Česká lékařská komora upozorňuje, že pojišťovny znovu neproplatily lékařům péči, na jejíž úhradu mají nárok. V posledním "uzavřeném" roce 2017 jde o částku 1,31 miliardy korun. Komora proto vyzývá lékaře, ať se jí nechají v jednáních zastupovat a podepíší plnou moc.
Představte si, že jako truhlář vyrobíte stůl a k němu čtyři židle, ale dvě z nich zadarmo, protože vám je nikdo nezaplatí. V takové situaci jsou ambulantní lékaři v Česku. Udělají svoji práci, ale pojišťovny jim ji neproplatí v plné výši.
To je fakt, který potvrzují i data samotných pojišťoven. Česká lékařská komora (ČLK) o tato data požádala a podle posledního statisticky uzavřeného roku 2017 jde o částku 1,31 miliardy korun. To jsou přitom peníze za péči, kterou lékaři odvedli v souladu s pravidly, takzvaně lege artis.
Za pět let dluží pojišťovny lékařům přes pět miliard
Na tuto částku upozornil prezident lékařské komory Milan Kubek ve svém úvodníku pro časopis Tempus medicorum. Vyzývá proto lékaře, aby komoře dali svou plnou moc pro jednání s pojišťovnami. Jenom tak podle Kubka hlas komory a lékařů získá na váze, a to navíc s odborným i právním zastoupením.
Nejde přitom o žádnou novinku. Už loni komora spočítala, kolik pojišťovny dluží lékařům za neproplacenou péči. Za pět let jde o celkem 4,3 miliardy korun. Více například v článku Pojišťovny okrádají lékaře. Dluží jim neproplacenou péči za miliardy.
Kubek varuje lékaře: Nepodepisujte nic, co pro vás nebude výhodnější
V této souvislosti se prezident Milan Kubek věnuje i aktuální situaci, kdy pojišťovny s jednotlivými lékaři uzavírají dodatky k úhradové vyhlášce. Lékaře varuje před unáhleným podpisem takových smluv. „Také tentokrát jsme svědky lidové tvořivosti některých oblastních poboček, které si úhradovou vyhlášku vykládají po svém a snaží se lékařům vnucovat nevýhodné smlouvy,“ upozorňuje Kubek.
Lékaři by podle něj měli podepisovat jen dodatky, které jsou pro ně výhodné. „Pokud totiž žádný dodatek nepodepíši, pak jsou mi pojišťovny stejně povinné platit podle vyhlášky. Krátit výši záloh nebo opožďovat jejich výplatu bez mého souhlasu pojišťovny nesmí,“ doporučuje prezident komory lékařům.
K tomu ovšem radí opravdu pečlivě prostudovat navrhované smlouvy a dbát na to, aby před jejich podpisem pojišťovny dodaly všechny parametry pro výpočet budoucích úhrad. „Kdo podepíše nevýhodnou smlouvu, nemůže se divit, když mu následně nepomůže ani soud,“ dodává Kubek.
(Foto: Pixabay.com, CC0)
Celý text úvodníku prezidenta České lékařské komory přinášíme zde:
Kubek: Jste nespokojeni s platbami od pojišťoven
Nový rok 2019 sotva začal a zdravotní pojišťovny již rozesílají soukromým lékařům návrhy dodatků ke smlouvám o úhradě zdravotní péče. Také tentokrát jsme svědky „lidové tvořivosti“ některých oblastních poboček, které si úhradovou vyhlášku vykládají po svém a snaží se lékařům vnucovat nevýhodné smlouvy. V této souvislosti je vhodné připomenout si alespoň tři zásady, jejichž respektování může nám soukromým lékařům ušetřit i desítky tisíc korun.
První zásada je vlastně opakováním známého úsloví, že smlouvu sice podepsat mohu, ale pořádně si ji předtím přečíst musím. Žádný spěch! Pojišťovny nemají právo stanovit svévolně nějaké krátké lhůty pro podpis. Pokud si nejsem jist, mohu se obrátit s žádostí o pomoc na právní kancelář komory, jejíž odborníci dodatek prostudují a bezplatně mi poradí.
Druhé pravidlo říká, že smysl má podepisovat pouze takový dodatek, který je pro mne výhodnější než doslovné znění úhradové vyhlášky. Pokud totiž žádný dodatek nepodepíši, pak jsou mi pojišťovny stejně povinné platit podle vyhlášky. Krátit výši záloh nebo opožďovat jejich výplatu bez mého souhlasu pojišťovny nesmí.
Za třetí pak právníci radí nepodepisovat úhradový dodatek dříve, než nám pojišťovna sdělí všechny potřebné parametry pro výpočet budoucí úhrady a regulací. Kdo podepíše nevýhodnou smlouvu, nemůže se divit, když mu následně nepomůže ani soud.
Abychom vás mohli zastupovat, potřebujeme vaši plnou moc
Již nyní je také třeba myslet na budoucnost. Zanedlouho bude totiž zahájeno dohodovací řízení o úhradách na příští rok. Lékařská komora hájí v dohodovacím řízení zájmy svých členů na základě plných mocí udělených pro ČLK-o.s. Ani v jednom segmentu poskytovatelů přitom zatím naše ČLK-o.s. není nejsilnějším vyjednavačem, který by disponoval největším počtem plných mocí, a ani v jednom segmentu tedy není zástupce komory v pozici koordinátora a mluvčího pro jednání s pojišťovnami.
Možnosti komory ovlivnit výsledky dohodovacího řízení jsou samozřejmě úměrné právě počtu plných mocí, kterým vyjednavači komory disponují. Vzhledem k tomu, že za uplynulých šest let pojišťovny ambulantním lékařům nezaplatily pět a půl miliardy korun (jen ambulantním specialistům pojišťovny v roce 2016 nezaplatily 1 440 000 000 Kč), s ohledem na vývoj ekonomiky, růst výběru zdravotního pojištění i daní, prosazovala komora pro rok 2019 nárůst průměrné úhrady pro jednotlivého poskytovatele při zachování objemu poskytnuté péče minimálně ve výši 6 % oproti roku 2018. Vzhledem k nedostatku plných mocí však naši vyjednavači neměli sílu požadavky komory prosadit.
Jednání sice skončila dohodou ve všech segmentech, avšak podstatná část zdravotních služeb, kterou ambulantní lékaři poskytují, zůstane i v roce 2019 ze strany zdravotních pojišťoven nezaplacena. Komora s tím sice nesouhlasí, ale bez dostatečné podpory od soukromých lékařů je to tak vše, co můžeme dělat.
Účet za rok 2017? Dluh pojišťoven vůči lékařům je 1,31 miliardy
Také letos jsme požádali pojišťovny o informace, kolik zdravotní péče, která byla indikovaná a lege artis provedená, ambulantním specialistům pojišťovny nezaplatily podle Seznamu zdravotních výkonů. Z dat samotných pojišťoven vyplývá, že také v posledním uzavřeném roce, tedy v roce 2017, ambulantní specialisté nedostali částku 1,31 miliardy korun, která by jim podle Seznamu zdravotních výkonů za odvedenou práci náležela.
Pokud jste soukromým lékařem či lékařkou a nejste spokojeni s výší úhrady od zdravotních pojišťoven, pak nám pomozte prosadit nápravu. Zašlete svoji plnou moc pro ČLK-o.s. Pokud to uděláte, pak vás v jednáních se zdravotními pojišťovnami budou zastupovat v segmentu ambulantních specialistů MUDr. Říhová, v segmentu praktických lékařů MUDr. Němeček, v segmentu komplement MUDr. Musil a v segmentu ambulantní gynekologie MUDr. Henčlová. Samozřejmě všichni s plnou podporou právní kanceláře komory.
Milan Kubek
-
Milan To přirovnání s prací truhláře a jejím částečném nezaplacení,není nic neobvyklého.A to ještě ten truhlář oproti lékaři ručí veškerým majetkem.Nedostane dílnu,jako lékař ordinaci.Nikdo mu ji nevybaví tak,že by zařízení odepisoval měsíčně paušálem.Nikdo mu nedá kartotéku zákazníků a nebude brát na každého měsíčně paušál i když tam ten zákazník za celý rok nepřijde.Je zajímavé že živnostníků se nikdo nezastal,ani jim nepomohl.Maximálně dostali radu,že když jim živnost nevydělává,tak ať skončí!Vláda nikdy neřešila plošné zvyšování platů živnostníků.Pojišťovny krátí všem plnění.Nedrží se smluv a nároků,ale každý nárokující musí dokazovat oprávněnost nároku a jeho výši!Bordel je tu ve všem,jen se kolečko pokaždé trochu pootočí a týká se to někoho jiného.Je to záměrné přesouvání problémů.A když někdo křičí moc,tak se mu něco slíbí.Jediná jistota je v tom,že si tím všichni projdou. -
ola Rozdíl je ten pane Milane, že ten truhlář ty 2 židle neudělá, když mu je truhlářská pojišťovna ( tedy občan) nezaplatí. Lékař léčit musí i když ví, že bude okraden. Koho je málo, toho cena stoupá. A taky u lékařů.... Nyní situaci nezachrání ani vybavené ordinace s kartotékou. I pokud by se zrušil hned tento socialismus ve zdravotnictví, tak zlepšení přijde až za cca 10 let. Já osobně si myslím, že lékaři zbytečně lpí a jednají podle pochybných dodatků smluv. Dodržují je pojišťovny? Pokud občan- volič- pacient je v ordinaci ten který rok sám o sobě nad limit, tak ať vybere lékař peníze v hotovosti, vystaví účtenku a ať se občan dohaduje s pojišťovnou o refundaci. Při personální devastaci a zmedializování si pojišťovna netroufne zrušit smlouvu. Jí je to jedno. Pojišťovny mají své příjmy jisté a pojištěnec je zajímá jenom jakoby... -
Tomáš Maškulík Lékař může pracovat jako zamestnanec ( tedy vše s pojišťovnama za něho řeší zamestnavatel ), nebo jako OSVČ ( a tedy ručí celým svým majetkem ) nebo má svou vlastní s.r.o. Kapitační platba, kterou mají jenom praktici pro dospělé a děti ( tedy žádným jiným lékařům takto pojišťovny neplatí ), má v sobě zahrnuté množství výkonů jako běžné ( cílené a kontrolní ) vyšetření ( např. když máte teplotu nebo bolesti zad ), injekcie, vypisovaní poukazů do lázní, konzultace nebo menší převazy. Ostatní lékaři toto mají zaplaceno ( ale nemají kapitace ). Fígl je v tom, že praktik takto dostane zaplaceno rovnako za 1 návštěvu ( kdy pacienta správně zaléčí ) nebo za 3-4 kontroly. Tedy neindikuje zbytočné kontroly, je motivovaný pracovat efektivně a tak má více času na ostatní pacienty. Nevím o lékaři, kdo dostal vybavenou ordinaci zadarmo. Mně rekonstrukce a nové vybavení stálo nemalou sumu. A to jsem obvod ( s kartotékou ) odkupoval také za nemalou sumu. -
Tomáš Maškulík Nevím, jak by stát mohl zvýšit platy živnostníkům. Možná tak maximálně znížením odvodů ( ale tomu ani jeden z nás nevěří ). Většina živnostníků má vlastní ceny ( tedy na čem se ze zákazníkem domluví ). V ČR ale již dlouho nedošlo k tomu, aby se lékaři a pojišťovny domluvili a tak ministerstvo vydává každý rok úhradovou vyhlášku, která nařizuje lékařům cenu jejich práce. Pak pojišťoivny rozešlou ( většinou ) o trošku výhodnejší smluvní dodatky, které lékaři většinou podepíšou. Problém je v tom, že zákazník ( pacient ) nerozhoduje o tom, kolik které ambulanci pojišťovna zaplatí ( maximálně si může vybrat zdravotnické zařízení, ale již neurčí cenu ), pojišťovny rozhodují od stolu s budgetom, který mají a stát platí za státní pojištěnce málo ( celkové výdaje jsou cca 7,5% HDP a mělo by to být cca 10%, co je průměr EU ). Truhláři vrámci protestu klidně můžou zavřít na týden své dílny a nic moc by se asi nestalo. Kdyby všichni lékaři přestali pracovat jenom na několik hodin, tak by to stálo několik životů ( havarky, infarktzy, mrtvice, ... ). Reálnou stávku si u lékařů nedokáži představit - maximálně omezený provoz, ale to se jenom nahromadí práce před a po ´´stávce ´´ a počas něj se na pohotovostích půjdou všichni zbláznit ( něco jako prodloužený víkend státními svátky).
-
-
Milan Kéž by to tak fungovalo.Ve většině případů řemeslníci odvedou práci a potom se tahají o peníze.A ti co už takto narazili několikrát,bez zálohy nic nedělají.Znám to velice dobře.A vím i jak to chodí u lékařů.Stát který by měl fungovat nestranně a hájit práva jak živnostníků,tak zákazníků nebo lékařů a pacientů,tak ten stát se zajímá jen o ty ze kterých má nejvíc a nebo je může nejvíc oškubat!A to přehazování odpovědnosti na občana,tak to už tu je taky.Stačí když si někde něco koupíte a na účtence nebo faktuře bude vaše jméno a prodávající neodvede daň,tak stát ji bude vymáhat po vás a na vás bude dostat úhradu zpět z prodejce!Jsme Kocourkov! -
Jana Jsem praktická lékařka. Pracuji 4 dny v týdnu (3x dopolední ordinace do 13.00, 1x ordinační hodiny od 7.30 do 17.00). Po odečtení všech nákladů na ordinaci a mzdových nákladů na sestru a uklízečku mám příjem kolem 200 tisíc. Názor si udělejte sami. Sice mám vysokoškolské vzdělání a musela jsem se dále vzdělávat a atestovat, ale myslím si, že můj příjem je nyní odpovídající vynaloženému úsilí. -
Léčič Provokace? -
ola Nějak mi to paní Jano nehraje- prosím o vysvětlení. Pokud máte cca 2500 lidí a kolik máte průměrně za jednoho? I kdyby 80 kč, tak to dělá těch 200 tis. Náklady na sestru a uklízečku( koukám že je dáváte do jednoho "pytle") by mohly být i 50 tis s odvody. Co energie, nájmy zdrav. materiál atd atd. počítače, ajťáci, další služby. Myslím, že lékařkou nejste a taky hlavně proto, že by praktik byl ráno v 6 hodin u PC? -
Tomáš Maškulík Podobný příspěvek tu již jednou byl. Nakonec lékař ordinoval ve svém domě a sestru měl manželku ( proto měl nízké náklady ). Nevím kolik platíte sestře, nebo kolik máte nájem ani zda je těch 200.000 je již po odvodech. Vím o ordinaci praktika, která má 4500 lidí, vím o lékaři, co platil sestře 20.000 superhrubou mzdu, vím také o obecním nájmu za 1000 měsíčně, ale taký čistý příjem po zdanění si představit nedokáži. BTW po ordinační době nemáte povinnost návštěvní služby ? A všechnu administrativu zvládáte v ordinační době nebo je to nad rámec hodin, co jste napsala ? BTW maximální kapitace je sice za 30 hodin týdně, ale rozvrženou do 5 dnů a jednou do 18:00. S mírnou úpravou by jste měla ještě víc.
-
-
Agfor A čeho si asi píše ředitel VZP každý rok milionové odměny ke svému cca 350 000 platu ?