímco nemocnicím rostou dluhy a nedostává se jim personálu, pojišťovnám bobtnají účty.
Ačkoliv stát, jak upozorňuje ministr Adam Vojtěch, na zdravotnictví uvolní příští rok dosud nejvyšší částku, stále výrazně zaostává za tím, kolik na zdravotnictví platí jiné evropské státy.
Obvyklým ukazatelem je poměr k hrubému domácímu produktu (HDP). Česko dává na zdravotní péči zhruba 6,8 procenta HDP. To je hluboce pod průměrem EU, který odpovídá 9,9 procentům HDP. Srovnatelně kvalitní zdravotnictví v Německu přitom stojí tamní státní pokladnu 11,1 procenta HDP, ve Francii je to 11,5 procenta a třeba ve Švýcarsku dokonce 12,3 procenta HDP, tedy bezmála dvojnásobek toho, kolik získává české zdravotnictví.
Zdravotníci chtěli jednat s Babišem. Ten byl na zahraniční cestě
Odboráři a zdravotníci se dnes chtěli sejít přímo s premiérem Andrejem Babišem. Ten ale na poslední chvíli vzkázal, že jednání kvůli zahraniční cestě nestihne a zastoupil ho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Podle očekávání ale jednání s ministrem k ničemu nevedlo. Vojtěch označil protest čtrnácti organizací jako \""nátlak lidí, kteří si nevyjednali, co si představovali\"" a odmítl požadavek, aby zdravotní pojišťovny rozpustily zhruba polovinu svých rezerv ve prospěch zdravotnictví. Zdravotníci proto dále trvají na jednání s premiérem Babišem. Ten jim dnes alespoň slíbil, že najde náhradní termín.
V každé české nemocnici se porušuje zákoník práce
Podle krizového štábu je české zdravotnictví hluboce podfinancované. Důsledkem je, že v nemocnicích chybí lékaři i sestry a další personál. Ten zbývající je přetěžovaný natolik, že to odporuje zákonům.
\""V každé české nemocnici se dnes porušuje zákoník práce a zaměstnanci jsou přetěžováni,\"" řekla dnes novinářům před ministerstvem zdravotnictví předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Dopad to má podle krizového štábu už i na pacienty, kterým se neúměrně prodlužují čekací doby na nejrůznější vyšetření nebo zákroky.
Začneme dodržovat zákon, hrozí lékaři i sestry
Pokud premiér nebo ministr zdravotnictví požadavkům na částečné uvolnění rezerv pojišťoven nevyhoví, jsou zdravotníci připravení k nejrůznějším formám protestů. Jednou z nich by mělo být i dodržování zákoníku práce. Lékaři a sestry ze zákona nesmí stávkovat, ale pokud by odmítli sloužit nelegální přesčasy, patrně by to narušilo chod většiny českých nemocnic.
Kromě toho \""krizový štáb\"" plánuje od pondělí zahájit v českých městech a nemocnicích ve všech krajích kampaň, která má upozornit na to, jak je zdejší zdravotnictví podfinancované, personál přetížený a nucený k porušování zákona.
Krizový štáb v tuto chvíli sdružuje čtrnáct organizací reprezentujících jak lékaře a sestry, tak i pacienty. Jde o Asociaci českých a moravských nemocnic, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, Českou lékařskou komoru, Národní radu osob se zdravotním postižením, Svaz pacientů, Charitu ČR, Diakonii Českobratrské církve evangelické, Asociaci domácí péče, Českou asociaci sester, Radu seniorů, organizaci Gratia futurum 913, Českomoravskou konfederaci odborových svazů a Asociaci samostatných odborů.
David Garkisch
Foto: David Garkisch
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama