Hlavička
Rady a tipy -
12/11/2019

Diabetici, pozor. Mění se váš nárok na glukometr i diagnostické proužky

Máte cukrovku? Pak se připravte na změny, jež se týkají glukoměrů a diagnostických proužků, které nejspíš používáte. Od začátku prosince se mění nároky pacientů na jejich proplácení zdravotními pojišťovnami. Záležet bude na závažnosti vaší nemoci.

reklama

reklama

To, na co má diabetik od zdravotní pojišťovny nárok, se řídí tím, jak silná je jeho cukrovka, a tím, kdo předpis vystavuje. Bylo tak tomu dosud a bude tomu i nadále, jen se trochu mění pravidla.


Glukometry pro slabé cukrovkáře? Jen u lékaře

reklama

U zdravotnických prostředků pro diabetiky nastávají od 1. prosince změny ohledně jejich předepisování, schvalování a úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Stručně řečeno: glukometr může pacientovi předepsat diabetolog, diagnostické proužky na stanovení glukózy v krvi diabetolog nebo nově u pacientů léčených perorálními antidiabetiky i praktický lékař. Mění se také rozsah toho, na co mají diabetici nárok.

Máte-li tu „slabší“ cukrovku, tedy diabetes 2. typu, který je ve stabilizovaném stavu a nemá žádné větší komplikace, býváte běžně jen v péči praktického lékaře. Takový pacient nepotřebuje průběžnou kontrolu hladiny glukózy v krvi, takže nepotřebuje mít k dispozici glukometr. Praktický lékař u něj může sledovat kompenzaci cukrovky pomocí vyšetření přímo v ordinaci a stejně tak mu může sám orientačně glukometrem vyšetřit aktuální hladinu cukru v krvi.


Silným diabetikům pomůže pojišťovna

Silnějším cukrovkářům, to jsou například ti, co používají inzulinová pera nebo pumpy, ovšem už zdravotní pojišťovny na glukometry přispívají. Dosud tento poukaz musel vystavit diabetolog a musel ho navíc schválit revizní lékař pojišťovny. To už od prosince není nutné, průkaz předepíše diabetolog a souhlas revizního lékaře není nutný.

Nejjednodušší glukometr je ze zdravotního pojištění hrazen do výše 500 korun, v množství jeden kus za šest let. Pro další typy glukometrů (např. glukometry ke stanovení ketolátek, glukometry s hlasovým výstupem, glukometry s integrovaným kalkulátorem a komunikací s chytrým zařízením) platí stejný množstevní limit, ovšem s úhradou 1 000 korun.


Nároky na diagnostické proužky

Mění se i nároky na tzv. diagnostické proužky. I tady platí, že jde o míru onemocnění. „Diagnostické proužky pojišťovna hradí v množství, které záleží na závažnosti zdravotního stavu,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Vlastimil Sršeň.

Pomocí těchto proužků si diabetici zjišťují aktuální hladinu cukru v krvi. Pokud máte cukrovku slabší a užíváte na ni pouze prášky, bude vám moci proužky předepsat i praktický lékař (anebo diabetolog), ale jen do výše 100 kusů za rok. „Vše se samozřejmě vykazuje na číslo pojištěnce, takže pacient nemá nárok dostat poukaz na 100 kusů proužků od praktického lékaře a na dalších 100 kusů od diabetologa,“ doplnil mluvčí.

Ve všech ostatních případech proužky předepisuje diabetolog. Ale i tady se rozlišuje závažnost stavu a druh léčby. „Pacientům léčeným injekčními neinzulinovými antidiabetiky nebo inzulinem do dvou dávek denně nebo s nediabetickou hypoglykemií je hrazeno množství 400 kusů za rok,“ vysvětlil Vlastimil Sršeň.

Pokud užíváte inzulinovou pumpu nebo inzulinové pero, máte ročně nárok dokonce na 1 500 kusů proužků hrazených pojišťovnou. Ještě vstřícnější jsou od prosince pravidla pro dětské diabetiky (do 18 let) a pro těhotné diabetičky. Těm pojišťovny proplatí až 2 500 kusů proužků za rok.

Pokud by vám diagnostické proužky nestačily, můžete si je například u VZP nechat proplatit z prostředků fondu prevence. Vyplatí se tedy obrátit na svou konkrétní pojišťovnu a informovat se, jestli vám podobně nepřispívá.

Máte-li podezření, že se diabetes týká i vás, najděte si náš článek Otestujte si cukrovku. Zachráníte si tak možná zrak, končetiny nebo život.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama